10. 2. 2011
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
10. 2. 2011

I menševici jsou bolševici!

Myslím, že moje názory nejsou nijak extrémní, nýbrž zcela konvenční - jsem přesvědčeným zastáncem standardní "západní" civilizace založené na individuální svobodě, tržní ekonomice s přiměřeně silnými sociálními prvky, parlamentní demokracii a silném právním státě, mám veskrze negativní názor na systém, který zde panoval do listopadu 1989, hlásím se k přírodovědeckému racionalistickému světonázoru (který se ale podle mě dá (a má!) docela dobře skloubit s "rozumným" křesťanstvím).

Celkem se netajím ani tím, že v současných evropských podmínkách mi připadají jako nejpřijatelnější politické strany typu sociální demokracie, což ale neznamená, že by mi nějak zvlášť vadily strany jiné, trochu "více doprava". Jsem totiž přesvědčen, že rozdíly mezi politikou praktikovanou (ne pouze předvolebně deklarovanou) různými demokratickými mírně pravicovými a mírně levicovými stranami jsou jen malé a neměly by být zdrojem žádné zbytečné nenávisti, nýbrž předmětem klidné diskuse (viz ZDE).

To ovšem neznamená, že by se mi bezvýhradně mělo líbit vše kolem nás jen proto, že se ty nejpodstatnější věci ve srovnání se situací před 20 lety zásadně zlepšily, ať už jde o fungování ekonomiky, lidská práva a demokratické svobody.

Naopak -- jsem přesvědčen, že těchto práv a svobod máme využívat ke kritice všeho, co považujeme kolem sebe za špatné, že nesmíme v žádném případě přistupovat na staré známé schéma, podle kterého ten, kdo kritizuje, je podezřelým nepřítelem (druhdy "socialismu", dnes "svobody a demokracie"), který svobodu "zneužívá".

Musím bohužel říci (a z mých příspěvků je to asi docela zřejmé), že těch věcí, které mi vadí je dost - sprostota politiků rozeštvávajících občany, tendence k přílišnému omezování sociálních prvků politicko-ekonomického systému, neustálé vymlouvání se na 20 let starou minulost, lustrační skandalizace, slepá podpora některým špatným krokům a záměrům současné americké vlády, ale také stále obtížnější znečištění našeho životního prostředí všudypřítomnou stupidní a ohlupující reklamou, bulvarizace sdělovacích prostředků, malá snaha státu o účinné řešení vážných sociálních problémů ("sociální vyloučení" velkého množství občanů).

V prvních cca 5 letech po roce 1989 jsem byl plný optimismu, který ale v poslední době čím dál tím víc ztrácím -- stále horší úpadek politické kultury (odstrašujícím příkladem je recentní konverzace v parlamentu mezi premiérem a stínovým ministrem zdravotnictví...), vymahatelnosti práva a stále více se rozmáhající bezohlednost a agresivita (vydávaná často dokonce za něco pozitivního) mě deprimují a naplňují obavami, aby nakonec v podstatě nezlikvidovaly ta základní pozitiva svobodné společnosti. Není snad alarmující zjištění, že 80% našich občanů nepovažuje dnešní politiky za lepší a úctyhodnější než ty předlistopadové???

Překvapuje mě proto (ba dokonce šokuje a vážně znepokojuje), jak v internetových diskusích mnozí diskutující, kteří se většinou deklarují jako "pravicoví", reagují na i jen mírně levicově laděné článkz zuřivě a nenávistně, téměř ve stylu článků J. Kojzara v Rudém právu neblahé paměti.

Docela živě si dovedu představit, jak by tito lidé ochotně a s potěšením likvidovali politické, resp. názorové oponenty, kdyby se jim k tomu naskytla možnost -- a to nejen opravdové extremisty, ale kohokoli s poněkud odlišným názorem.

Dobře si pamatuji, jak někdy v 80. letech psal jakýsi komunistický ideolog o nebezpečí úchylky tzv. "objektivismu", tedy snahy objektivně, nikoli třídně-ideologicky hodnotit situaci u nás a v západních zemích. I mnohým našim internetovým diskutérům je vlastní tento přístup -- "raději se mýlit se Stranou (přijatou ideologií, předsudkem) než mít pravdu proti ní".

Myslím, že taková programová ztráta soudnosti je až hrozivá, protože prozrazuje jakýsi latentní fanatismus srovnatelný snad až s fanatismem gottwaldovských svazáků či čínských rudých gardistů...

Oblíbeným výrazovým prostředkem u těchto lidí je označení "nepřítele" jako "bolševika". Bolševici jsou pro ně tedy nejen členové a funkcionáři dnešní KSČM (která je samozřejmě ve srovnání s gottwaldovskou i husákovskou KSČ jen slabým čajíčkem), ale také lidé jako Dubček, Gorbačov, a samozřejmě také sociální demokraté. Tito lidé možná ani neví, jak vznikl název "bolševik" a to, že bolševici považovali za své úhlavní nepřátele "menševiky", tedy reformistické sociální demokraty.

Lenin by se tedy asi podivil, že pro mnohé jsou dnes menševici vlastně bolševici...

                 
Obsah vydání       10. 2. 2011
11. 2. 2011 V zákulisí egyptských protestů probíhá boj o moc
10. 2. 2011 El Baradej: "Egypt exploduje. Teď musí armáda zachránit zemi."
10. 2. 2011 Pokud USA zastaví pomoc Egyptu, Saúdové ji nahradí
10. 2. 2011 Sulajmán důrazně vyzval demonstranty, aby šli domů
10. 2. 2011 Navzdory očekáváním egyptský prezident Mubarak neodstoupil
10. 2. 2011 Naše platy jsou 120 Kč za hodinu, děláme 120 hodin přesčasů měsíčně
10. 2. 2011 Egypt: K tlaku opozice na vládu přistoupily stávky
10. 2. 2011 I menševici jsou bolševici! Václav  Hořejší
10. 2. 2011 Kreativita utržená ze řetězu Štefan  Švec
10. 2. 2011 Egyptská revoluce, jako každá rebelie, může skončit tragédií Daniel  Veselý
10. 2. 2011 Bakalovi neuhneme, někdo se vzepřít musí! Jiří  Baťa
10. 2. 2011 Michael  Marčák
10. 2. 2011 Anamnéza Milan  Kozelka
9. 2. 2011 Blíží se katastrofa v českém zdravotnictví Petr  Wagner
9. 2. 2011 Exekuce jsou jedním z nejvážnějších problémů České republiky Jan  Fajrejt
9. 2. 2011 Doprivatizovat, co se ještě zprivatizovat dá Roman  Daniel
9. 2. 2011 Spojené státy si v těchto dnech připomněly 100 let od narození jednoho z největších masových vrahů 2. poloviny 20. století - Ronalda Reagana Daniel  Veselý
9. 2. 2011 WikiLeaks: Saúdská Arábie má o 40% menší ložiska ropy, než se předpokládalo
9. 2. 2011 Přílišná horlivost nebo zjevná pitomost jsou přidanou hodnotou zkázy Ivo  Šebestík
9. 2. 2011 Lékařky a lékaři, držte se, jsme s vámi! Milan  Daniel
9. 2. 2011 Sociální demokracie, s.r.o. Oskar  Krejčí
9. 2. 2011 "Životní styl ovlivňuje naději na dožití více než genetika"
9. 2. 2011 Už je tady apríl...
9. 2. 2011 Michael  Marčák
8. 2. 2011 Osamocení lékaři Luděk  Prokop
8. 2. 2011 Je tahle česká vláda normální? Jan  Čulík
8. 2. 2011 Vondra, Mickey Mouse, ProMoPro, Entropa a taky trochu Kalousek Petr  "Vlk"
8. 2. 2011 Po fišerném hegerné Ivan  David
8. 2. 2011 Kdy se dočkáme Spojených států evropských? Václav  Hořejší
8. 2. 2011 Einstein měl pravdu: Kolaps včelstev ohrožuje potravinovou bezpečnost
8. 2. 2011 Nenávist a nezkušenost, aneb, že nás bílé nemaj rádi? Jozef Bohumil Ftorek
8. 2. 2011 Nejosamělejší muž v Egyptě? Mohamed el-Baradej? Karel  Dolejší
7. 1. 2011 Hospodaření OSBL za prosinec 2010