29. 4. 2010
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
29. 4. 2010

Smrt obrněného sboru

Americký tank M1A1 Abrams ničí palbou dům ve Fallúdži - prosinec 2004 ▶

KD│ Obrněný sbor americké armády je pryč, už neexistuje.

Armáda se rozhodným způsobem zaměřila na pěchotu. To by nebylo tak zlé, kdyby šlo o bojovou armádu soustředěnou na pěchotu. Ale místo toho je to pěchotní armáda založená na principech na populaci soustředěného protipovstaleckého boje a na názoru Ruperta Smitha, který vidí budoucí války jako "války mezi národy", napsal pro Small Wars Journal plukovník americké armády Gian P. Gentile.

Jistě, americké armádě bude nařízeno, aby udělala spoustu věcí, od získání hlav a srdcí v Hindúkuši přes dopravu humanitární pomoci do problémových oblastí světa až po budování státu v Iráku. Ale nejprve a především to musí být armáda vycházející z kompetencí v oblasti vševojskového boje (combined arms competencies). To musí být na prvním místě, a ne na druhém nebo třetím, za zmatenými koncepty jako "celovládní přístup" (whole of government approach) a budování emocionálních vztahů s místními populacemi. To posledně jmenované může samozřejmě být v závislosti na bojovém úkolu důležité, ale tomuto typu kompetencí musí předcházet kompetence ve vševojskovém boji, nikoliv naopak.

Nedávno jsem slyšel generála americké armády hovořit ke skupině mladých mužů a žen, kteří budou brzy podporučíky. Hlavní bod, který generál těmto mladým mužům a ženám kladl na srdce - v čem musejí být dobří, až vstoupí do bojové armády - byl navázat "důvěryplné vztahy" s místním obyvatelstvem. Jeden by doufal, že budoucím poručíkům bude řečeno, že musejí být profesionály v základních dovednostech své profese: V pěchotním a tankovém boji, v základních střeleckých dovednostech a manévrování se svou četou coby součástí manévru roty/družstva; v dělostřelbě, palebné podpoře, logistické podpoře; a tak dále.

Slyšel jsem také zprávy z bojiště, podle nichž operační armáda má poddůstojníky tankového vojska až na pozici rotného, kteří nikdy nesloužili na tanku M1. Kdy také naposledy těžká brigádní bojová skupina nacvičovala vševojskový boj, kdy prováděla ostré střelby integrující všechny zbraně na úrovni brigády? Mají vůbec ještě obrněné jednotky, dělostřelectvo a pěchota kolektivní znalost toho, jak se to dělá? Má vlastní zkušenost velitele obrněné roty, který se před pár lety vrátil z bojového nasazení v Baghdádu, obsahuje příběhy toho typu, jako že jsem měl poručíky, kteří nikdy nesloužili na (bojovém vozidle pěchoty) Bradleyi, a rotu, jíž kolektivně chyběla znalost toho, jak s Bradleyem zacházet na střelnici. Tyto dovednosti mohou vypadat nedůležitě, ale nejsou nedůležité, ponevadž indikují kolektivní znalost a kompetenci (nebo jejich nedostatek) na taktické úrovni vševojskové formace.

Kde se v současnosti v americké armádě nachází místo, na němž je přítomen obrněný sbor? Můžete snadno položit takovou otázku a pak ukázat na taková místa jako Fort Bragg, Fort Benning, Fort Campbell, nebo dokonce na Afghánistán. Ale kde je obrněný sbor? Ve Fort Hood? Kdepak. 3. pluk obrněné kavalerie se nedávno zbavil tanků; těžká brigádní bojová skupina 4. pěší divize provádí právě v Afghánistánu pěchotní operace a své tanky a Bradleye opustila.

Takže obrněný sbor je pryč, během posledních devíti let nepravidelného válčení jsme ho vykuchali až na úroveň vyhubení. Možná, že taková cena stála za to, a možná, že na tom nezáleží, pokud vizionáři budoucnosti mají pravdu, když nám říkají, abychom se nestarali o kompetence ve vševojskovém boji, protože tyto věci jsou snadné a to, co americká armáda doopravdy potřebuje získat - a co je prý jakási vyšší forma války a konfliktu, jak se často tvrdí - je "celovládní přístup".

Jsem si jist, že někteří lidé nemají s takovou situací problém, protože vidí budoucnost plnou dalších Iráků a Afghánistánů a nepravidelného boje. Ale co když americká armáda bude muset bojovat s někým jiným než s povstalci pokládajícími improvizovaná výbušná zařízení a připravujícími léčky s použitím ručních zbraní, čemuž lze obyčejně účinně čelit s pěšími četami? Co kdyby těžké brigádní bojové skupině v Iráku bylo nařízeno, aby se pohnula, rozjela se na východ a vjela do země, která představuje hrozbu?

Můžeme to udělat? Bylo by těžké provést takovou operaci bez intelektuálního rámce obrněné síly, který americká armáda mívala, ale který je dávno pryč. Bude těžké, velice těžké ho získat zpět. Kompetentní bojové armády ovládající vševojskový boj nevznikají přes noc.

Poznámka KD: Americká armáda založila skutečné obrněné jednotky teprve počátkem 40. let minulého století, kdy v reakci na události v tehdejší Evropě zkopírovala strukturu německé tankové divize (Panzerdivision). Výslovné doktrinální zaměření na vševojskový boj pochází z poloviny 70. let a bylo zásluhou generála Williama E. DePuye, který opět dalekosáhle pracoval se soudobými německými koncepcemi. Od první americké války proti Iráku až do nedávna bylo vojenskými analytiky v podstatě považováno za axiom, že mimořádně vysoká úroveň zvládnutí vševojskového boje americkou armádou je na světě naprosto bez konkurence. Nicméně tak jako německá Wehrmacht nemohla po řadu let bojovat na východní frontě bez toho, aby se to projevilo rozšířeným uplatňováním např. hipomobilních prostředků v dopravě a také extenzívním pěším "mašírováním", kteréžto (a mnohé další...) faktory tuto armádu v řadě ohledů v zásadě vrátily do předprůmyslové doby, ani U.S. Army se nedokázala zcela vyhnout dlouhodobým důsledkům nutnosti vyrovnávat se s vpodstatě předindustriálním prostředím, jaké dnes existuje především v Afghánistánu. Gentile ovšem nedovede odlišit tento faktor od důsledků doktríny protipovstalecké operace, která dělá z armády nástroj politického působení v mnohem složitějším smyslu, než jak to vyplývá z tradičního clausewitzovského pojetí. Kromě toho zřejmě vůbec nechápe vietnamskou zkušenost s tím, že je možno vyhrát (téměř) všechny bitvy, ale přesto v politické rovině prohrát válku - a že tedy koneckonců technické dovednosti opravdu nemusejí být nejdůležitější, často skutečně k dosažení cíle nepostačují a soustředění primárně na ně je svého druhu intelektuální past.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

                 
Obsah vydání       29. 4. 2010
29. 4. 2010 Finanční krize: Výkyvy na evropských finančních trzích. Finanční problémy postihly i Španělsko
29. 4. 2010 Zabij MFD! Karel  Dolejší
29. 4. 2010 Skutečně mladá fronta, žijící dnes Štěpán  Kotrba
29. 4. 2010 Předvolební problémy Gordona Browna: Označil voličku za "bigotní ženskou"
29. 4. 2010 Jiné chyby politiků
29. 4. 2010 V přátelském gestu nařídil ruský prezident Medveděv zveřejnění dokumentů o Stalinových masových vraždách v Katynu
29. 4. 2010 Dejme Vietnamcům občanskou odpovědnost Milan  Daniel
29. 4. 2010 Filozofové, protestujte!
29. 4. 2010 Není falus jako falus Jan  Chmelarčík
29. 4. 2010 Smrt obrněného sboru
29. 4. 2010 Voliči a volby Luděk  Prokop
29. 4. 2010 Politická korektnost je stejně falešná jako rasismus Jiří  Beránek
28. 4. 2010 Průzkumy veřejného mínění: pohřeb Zelených Ján  Mišovič
29. 4. 2010 Tady vládne ČEZ: Ministerstvo životního prostředí dnes posvětilo plány ČEZu na polovičatou modernizaci Prunéřova
28. 4. 2010 Atentát na nežnú revolúciu Vladimír  Ondruš
28. 4. 2010 Nebreč, vždyť ty přece žádný Čech nejsi Přemysl  Janýr
28. 4. 2010 Utajená zákulisí diplomatické a zpravodajské služby Jíří  Kučera
28. 4. 2010 Ředitel ČRo požaduje, aby Český rozhlas uvedl "kauzu Dienstbier" na pravou míru
28. 4. 2010 Posluchač: Pane Hrbáčku, zvedá se mi z vás žaludek
28. 4. 2010 Český rozhlas nepravdivě obvinil senátora Dienstbiera a nedokázal se ani omluvit Štěpán  Kotrba
28. 4. 2010 Integrace v policejní uniformě Milan  Daniel
28. 4. 2010 Zbaví Nick Clegg Brity konečně důsledků traumatu ze Suezské krize? Karel  Dolejší
28. 4. 2010 Antigerontismus - Zelenkův klip zdaleka není poslední slovo
28. 4. 2010 Třetí dějství frašky o Národní galerii: schizofrenie Jiřího Fajta Štěpán  Kotrba
28. 4. 2010 Co je vlastně Romce po Praotci Čechovi? Martin  Profant
28. 4. 2010 Když někdo řekne A, měl by říci i B Vladimír  Wagner
28. 4. 2010 Evropská dluhová krize se prohlubuje, rozšířila se i do Portugalska
27. 4. 2010 Rozhovor ve vlaku Jan  Čulík
1. 4. 2010 Hospodaření OSBL za březen 2010

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
29. 4. 2010 Smrt obrněného sboru   
28. 4. 2010 Civilisté v Iráku potřebují naléhavě ochranu   
23. 4. 2010 Česká televize poskytuje PR pro NATO a nepokrytě obhajuje okupaci Afghánistánu Daniel  Veselý
12. 4. 2010 Ministr vysvětluje a přesvědčuje Štěpán  Steiger
7. 4. 2010 Při útocích v Bagdádu 50 mrtvých, obavy z obnovení války   
7. 4. 2010 Wikileaks zveřejnila video, kde američtí vojenští letci zabíjejí irácké civilisty   
7. 4. 2010 Tři němečtí vojáci zabiti v boji s Talibánem   
2. 4. 2010 Afghánský prezident obvinil cizince z falšování voleb   
29. 3. 2010 Co si Británie opravdu myslí o afghánské policii   
18. 3. 2010 Talibán se vrací do Mardžáhu, zahájil zastrašovací kampaň   
10. 3. 2010 Británie nutí Hamida Karzaie: Od nynějška musíte vyjednávat s Talibanem   
9. 3. 2010 Nynější irácké volby jen potvrdí saddámovské sektářství   
5. 3. 2010 Irák v předvolebním chaosu Daniel  Veselý
22. 2. 2010 NATO usmrtilo v Afghánistánu dalších 33 civilistů   
20. 2. 2010 V Holandsku se rozpadla vládní koalice kvůli Afghánistánu