18. 2. 2010
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
18.2.2010
Posunuje se zákazem Dělnické strany ČR zase o krůček směrem k totalitě?

Se znepokojením jsem zaznamenal rozhodnutí českého soudu zakázat nesnášenlivou a rasistickou "Dělnickou stranu" a zkonfliskovat jí majetek. Nemám rád, když nade mnou rozhoduje Velký bratr, respektive úřední šiml. Představa, že nějaký úřad má moc myšlenkové policie, a dokáže občanovi nařídit, co si smí či nesmí myslet, je pošetilá. Co brání příslušníkům Dělnické strany, aby si zítra nezaložili organizaci novou, a nazvali ji třeba "Milionářská strana"? Tímhle se její aktivisté jen zaženou do podzemí, kde je bude obtížnější kontrolovat.

Rozhodnutí zakázat Dělnickou stranu je znepokojující, protože oslabuje ve společnosti pojem plurality. Posiluje představu, že správný, přijatelný, a tedy povolitelný názor je jedině ten, který je totožný s jednotným názorem mediálního a politického establishmentu.

Jaké zmatení myslí to vyvolává, dokazuje rozklad jednoho čtenáře, který argumentuje, že "úkolem demokracie je stát na stráži proti totalitě". Jinými slovy, čtenář demokratickému zřízení přisuzuje vlastnosti policejní a totalitní! Demokracie se už nedefinuje jako právo vyjadřovat jakýkoliv názor, ale jako policajt s obuškem, který neustále čeká, kdo řekne něco nepřípustného. Zajímavý pohled, svědčící, že se ani po dvaceti letech dotyčný neosvobodil od totalitních návyků.

V mnoha evropských zemích dnes právem existují zákony proti vyvolávání rasové nenávisti a je to tak správné, protože působení křivdy nevinným spoluobčanům musí být stíhatelné podle práva. Jen si skutečně nejsem jist, zda zakazování politických organizací je tím správným řešením.

Daleko efektivnější se zdá být stíhání jednotlivých aktivistů rasistických a ultranacionalistických stran za konkrétní trestné činy. Anebo donucení organizace, aby ze svých stanov odstranila rasistická a diskriminační ustanovení.

Tak nedávno v Británii donutily soudy ultrapravicovou rasistickou British National Party, aby zrušila ustanovení svých stanov, že přijímá za členy pouze bělochy, a přiměly ji, aby své řady otevřela i lidem s jinou barvou kůže. Katolická církev v Británii zažívá hysterické záchvaty, protože jí britské soudy zakázaly diskriminovat homosexuály.

Není to daleko jemnější a elegantnější řešení?

Výmluvný je v tomto smyslu článek Štěpána Kotrby, který potvrzuje všechno to, co jsem tady napsal. Člověk si podle Kotrby "smí myslet, co chcel" - jiná věc je to s tím to říkat. Ale to už tady jednou bylo, za komunismu. A druhý Kotrbův argument, ohledně Británie? "Vy taky zabíjíte černochy!" :)

Pozoruhodné je také, že jakmile varuji před potenciálně totalitními zásahy státu, Kotrba mě diskredituje umístěním vedle Tomáše Vandase a podprahovou xenofobií, že jsem z "fašistické" (sic!) Británie. ("Čulík není jedním z nás, je to cizinec, z fašistické Británie.")

Mohu jen dodat, již výše řečené: Daleko elegantnější řešení by bylo potrestat jednotlivé aktivisty za činy, neslučitelné se zákonem, a stranu donutit, aby přizpůsobila své stanovy platným zákonům.

Zakazovat politické strany je v demokracii velmi špatný signál.

Jak může být nějakým trestným činem vinna instituce? Potrestáni by měli být jednotliví viníci.

Co by například dělal soud, kdyby - čistě teoreticky - pro zakázanou stranu z protestu hlasovalo čtyřicet procent obyvatelstva? V demokracii je rozhodující občanský mandát.

Soud má plné právo požadovat, aby byla politická strana v souladu s platnými zákony, a má právo vynutit, aby si strana příslušným způsobem pozměnila své stanovy. Avšak zakazovat politické strany? - zrovna v Čechách bych myslel, že si i soudci dokáží uvědomit, že to smrdí.

Obsah vydání       18. 2. 2010
18. 2. 2010 Posunuje se zákazem Dělnické strany ČR zase o krůček směrem k totalitě? Jan  Čulík
18. 2. 2010 Neonacistický "speech", "speech act" a "act" Štěpán  Kotrba
18. 2. 2010 Rozsudek jménem republiky
18. 2. 2010 Náckové se po Drážďanech neproducírovali Jaroslav  Foldyna
18. 2. 2010 Vocamcaď až pocamcaď… Ladislav  Žák
18. 2. 2010 Obnoví USA povinnou vojenskou službu? Karel  Dolejší
18. 2. 2010 Británie žádá Izrael o vysvětlení zfalšovaných britských pasů
18. 2. 2010 Google se omlouvá za porušení soukromí svou službou Buzz
18. 2. 2010 Evropské poručnictví Hans Magnus Enzensberger
17. 2. 2010 Produktivita nebo pasáctví ? Věra  Říhová
18. 2. 2010 Přínos, nebo handicap Jan  Čulík
18. 2. 2010 Protektorát Čechy a Morava - začátek totality v Čechách Miroslav Václav Steiner
18. 2. 2010 Konec karnevalu, neboli Mixa není zrovna humorista Uwe  Ladwig
18. 2. 2010 Existuje stále homosexuální otázka? Miloš  Dokulil
18. 2. 2010 Ještě jednou k článku "Evropská komise ve Štrasburku prošla" Daniel  Strož
18. 2. 2010 Proč lze jen těžko věřit poslanci Bursíkovi Jiří  Krautwurm
18. 2. 2010 Kalifornští výzkumníci vyvinuli účinnější typ fotovoltaického článku
18. 2. 2010 Norsko vybuduje největší větrnou turbínu na světě
18. 2. 2010 Dánská firma vyrábí ethanol z celulózy za cenu srovnatelnou s benzínem
18. 2. 2010 Věda žije!
17. 2. 2010 Záhada Kroniky trojánské - Počátek českého knihtisku
17. 2. 2010 Michael  Marčák
17. 2. 2010 Betónové Slovensko Michal  Feik
17. 2. 2010 Samospráva není alternativou současného kapitalismu Miroslav  Tejkl
17. 2. 2010 Mladí absolventi čínských univerzit žijí jako mravenci
17. 2. 2010 Žijeme ještě v právním státě?
17. 2. 2010 Současná situace a možnosti řešení izraelsko-palestinského konfliktu: Goldstoneova zpráva OSN ke Gaze
17. 2. 2010 Velkopanští otcové velkoměsta Pavel  Kopecký
16. 2. 2010 Čechy nejsou Latinská Amerika Michal  Mašín
16. 2. 2010 Zahraniční poptávka po amerických vládních obligacích rekordně klesla
17. 2. 2010 Jde o zanedbatelné novinové přešlapy na půdě češtiny? Miloš  Dokulil
15. 2. 2010 Koukolík o mocenské posedlosti
2. 2. 2010 Hospodaření OSBL za leden 2010