23. 7. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Pochod honduraské opozice.
23. 7. 2009

Honduraský puč odhalil i krizi americké demokracie

KD│ Od státního převratu v Hondurasu uplynuly již tři týdny, ale Spojené státy se dosud nepřipojily k mezinárodnímu společenství, jež jasně odsoudilo nezákonné svržení honduraské vlády. Navzdory tomu, že prezident Obama označil puč za ilegální a uznal Manuela Zelayu za legitmního prezidenta, ministerstvo zahraničí odmítlo události označit za puč a nepodniklo ani akce požadované zákonem, včetně přerušení pomoci Michelettiho vládě. Když se Zelaya v neděli 5. července pokusil o návrat do Hondurasu, velkého protestu u letiště se podle odhadů zúčastnilo na 500 000 lidí. Junta střílela a zabila dva mladé účastníky protestů, ale ani to úřadu Hillary Clintonové nestačilo. Krize demokracie v Hondurasu tedy demaskovala i krizi v samotných USA, napsal Tom Loudon v magazínu Truthout.

Během návštěvy mi Hondurasané opakovaně zdůrazňovali, že pokud by vláda Spojených států opravdu upřednostňovala demokracii, vyslala by jasný signál - a odsouzená junta by se ještě téhož dne zhroutila. To, že k tomu nedošlo, staví USA v Latinské Americe znova na špatnou stranu barikády a šokujícím způsobem připomíná éru diktatur a brutálních protipovstaleckých tažení. Spojené státy po celé dekády využívaly Honduras jako vojenskou a zpravodajskou základnu pro protipovstalecké operace v sousedních zemích. V 80. letech velvyslanec John Negroponte řídil protipovstalecká tažení a velel ilegální armádě contras v Nikaragui. Region díky masivnímu přísunu vojenské pomoci, vybavení, díky řízení a výcviku vojenských velitelů v neblaze proslulé School of Americas velmi strádal. Ve jménu "boje proti komunismu" zde trpěly statisíce lidí.

Právě v tomto kontextu byla napsána honduraská ústava z roku 1982, kterou sociální hnutí v zemi považuje za výtvor USA. Podle nich dokument slouží dvěma účelům: Výprodeji honduraského majetku a rozložení státu. Podle mnohých je současná ústava hlavní překážkou na cestě k sociální spravedlnosti a omezení chudoby. Veškeré pokusy o změnu však narážejí na odpor elit a americké vlády. Hlasování vypsané na 28. června se pro oligarchii a americkou vládu stal tou poslední kapkou. Ale podle vůdců sociálních hnutí v Hondurasu bylo již po celé měsíce zřejmé, že se připravuje puč. Rančer Zelaya pocházející z nemastné neslané Liberální strany se při pokusu o prosazení svého programu rozešel s tradiční politickou základnou a oligarchie se cítila ohrožena. Ve snaze změnit neoliberální zákonodárství Zelaya opakovaně narážel na omezení daná ústavou a pokusil se tedy nezávazným hlasováním ověřit lidovou podporu pro změnu základního zákona. Pak přišel puč.

V Hondurasu nyní probíhá masivní kampaň zaměřená na kontrolu informačních toků. Ještě v den puče armáda obsadila redakce rozhlasových a televizních stanic v Tegucigalpě a zastavila vysílání. Později došlo k přerušení vysílání i u stanic mimo hlavní město. Nejméně jeden novinář byl zabit, dva byli uvězněni, desítkám z nich bylo vyhrožováno a někteří se ukrývají. Štáby venezuelské televize a stanice Telesur byly zadrženy a vyhoštěny. Navzdory pokusům potlačit a zastrašit opozici zahrnujícím militarizaci, zákazy vycházení, umezení občanských práv, cílené zabíjení a asi tisícovku uvězněných jsou protesty jednotné, masívní a trvají. Při Zelayově pokusu o návrat setrvaly statisíce demonstrantů v ulicích více než 24 hodin, než byly násilně rozehnány.

Minulý týden byly hlášeny dva případy cíleného zabití důležitých představitelů opozice: Lídra sociálního hnutí Ramona Garcíi a novináře Gabriela Fina. Mnozí z dalších, kteří v minulých letech čelili věznění, mučení nebo násilné represi jsou také ohrožováni, včetně obyvatel venkova. Honduraský výbor rodin zadržených a zmizelých (COFADEH) navíc hlásí, že došlo k nasazení eskader smrti z praporu 3-16, který se neblaze proslavil v 80. letech.

Vzniká otázka, kdo je vlastně skutečně zodpovědný za americkou zahraniční politiku. Mezinárodní společenství puč masivně odsoudilo, došlo k vyloučení Hondurasu z Organizace amerických států (OAS) a odsouzení ze strany OSN. Avšak Marchettiho vláda přesto zůstává u moci a vede represívní kampaň proti opozici a americká vláda ji jednoznačně neodsoudila. Pokus OAS o diplomatické zprostředkování USA odmítly a trvaly na zprostředkování kostarického prezidenta Ariase, který má blíž k americké pozici. Hillary Clintonová údajně navíc naznačila, že USA nepodpoří opakovanou kandidaturu José Miguela Insulzy na post generálního tajemníka OAS.

Prezident Zelaya dal najevo, že se pokusí vstoupit do země tajně a začne vládnout z úkrytu. 18. července totiž přijal sedmibodový plán Oscara Ariase, avšak junta odmítla první bod vyzývající k návratu prezidenta do funkce, a prohlásila, že k posouzení ostatních potřebuje čas. Bez dodatečného vnějšího tlaku bude junta pokračovat v prodlužování jednání a mezitím likvidovat opozici. Ta přesto plánuje návrat do ulic a na čtvrtek a pátek vyhlásila celonárodní stávku. Vyřazení médií a nedostatek zahraničních pozorovatelů vyvolává značné obavy z reakce pučistů.

V pondělí 20. července EU ohlásila zablokování veškeré pomoci určené Hondurasu v hodnotě 92 milionů dolarů kvůli Michelettiho odmítnutí Ariasova plánu. Omezeny budou i kontakty na politické úrovni a dvojstranná mezistátní spolupráce. USA navzdory ujištění velvyslance Huga Llorense neukončily spolupráci s honduraskou armádou na základně Soto Cano (Palmerola) ani výcvik důstojníků v nechvalně proslulé School of Americas (SOA) ve Fort Benningu - ačkoliv jim to v případě puče nařizuje zákon. Velitel puče generál Romeo Vasquez Velasquez je dvojnásobným absolventem SOA a pět dalších generálů na ní rovněž studovalo.

Protože chybějí důsledné a jasné kroky zahrnující jednoznačné odsouzení puče všemi slažkami americké vlády, uznání Zelayi coby legitimního prezidenta, okamžité odvolání velvyslance, přerušení spolupráce ve vojenské oblasti a omezení politických kontaktů, situace velmi připomíná éru vojenských převratů sponzorovaných USA. Fakticky dochází k tiché podpoře pučistů a vnitřních represí.

Celý článek v angličtině:ZDE

                 
Obsah vydání       23. 7. 2009
23. 7. 2009 Odvolání Kasíka - neblahá budoucnost tohoto národa Štěpán  Kotrba
23. 7. 2009 Kasík: Odvolání generálního ředitele, to je akt, který si zaslouží lepší důvodovou zprávu
23. 7. 2009 Chief Executive of Czech Public Service Radio has been dismissed
23. 7. 2009 Svou pravdu nebudeme skrývat Jiří  Jírovec
23. 7. 2009 Britská vláda: Vědecký výzkum v humanitních studiích se vyplácí Jan  Čulík
23. 7. 2009 Primitivizace aneb jak PowerPoint přispívá k hloupějšímu rozhodování Pentagonu
23. 7. 2009 Místní investigativní novinářská práce nesmí zaniknout, jinak propadneme korupci
23. 7. 2009 ■ ■ ■ Václav  Hrabě
22. 7. 2009 Michael  Marčák
23. 7. 2009 Důvodová zpráva k odvolání generálního ředitele Českého rozhlasu Ing. Václava Kasíka
22. 7. 2009 Richard Medek: Děkuji Václavu Kasíkovi
23. 7. 2009 Není to poprvé, kdy se Rada ČRo dopouští pomluvy
22. 7. 2009 Michael  Marčák
23. 7. 2009 Chodník před íránskou ambasádou v Praze zaplní stovky jmen vězňů
23. 7. 2009 Honduraský puč odhalil i krizi americké demokracie
23. 7. 2009 Němečtí politici zaslouží odměnu Jiří  Beránek
23. 7. 2009 Rusko po dvanácti letech uvažuje o zahraničních půjčkách
23. 7. 2009 Texaští fundamentalisté: Kdyby nebylo Boha, Spojené státy by nevznikly
22. 7. 2009 Co se dá dělat, když ho Italové milují
23. 7. 2009 Vědci zřejmě zjistili, jak se mezi lidmi rozšířila choroba AIDS
23. 7. 2009 Ukrajina zmítaná politickou i ekonomickou krizí Karel  Klimša
23. 7. 2009 Společnosti MBDA a BUMAR podepsaly smlouvu o budování polské protivzdušné obrany
22. 7. 2009 Roboty na vinici Jita  Splítková
23. 7. 2009 Senátoři vzali peníze rodinám, dali je ČEZ
23. 7. 2009 Předvídatelná Schwarzeneggerova reakce, aneb Slyšíte ten tichoučký smích milionářů a miliardářů? Uwe  Ladwig
23. 7. 2009 Při řízeních o způsobilosti k právním úkonům jsou porušována lidská práva
23. 7. 2009 Popírání mýtu mýtem
23. 7. 2009 Pozor na absolutní soudy
23. 7. 2009 Walter Cronkite jako symbol amerického mediálního konsenzu z éry, která skončila Daniel  Veselý
23. 7. 2009 Anketa Romano hangos: Můžete zhodnotit vývoj našich novin za poslední rok? Pavel  Pečínka
22. 7. 2009 Pod záminkou "boje proti terorismu" omezuje britská policie demokratická práva
22. 7. 2009 Americký Senát zamítl zmírnění legislativy upravující nošení zbraní
22. 7. 2009 Jak jsem házel hrách na zeď Milan  Kohout
22. 7. 2009 Je literatura mrtvá? Aleš  Merenus
12. 7. 2009 Hospodaření OSBL za červen 2009