10. 6. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
10. 6. 2009

Klaus spasitel, anebo Klaus disident?

Dva kontroverzní názory na prezidenta

Za dvanáct let, co žiju v České republice, jsem zažil v české "novinářské" práci množství špatné propagandy. Avšak když už jsem myslel, že mě nic nemůže překvapit, nalezl jsem na ihned.cz tuto perlu:

"Češi poslechli Klause a zachraňují tím svou ekonomiku Lidé utrácejí víc. To je největší překvapení ve špatných číslech o vývoji HDP.

Václav Klaus našel po dlouhé době velké množství lidí, kteří ho poslouchají. Jeho radu, aby lidé s ekonomickou krizí bojovali utrácením, si k srdci vzalo velké množství českých domácností. Jejich nákupy - spolu s vládními výdaji - brzdily pád tuzemského hospodářství v prvním čtvrtletí roku. (...)"

To si tento "reportér" opravdu myslí, že Češi šli nakupovat, protože je o to požádal prezident? To ani stránky virtually.cz by neměly odvahu přijít s něčím takovým!

Musím se přiznat, že i když ve svých prvních letech v České republice jsem měl často velké potíže s mnoha Klausovými myšlenkami i jeho stylem, v poslední době - poté, co jsem byl mnohokrát hostem institucí Evropské unie a zažil jsem je tedy zevnitř - souhlasím s Klausem alespoň v tom, že EU má určité podobnosti s komunistickým politbyrem, že trochu připomíná Kreml. Podle mého, jak jsem přesvědčen, neutrálního názoru (nejsem Evropan) není Klaus v této věci zase tak daleko od pravdy.

Od doby, kdy od roku 2004 jezdím do institucí EU v Bruselu, zaznamenávám tam téměř náboženskou opatrnost, co se týče rozrůzněnosti názorů.

Vládne tam zbytečný pocit, že Evropská unie potřebuje jednotu a nemůže tolerovat opozici. Ne že by různé politické strany se spolu navzájem nesvářily a ne že by v Bruselu neprobíhaly vzrušené debaty. Opozice ale chybí vůči širšímu obrazu: neexistuje opozice vůči systému. Jako za komunismu se některé věci smějí kritizovat otevřeně, jiné nikoliv, například všeobecný myšlenkový postoj. Můžete nesouhlasit se zemědělskými kvótami nebo předpisy o rybaření, ale nesmíte nesouhlasit s Lisabonskou smlouvou anebo s myšlenkou samotné Evropské unie. Pokud s těmito věcmi nesouhlasíte a jste prezident, jste ostrakizován jako extremista. Démonizace těch, kdo považují Lisabonskou smlouvu za temný, zbytečně dlouhý a složitý a tlustý dokument, je vodou na Klausův mlýn - opravňuje to Klause, aby EU srovnával se Sovětským svazem. Klaus je ostře kritizován za to, že odmítá Lisabonskou smlouvu.

Klaus má přece právo útočit i na módní a široce rozšířené dogma o podnebných změnách. Ať říkají lidé dobré vůle, co chtějí, neexistují důkazy, co je příčinou globálního oteplování, ani se neví, jak proti němu přesně bojovat. Existuje mnoho uznávaných vědců s nejrůznějšími názory na klimatické změny. Jen proto, že v současnosti vládně viditelnější konsensus mezi většinou vědců v této otázce, neznamená, že musejí mít pravdu, anebo že by jim nikdo nesměl oponovat. Kdysi také existoval konsensus, že homosexualita je nemoc či že se uzdravíte, když vám pustí žilou, anebo že černoši či židé jsou podřadné rasy.

Klausovi dala "politicky korektní" média auru kacéíře, avšak Klaus je vlastně disident, i když poněkud zvráceným způsobem. Má skutečně freudovský vztah ke svému předchůdci, svému nepříteli na život a na smrt, Václavu Havlovi. Je to ironické, avšak přirozené. Havel byl respektován za to, že přežil přímou konfrontaci s obrovským státem, který zlikvidoval jeho svobodu. Klaus podvědomě dělá totéž, snaží se dokazovat, že má křeslo na Pražském hradě právem, že se také nebojácně staví obrovskému monstru. Havel nezvítězil, měl jen štěstí, že byl ještě na místě, když jiné síly zlikvidovaly systém, proti němuž bojoval. Předpokládám, že Klaus taky nebude mít příležitost zvítězit nad "monstrem". Jako každá podobná instituce takové velikosti bude Evropská unie dříve nebo později příliš zkorumpována, anebo bude příliš mocná, neefektivní nebo naopak agresivní, takže ji vzbouřenecká generace bude chtít nahradit něčím lepším. Pak bude Klaus považován za průkopníka proti nenásilnému dogmatismu Evropské unie.

První Václav bojoval proti podobnému útlaku - za právo na svobodný názor bez pronásledování (tehdy policií, dnes médii). Havel neakceptoval, že v politice má vládnout Jediná myšlenka, Jediný názor. Dnešní Evropská unie sice není tak utlačitelská jako policejní stát, ale určitá podobnost tu je a Klause nyní kamenují, že to řekl veřejně.

Klaus právem odmítá vidět Čechy jako méně důležité členy Evropské unie, kteří by měli ustoupit stranou a mlčet. Klaus je testosterone České republiky.

Dokonce si myslím, že vznik pravice a extremisté, kteří byli zvolení do nového Evropského parlamentu, je normální, množná dokonce zdravou reakcí na kultovní auro ohledně Evropské unie. Jejich potenciální výstřelky mohou oživit debatu a to může vést k tomu, že při příštích volbách bude hlasovat víc lidí. Voliči jsou lehčeji mobilizování "proti" něčemu než "ve prospěch" něčeho.

Takže možná hraje Václav Klaus roli, za niž se mu dostane uznání až v budoucnosti (vzbouřenci jsou většinou oslavováni až v další generaci): Že byl disidentem proti konformnosti Evropské unie. Avšak určitě nebude nikdy považován za onoho člověka, který požádal českou populaci, aby šla nakupovat a zachránila českou ekonomiku. To už je tak přehnané, že by s tím nesouhlasil ani Klaus. To jen Hospodářské noviny...

                 
Obsah vydání       10. 6. 2009
10. 6. 2009 Tahle země není pro starý Martin  Škabraha
10. 6. 2009 Změna klimatu je podvod liberálních elit, tvrdí ultrapravičák Griffin
10. 6. 2009 Jak zajistit, aby v Česku pokračoval kavárenský disent Štěpán  Kotrba
10. 6. 2009 Kotrba jako lovec mamutů Karel  Dolejší
10. 6. 2009 Británie 300 let outsourcovala chaos. Nakonec se vrací zpět
10. 6. 2009 Kam zmizelo sto milionů žen?
10. 6. 2009 K otázce ne/existence špinavých peněz Martin  Baťka
10. 6. 2009 Oslovovat ty svoje Alex  Koenigsmark
10. 6. 2009 Vymaní se média z moci elit? Bohumil  Kartous
10. 6. 2009 Zelení nad propastí Milan  Daniel
9. 6. 2009 Neonacistická provokace v Jihlavě tentokrát neprošla Michal "Wolf" Vlk
10. 6. 2009 Občané, zapamatujme si to! Petr  Pokorný
10. 6. 2009 Úpadek demokracie v ČR Jan  Smolák
10. 6. 2009 Drtivé údery hvězd Pavel  Kopecký
10. 6. 2009 Povážlivý záporný vývozní rekord, neboli Kdyz realita zničí sny Uwe  Ladwig
10. 6. 2009 Klaus spasitel, anebo Klaus disident? Fabiano  Golgo
9. 6. 2009 Delegace parlamentů států EU pod vedením Vlčka je v Gaze
10. 6. 2009 Proč v ČR skoro nikdo nezná film Zeitgeist, zatímco všude jinde ho znají skoro všichni?
10. 6. 2009 Harry Potter a Societas Jesu Libor  Martinek
10. 6. 2009 Greenpeace odmítá informaci, že poničilo majetek ČEZ
10. 6. 2009 Ekologické organizace zveřejnily ideální verzi "Kodaňské klimatické smlouvy"
9. 6. 2009 Martin Šimáček: Přínos "romské" agentury se ukáže až koncem roku Pavel  Pečínka
9. 6. 2009 Hodný táta Míra, zlý strejda Jíra Marie  Haisová
9. 6. 2009 Eric Hobsbawm: Volby demonstrovaly úpadek evropské sociální demokracie
9. 6. 2009 Projekt rekonstrukce vily dokončen není, Omnia nemá zkušenosti s rekonstrukcí modernistických objektů
9. 6. 2009 V případě vily Tugendhat se o žádný podvod nejedná
9. 6. 2009 "Hlavně nám dejte se vším pokoj!" Luděk  Toman
9. 6. 2009 Bude Evropský parlament shromážděním excentriků? Jan  Čulík
9. 6. 2009 Nepřeceňujme evropské volby -- ani jiné tanečky obdobného druhu! Petr  Kužvart
8. 6. 2009 The process which turned Milan Kundera into an informer Jakub  Češka
8. 6. 2009 Potřebujeme objevit oheň nebo vymyslet kolo II.
8. 6. 2009 Inteligence, rasy a "tabu" v sociálních vědách Vladimír  Blažek
9. 6. 2009 Mokrsko - První reportáž Českého rozhlasu v prostorovém zvuku 5.1
4. 5. 2009 Hospodaření OSBL za duben 2009