26. 1. 2005
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
26. 1. 2005

Británie:

Podvodníci okrádají středoevropské uchazeče o zaměstnání

Reportéři rozhlasu BBC odhalili rozsáhlou podvodnou podnikatelskou akci, v jejímž rámci vybírá předem skupina českých a slovenských podvodníků několikatisícové částky od osob především ze Slovenska, jimž podvodně slibuje zařídit v Británii lukrativní zaměstnání. Po vylákání do Británie, po vyinkasování peněz na letišti a po vydání falešné "pracovní smlouvy" jsou středoevropští uchazeči o zaměstnání ponecháni svému osudu. Jak potvrdilo britské ministerstvo průmyslu a obchodu vyžadovat od žadatele o zaměstnání poplatek za zprostředkování pracovní příležitosti je v Británii zákonem zakázáno. - Reportáž, která se vysílala v britském rozhlase v pondělí 24. ledna v podvečer, měla podstatný ohlas. Jeden poslanec Dolní sněmovny bude požadovat od premiéra Blaira, aby proti takovýmto podvodným praktikám razantně zasáhl:

Reportéři britského rozhlasu podvodníky po určitou dobu sledovali a nahrávali je. Pak je přímo konfrontovali.

Pořad zdokumentoval případ nejmenované ženy ze Slovenska, které nabídla falešná náborová pracovní agentura vysoce placenou práci v Británii za poplatek 100 liber cca 5000 Kč. To se nezdá být v Británii zrovna velká částka, ale pro Slováky to nejsou malé peníze. Jenže žádné takové pracovní příležitosti neexistovaly. Ani neexistovala žádná pracovní agentura. Celé to bylo podvod.

Manžel Slovenky se chtěl stát policistou, ale neměl peníze na policejní kurs. Proto se rozhodla, že mu pomůže tím, že bude pracovat v Británii. Přiletěla na londýnské letiště Stanstead a tam na ni čekal muž, který se představil jako "David Marek". Přislíbil ji místo v anglickém městě Peterborough a ona mu dala dalších 200 liber, 10 000 Kč.

Po příjezdu do města Peterborough musela zaplatit další peníze, prý za ubytování. Byla odvezena do zrušené tovární budovy: "Tam nebylo absolutně nic, žádné postele, žádné povlečení, nic. Nebyla tam teplá voda, nebylo tam vytápění, v kuchyni nebyl sporák." Brzo vyšlo najevo, že žádné pracovní místo na ni nečekalo.

Reportér BBC se podle falešného kontraktu na neexistující zaměstnání snažil najít náborovou agenturu "Davida Marka". Měla sídlit v luxusním činžovním domě v městě Harrow, avšak uvedené číslo apartmentu bylo fingované, neexistovalo.

Když reportér Davidu Markovi zatelefonoval na mobil, telefon vzal údajný "Švéd", Olaf Stollenberg. Marek je prý na Cookových ostrovech. Stollenberg dal britskému reportérovi jeho londýnskou adresu - byla falešná. Stopa vychladla, než se objevili další podvedení.

Dva Slováci reagovali na inzerát na internetu, který nabízel místa v britském automobilovém průmyslu. Vypůjčili si peníze na poplatky a vydali se do Británie. I oni odevzdali své peníze na letišti v Stansteadu muži jménem Sebastian Thorne. I oni byli po odevzdání peněz necháni na pospas.

Rukopis na jejich smlouvě se zdál byl totožný s rukopisem na smlouvě, kterou měla předchozí Slovenka. Zdálo se, že David Marek a Sebastian Thorne jsou jedna a tatáž osoba.

Reportéři BBC se spojili z Bratislavy s internetovým serverem, nabízejícím pracovní příležitosti v Británii. Dovolali se v Británii muže, který si říkal Milan Soboň. Nabízel pracovní příležitosti s platem 5-6 liber na hodinu, ale za poplatek 250 liber za zprostředkování.

Britské ministerstvo průmysl a obchodu zdůraznilo, že je protizákonné účtovat uchazečům o zaměstnání poplatky za zprostředkování místa. Účtování poplatků za pracovní příležitosti, které neexistují, je podvod.

Falešný uchazeč o zaměstnání z BBC dorazil letecky do Stansteadu a tam na něho čekal "Sebastian Thorne" - už měl další obět ze stejného letu. V letištní kavárně jim Thorne, který kupodivu mluvil česky, nabídll místa ve skladišti firmy HMV. Ten podnik vůbec o této podvodné "agentuře" nevěděl a nemá skladiště tam, kam uchazeče "Thorne" poslal. Podvodník pak vytáhl pracovní smlouvy a chtěl od uchazečů o zaměstnání od každého 200 liber.

Než měl možnost okrást další oběti, na scénu vstoupili reportéři BBC. Odehrál se tento dialog:

Reportér: Sebastiane Thorne, jsme tu z BBC a chceme s vámi nyní natočit rozhovor o vaší podnikatelské činnosti.

"Thorne": Ano?

Reportér: Víme, že vybíráte od lidí peníze za pracovní příležitosti, které neexistují. Můžete to nějak vysvětlit?

"Thorne": Ano, pracuju pro přítele Vlada.

Reportér: Jak se jmenujete?

"Thorne": Jmenuju se Sebastian Thorne.

Reportér: Jmenujete se také David Marek?

"Thorne": Ne. Pracuju pro náborovou agenturu.

Reportér: Až na to, že ta agentura neexistuje, že ne?

"Thorne": Myslím, že - ano?

Reportér: Na jaké adrese?

"Thorne": Edinburk.

Reportér: To jsme zkontrolovali, neexistuje.

"Thorne": Ne?

Reportér: Shromáždili jsme proti vám celou řadu stížností, vybíráte od lidí 200 liber za zprostředkování práce, což je samo o sobě protizákonné, a ty pracovní příležitosti neexistují, že ne?

"Thorne": Nevím.

Reportér: Takže jste vybíral 200 liber od celé řady lidí za přísliby pracovních příležitostí, které neexistují, za přísliby ubytování, posíláte lidé co Cambridge a do Peterboroughu. Ti lidé byli necháni na pospas, že?

"Thorne": No comment, please.

Reportér: Kolik lidí jste takto podvedl, pane?

"Thorne": No comment.

Reportér: To jsou vaši vlastní lidé, které podvádíte, pane.

"Thorne": No comment. Please.

Reportér: Někteří lidé, které jste podvedl, vám dali své celoživotní úspory, aby mohli přijít pracovat do této země. Ta místa neexistují.

"Thorne": (Povzdech). Konec.

Reportér: Tak to byste měl odejít, pane, protože na vás mám ještě mnoho dalších otázek.

"Thorne": (Nervózně se směje)

Pod reportérovým nátlakem začal podvodník vypadat značně nejistě. Rozhovor pokračoval česky prostřednictvím tlumočníka a podvodník se přiznal k celé řadě věcí. Přiznal se, že vystupuje pod jménem David Marek i Olaf Stollenberg. Nakonec ukázal britským reportérům svůj občanský průkaz, ještě na další jméno. Prý je to jeho skutečné jméno. Z právních důvodů ho reportáž neuvedla.

Jeho sebejistota se zcela rozložila. Přiznal, že podvedl už asi dvě stovky lidí. Tvrdil, že je jen pěšákem ve "velké organizaci", kterou organizují východoevropské mafiánské gangy, spojené s pašováním lidí a s prostitucí. Tvrdil, že chce tuto "práci" už přestat dělat, ale bojí se o život. Teď už vypadal zděšeně, ale nebylo možno ověřit, kolik z toho, co říká, je pravda.

V tuto chvíli se objevil jeho šéf, "Vlado", Milan Soboňa. Ten navrhl, že pokud se s ním britský reportér setká sám a bez nahrávacího zařízení, "všechno se to vyřeší". Slíbil, že zavolá. "Asi naštěstí pro mě nezavolal," uzavřel reportér.

Ty osoby, které informovaly britskou policii, že byli okradeny, se nedočkaly žádného zásahu, informoval rozhlas BBC ve středu večer. Tom Hadley z Konfederace britských náborových agentur zdůraznil, že jeho organizace musí podporovat autentické náborové kanceláře v nových členských zemích EU, aby tím z trhu vytlačili podvodníky. "Mimo jiné je to strašlivá škoda, protože víme, že existuje v Británii obrovská poptávka pro dočasné i pro trvalé zaměstnance. A tito lidé, kteří sem přijíždějí, se k ní nedostanou, protože se stávají obětí zločineckých gangů."

Labouristický poslanec Jim Sheridan bojuje už dlouho za práva zahraničních pracovních sil. Ten zdůraznil, že v této věci bude interpelovat premiéra Blaira: "Je smutné, že stále ještě máme gangstery, parazitující na obchodu s lidmi. Jsem přesvědčen," dodal, "že jde skutečně o mafiánské praktiky." Zdůraznil také, že se zasadí o to, aby byla policie dostatečně informována a byla připravena okamžitě zasahovat. "Vláda si musí uvědomit, že je to v současné Británii vážný problém a že je nutno jednat hned."

Podrobnosti v angličtině ZDE

                 
Obsah vydání       26. 1. 2005
27. 1. 2005 Britští vězni z Guantanáma byli v Británii propuštěni na svobodu
26. 1. 2005 Podvodníci okrádají středoevropské uchazeče o zaměstnání
26. 1. 2005 Leni Riefenstahl, žena bez tváře, umělkyně bez hranic Jan  Paul
25. 1. 2005 Američané propustili z Guantánama čtyři Brity
26. 1. 2005 Michael  Marčák
26. 1. 2005 Kluci nečtou
26. 1. 2005 55 procent Američanů nevěří v evoluci
26. 1. 2005 Česká redakce BBC informuje o filmu Adama Curtise Jan  Čulík
26. 1. 2005 Petice Jaroslav  Hutka
26. 1. 2005 Jiří "Monty Python" Vacek Josef  Provazník
26. 1. 2005 Mnoho Iráčanů dostalo rakovinu od munice z ochuzeného uranu
26. 1. 2005 Britští konzervativci chtějí zasáhnout proti přistěhovalcům Jan  Čulík
25. 1. 2005 Michael  Marčák
26. 1. 2005 Iráčané v zahraničí se jen málo registrují k volbám
26. 1. 2005 Zpravodajství iráckého odboje za dny 8. -- 18. ledna 2005
26. 1. 2005 Opozice nechtěla jít do vlády
26. 1. 2005 Oskar Krejčí: Komunisti museli disidentom moc doslova vnútiť
26. 1. 2005 Evropa: Třetí cesta -- Nový střed po šesti letech
26. 1. 2005 Podivuhodná vítězství Stanislava Grosse Oskar  Krejčí
25. 1. 2005 Gross nebo Škromach? Martin J. Kadrman
25. 1. 2005 Proč nepodporuje víc demokratů volby v Iráku?
24. 1. 2005 Proč literární věda k ničemu není Boris  Cvek
25. 1. 2005 Démon přizpůsobivosti v satanském ráji Václav  Dušek
24. 1. 2005 V Praze "dojde k reformě komunismu až v květnu 1990" Jan  Čulík
24. 1. 2005 Šlo o lidskou důstojnost, i když to většina už zapomněla Vilém  Prečan
24. 1. 2005 Filipov: Nic se nepohne do května 1990
24. 1. 2005 Proč se v Praze pořád nic neděje
24. 1. 2005 Blacková: Nechte Fojtíka jet do USA
24. 1. 2005 Klaus: Z Občanského fóra se stává politická strana
22. 1. 2005 Hospodaření OSBL za prosinec 2004
22. 11. 2003 Adresy redakce

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
26. 1. 2005 Podvodníci okrádají středoevropské uchazeče o zaměstnání   
25. 1. 2005 Hrubý amatérismus České televize Bohumil  Kartous
25. 1. 2005 Konzumente, raduj se! Josef  Provazník
25. 1. 2005 Démon přizpůsobivosti v satanském ráji Václav  Dušek
24. 1. 2005 Jan Palach: Kam až lze zajít v úsilí o vlastní fyzické přežití? Karel  Dolejší
24. 1. 2005 Nezáviďme jim - přece kdo obohacuje sebe, obohacuje i stát Petr  Miller
24. 1. 2005 Proč literární věda k ničemu není Boris  Cvek
22. 1. 2005 Představa, že lze exportovat demokracii, je "nebezpečnou iluzí"   
21. 1. 2005 V kleštích etikety Zdena  Bratršovská, František Hrdlička
21. 1. 2005 "Obludárium věd" z druhé strany Marian  Kechlibar
21. 1. 2005 K čemu je podivné myšlení o takových věcech, jako je například literatura Pavel  Janoušek
21. 1. 2005 Nájemní smlouva se Zemí Josef  Šmajs
21. 1. 2005 Koupíte si šest airbusů, anebo na vás uvalíme evropská ochranářská cla   
20. 1. 2005 Palachova oběť byla velká a hrozná, dnes by možná stačilo jen trochu ochoty spálit si prsty Jiří  Škuba