26. 3. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
26. 3. 2003

Válka je možná legální, ale arogantní diplomacie zabíjí

"Hlavním problémem není, že by Bushova vláda nemělav k dispozici právní ospravedlnění své akce, ale to, že je vnímána po světě jako vláda, která ignoruje potřebu právně své akce zdůvodňovat a ignoruje i světové veřejné mínění."

Citujeme z komentáře Stuarta Taylora z amerického listu National Journal.

Kompletní text v angličtině je ZDE

Prezident Bush tvrdí, že Amerika má suverénní právo použít síly na obranu své vlastní bezpečnosti" a že nepotřebuje nové hlasování v Radě bezpečnosti OSN. Naproti tomu Kofi Annan, generální tajemník OSN, varoval, že "jednat mimo Radu bezpečnosti OSN by nebylo v souladu s Chartou OSN.

Kdo má pravdu? A záleží na tom?"

Odpovědí je, že na tom záleží hodně. Ruský prezident Putin a francouzský prezident Chirac jsou možná cynikové, kteří se nestarají o mezinárodní právo. Ale mnoha lidem v jejich národech i jinde po celém světě o právo jde. Znepokojující, celosvětový vzmach antiamerikanismu za posledních několik měsíců vděčí mnoho dojmu, který o sobě vytvořila Bushova vláda, že je nebezpečným násilníkem, pohrdajícím mezinárodními normami a institucemi.

Je živen výroky, jako byl výrok prezidentova mluvčího Ari Fleischera z 28. února, že prezident Bush bude požadovat "změnu režimu" v Iráku i kdyby Irák dobrovolně odzbrojil - čím jaksi padla Bushova argumentace, že Amerika jedná v sebeobraně. Strach a nenávist vůči Americe nás může v mnoha ohledech postihnout. V první řadě to ochromuje mezinárodní spolupráci, která je nesmírně důležitá v boji proti terorismu.

Z právního hlediska lze dobře argumentovat, že vzhledem k tomu, že Saddám Husajn neprojevil vůbec žádný úmysl odzbrojit, USA měly plné právo užít vojenskou most jako posledního možného řešení. Tento případ je z právního hlediska přesvědčivější než případ z roku 1999, kdy Clinton zaútočil proti Srbsku. Je silnější i než Kennedyova argumentace, kdy Kennedy hrozil během kubánské raketové krize v roce 1962 užitím síly.

Spojené státy argumentují, že Rada bezpečnosti dala svým členům právo odzbrojit Irák mocí už v roce 1991, rezolucí 687, která požadovala zničení všech iráckých chemických a biologických zbraní, a loni na podzim rezolucí 1441, která varovala "vážnými následky", pokud Irák nesplní požadavky, aby odzbrojil.

Avšak tyto argumenty se zdají legalistické a jsou ochromeny zoufalým selháním USA a Británie získat jasnější schválení vojenských operací od Rady bezpečnosti.

Silnějším argumentem je, že v dnešním světě - kdy si teroristické režimy rychle vyvíjejí zbraně hromadného ničení a teroristické organizace je chtějí použít - nelze vykládat Chartu OSN doslova. A dlouhodobé právo, uznávané mezinárodními zákony, užít vojenské síly proti očekávaným útokům je nutno interpretovat široce.

Avšak kritikové tvrdí, že i toto právo na preventivní útok je omezeno jen na minimální užití síly a jen k tomu, aby se zabránilo velmi blízkému útoku. Nelze vést preventivní válku založenou na spekulativních obavách, že možný nepřítel někdy v budoucnu zaútočí.

Jenže taková byla situace možná v roce 1945. Teď už žijeme v jiném světě, a na to reaguje Národní bezpečnostní strategie USA ze září 2002, která argumentuje, že stát "musí přizpůsobit pojem naléhavé hrozby možnostem a cílům dnešních protivníků".

Hlavním problémem není, že by Bushova vláda nemělav k dispozici právní ospravedlnění své akce, ale to, že je vnímána po světě, jako vláda, která ignoruje potřebu právně své akce zdůvodnit a ignoruje i světové veřejné mínění.

Tento image je nutno velmi rychle napravit. Pomohla by rychlá a úspěšná invaze, která by vypadala daleko více jako osvobození než jako útok proti iráckému lidu, zejména pokud by přitom odhalila hodně biologických a chemických zbraní a jaderný program. A vítěz by se pak skromně zavázal, že zlepší své diplomatické úsilí a bude se snažit daleko více projevovat slušný respekt vůči názorům ze světa.

                 
Obsah vydání       26. 3. 2003
26. 3. 2003 Dezertér
26. 3. 2003 Včera, dnes a zítra
25. 3. 2003 Včera, dnes a zítra
26. 3. 2003 Protiválečný transparent na Karlově mostě Jan  Rovenský
25. 3. 2003 Blesková válka s.r.o. Oskar  Krejčí
26. 3. 2003 Zahrnou obyčejní Iráčané americké vojáky květinami?
25. 3. 2003 Tahle válka je nějak moc reálná
26. 3. 2003 Arabský tisk varuje před dlouhou válkou
25. 3. 2003 Senilní strýček Sam
26. 3. 2003 Válka je možná legální, ale arogantní diplomacie zabíjí
25. 3. 2003 Moc bezmocných Mojmír  Babáček
25. 3. 2003 Nechť otcové vzlétnou a děti znají svá jména Jiří  Lněnička
25. 3. 2003 Irák: Ozbrojený zásah může pro civilní obyvatelstvo a lidská práva znamenat katastrofu
25. 3. 2003 Válečné televizní zpravodajství povede k prohloubení pacifismu
24. 3. 2003 Reportéři budou muset projevovat odvahu a vzdor, mají-li odhalit pravdu o této válce
25. 3. 2003 Amatérova analýza: Lidové noviny Vladimír  Bernard
5. 2. 2003 Pošta redakci
5. 3. 2003 Hospodaření OSBL za únor 2003 Jaroslav  Štemberk
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech