MAĎARSKO:

Čtyři muži odsouzení na doživotí za vraždu šesti Romů, včetně pětiletého dítěte

6. 8. 2013

čas čtení 2 minuty

Soud v Maďarsku shledal čtyři muže vinným z rasistických vražd šesti Romů. Muži usmrtili i pětileté dítě. K vraždám došlo ve vesnicích v severovýchodním Maďarsku v letech 2008 a 2009. Arpád Kiss, Ištván Kiss a Zsolt Peto byli odsouzeni na doživotí. Čtvrtý obžalovaný, Ištván Csontos, byl odsouzen na třináct let.

Muži použili proti Romům střelných zbraní, granátů a Molotovových koktejlů. V období 14 měsíců provedli proti Romům devět útoků.

Pozoruhodné reakce čtenářů serveru IDnes na zprávu o sociálním propadu České republiky

6. 8. 2013

čas čtení 1 minuta

Na článek IDnes informující o nejnovější studii organizace Social Watch o sociálním propadu ČR reagují pozoruhodným způsobem čtenáři serveru. Charakterizují tak zajímavě profil čtenářské obce tohoto deníku:

To, ze roste pocet nezamestnatelnych lidi, fakt neni chyba Necase, Kalouska ani nikoho jineho nez tech lidi samotnych. Copak nejaky Necas a spol. urcuje kdo koho ma zamestnat?
Za problémy s Romy nemůže Nečas ani Kalousek ani extremisti ani komunisti, ale jen a pouze sami Romové.
Celou Social Watch bych poslal k lopatě a bylo by po ptákách, ať si na ty kecy sami vydělají.
Navíc nevím, proč se vůbec zmiňuje ten případ z Břeclavi. Zase pokus udělat z nás zloduchy, co zneužívají chudinku utlačovanou menšinu? ;-D
Soudruzi Švihlíková a Keller? ;-D Tak tato jména sama o sobě postačují k diskreditaci organizace Social Watch. Zřejméně by to mělo jmenovat spíše Communists Watch.
jako všechno, co předkládají tyto multi-kulti spolky, jde o tendenční blábol, nejhrubšího zrna. Dnes ráno jsem zaslechl v televizi, že je u nás 270 000 bazénů, resp. 250000 a těch 270000 bude do konce roku. Jeden z největších počtů v Evropě. Tak nějak mi to s tím umíráním hlady nejde dohromady.

Další reakce tohoto druhu ZDE

Zatímco si Nečas ze státních peněz financoval milenku, jeho vláda podnikla brutální útok proti nejslabším členům společnosti

6. 8. 2013

čas čtení 14 minut

Analýzu připravil Jan Hutař.

I. Systém důchodového pojištění

Nezměněná zůstává struktura důchodu: starobní, invalidní důchod I-III. stupně, pozůstalostní důchody, vdovský, vdovecký, sirotčí. Velmi podstatně se však změnily podmínky pro posuzování invalidity, jejichž důsledkem je v řadě případů snížení invalidity při stejném či zhoršeném zdravotním stavu. Podstatně vzrostl také počet případů kdy dochází k odnětí důchodu. Některé případy byly medializovány. Od 1.10. 2011 se mění způsob výpočtu procentní výměry všech důchodů tak, že důchody vypočítané z vyměřovacího základu nižšího než 35.000 Kč jsou nižší než důchody vypočítané z této částky před tímto datem.

Česká republika: Úpadek a rezignace

6. 8. 2013

čas čtení 3 minuty

Tisková zpráva Social Watch

Česká koalice Social Watch dnes zveřejnila monitorovací národní zprávu o vývoji a nedostatcích v boji proti chudobě a za rovnost mužů a žen. Ani letošní závěry nejsou povzbudivé. Ekonomika stagnuje pod tlakem kroků vlády, která nakonec po několika korupčních skandálech padla. Situace většiny obyvatel se zhoršuje, přitom nejohroženějšími skupinami jsou lidé s nejmenšími příjmy a ženy. Jedním z výsledků jsou protiromské nálady vedoucí až k pokusům o pogromy. Dlouhodobý úpadek státu je provázen rezignací většiny občanů.

Většina občanů si nepřeje pokračování pravicové korupční vlády

6. 8. 2013

čas čtení 3 minuty

Otevřený dopis prezidentu republiky Miloši Zemanovi

Vážený pane prezidente,

obracíme se na Vás jako na prezidenta dolních 10 milionů občanů, abychom Vás podpořili v klíčové situaci po přijetí demise předsedy vlády Petra Nečase a faktickém pádu jeho vlády.

Tuto vládu nesestavoval vítěz voleb z roku 2010 a po většinu svého období stála na vratké podpoře poslanců zvolených za Věci veřejné, které se změnily, ať už z hlediska obsahu, tak formální struktury.

Otevřený dopis všem poslankyním a poslancům

6. 8. 2013

čas čtení 3 minuty

Vážená paní poslankyně, vážený pane poslanče,

ve středu máte rozhodnout o důvěře pro vládu pana premiéra Rusnoka. Možná, že většina z vás je rozhodnuta hlasovat proti vládě. Než povoláte zpět k moci nejzdiskreditovanější vládu, zkuste se zamyslet nad následujícími fakty, píše Jan Hutař.

1. Zákonem č. 261/2007 Sb., o stabilizaci veřejných rozpočtů bylo na úkor státního rozpočtu převedeno osobám s příjmem nad 1 milion Kč 450 00 Kč na druhý a každý další milion Kč příjmu. Dalších 60 000 Kč jde ze zdravotního pojištění. Tyto částky jsou důsledkem následujících změn:

a) bodem 49. Čl. I., jim byla snížena daň z 32% na 15%,

b) bodem 19. Čl. XXXVI., byl zaveden "maximální vyměřovací základ" ve výši čtyřicetiosminásobku průměrné mzdy; Výše pojistného na důchodové pojištění je 28%. Celkem tedy 45%,

Stanovisko SPAS k vyjádření důvěry Rusnokově vládě

Důvěra ano, ale s jistými výhradami

6. 8. 2013

čas čtení 1 minuta

Tisková zpráva

Spojenectví práce a solidarity kvituje, že Nečasova destruktivní a zprofanovaná vláda byla donucena odejít. Odchod pravicové vlády chápeme jako splnění jedné z priorit SpaSu.

SPaS se přiklání k podmíněné podpoře Rusnokovy vlády jako alternativy k Nečasově vládě bez Nečase. Již vzhledem k vyjádření řady představitelů bývalé koalice směřující k nepřípustnému tlaku na státní zástupce, považujeme za pozitivní vládu bez těchto představitelů.

DOPIS MIROSLAVĚ NĚMCOVÉ:

Nezdržujte se programem, pro který jste byla zvolena, a nadále rozhodujte jen ku prospěchu svých spolustraníků

6. 8. 2013

čas čtení 2 minuty

Parlament České republiky
Poslanecká sněmovna
poslankyně Miroslava Němcová
Sněmovní 4
118 26 Praha 1 - Malá Strana

Vážená paní poslankyně,

žijeme v době nadvlády medií, která jsou hnána bulvárními metodami ve jménu sledovanosti. Je nezbytné usilovně zajišťovat houstnutí ovzduší občanské nespokojenosti a zvyšování nenávisti. To v budoucnosti přinese další zisky sledovanosti dramatických scén a v případě, že budou za takovou činnost media sama zahnána do kouta, udělají obratem viníka z Vás paní poslankyně, kdykoliv se jim to bude hodit, protože media na lavici obžalovaných neusedají.

Nešikovný projev idealistické víry

6. 8. 2013

čas čtení 3 minuty

Mám potřebu reagovat na článek pana Kotrby týkající se aféry s odvoláním ředitele Národního divadla v Praze. Ačkoliv s Národním divadlem spolupracuji v posledních letech pouze externě, moc rád bych panu Kotrbovi i čtenářům BL popsal některá fakta z pozice "insidera", píše Marko Ivanović.

Národně teatrální gesta klaunů a krutá realita

6. 8. 2013 / Štěpán Kotrba

čas čtení 3 minuty

reakce na článek skladatele a dirigenta Marka Ivanoviće "Nešikovný projev idealistické víry"

Jedni herci předstírají upřímnost, druzí předstírají předstíranou upřímnost.

Marko Ivanović je první, kdo se pokusil situaci vysvětlit z pohledu lidí v Národním divadle. To je holt ale málo. Slyšet a vidět jsou jenom silná prohlášení o tom, jak pár "hvězd" nehodlá stáhnout výpovědi, když nebude odvolán ministr a premiér. Opera i činohra "národního" divadla jsou přitom z pohledu řízení státu opravdu ty nejzbytnější položky. Národní divadlo opravdu není ani pupek světa (jak řekl premiér), a bohužel ani jeho srdce (jak se domnívá předseda herecké asociace Hromada). Stejně tak je divadlo poslední z pohledu na rozpočet země, kterou předchozí vlády dostaly do toho stavu, v jakém je. Povznášet svého ducha můžeme, až zvedneme držku ze země.

Když lidé na ulicích nesouhlasili s tím, jak se v Česku v posledních letech s nimi zachází, Mirek Donutil a Richard Krajčo výpověďmi nemávali. Sobeckost a nedostatek solidarity je v této době pro celebrity typický. Oni jsou přece něco víc... Idealismus a solidarita jsou buď všeobecně sdílené hodnoty, nebo jsou směšné.

Teatroložka popsala, co se děje kolem Národního divadla. Skutečně prý hrozí privatizace

6. 8. 2013 / Helena Havlíková

čas čtení 40 minut

rozhovor pro Parlamentní listy. Ptal se Jakub Vosáhlo.

Teatroložka Helena Havlíková při své profesi dlouhodobě sleduje dění kolem Národního divadla a Státní opery. K nejnovějším událostem, které vyústily v odvolání ředitele Jana Buriana a následnou mediální smršť, proto poskytla zevrubnou analýzu příčin, ukazující, že obavy, se kterými vystoupil ministr Jiří Balvín, byly do značné míry opodstatněné.

Snowden se v Rusku přihlásil k pobytu

6. 8. 2013

čas čtení < 1 minuta

Bývalý zaměstnanec americké služby NSA Edward Snowden se přihlásil k pobytu na území Ruska, oznámil jeho právník Anatolij Kučerena. Místo pobytu nebylo upřesněno, advokát pouze sdělil, že "dnes žije na území Ruské federace".

Současná americká ekonomika nedokáže vytvořit dostatek pracovních míst

6. 8. 2013

čas čtení 3 minuty

Média, finanční trhy a investoři se upnuli na aktuální vývoj nezaměstnanosti, avšak z ekonomického hlediska jsou výkyvy tohoto ukazatele dlouhodobě irelevantní. Aby ekonomika dosáhla udržitelého růstu - tj. takového, který nepotřebuje 85 miliard dolarů měsíčně ze státní kasy jen na to, aby se zabránilo recesi - musejí být splněny dva hlavní požadavky. Za prvé, růst musí být založen na pracovních úvazcích, které přibývají rychleji než obyvatelstvo, a za druhé, zaměstnanost musí být taková, aby zahrnula většinu právě dostupné pracovní síly. V ekonomice založené na službách a outsorcování výroby to je sotva možné, píše americký konzervativní analytik Lance Roberts.

Automatizované vzdělávání: Konec učitelského stavu?

6. 8. 2013

čas čtení < 1 minuta

V roce 1964 se v americkém seriálu Pásmo soumraku objevila epizoda, podle níž dva automaty nahradily celkem 114 osob. O padesát let později se tato vize pomalu naplňuje. Američtí zaměstnanci už soutěží nejen se zahraniční pracovní silou, ale také s automaty.

Hnutí za reformu globálního vzdělávání usiluje o privatizaci veřejného vzdělávání. Iniciativa je vedena miliardáři, průmyslníky a elitou z Wall Street. Nastal čas na další krok: automatizaci vzdělání.

Korporátní média vítají automatizaci škol jako další krok směrem k technoutopii.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Dívka, která málem zemřela, když vyráběla váš iPad

6. 8. 2013

čas čtení 3 minuty

Tian Yu pracovala více než 12 hodin denně, šest dní v týdnu. Neměla čas na jídlo, protože byla nucena dělat přesčasy. Pak skočila z okna ve čtvrtém patře.

Kolem osmé hodiny ráno dne 17. března 2010 skočila Tian Yu ze čtvrtého patra podnikové ubytovny v městě Šenžen v jižní Číně. Předchozí měsíc tato dívka, které nebylo ani dvacet, pracovala na montážní lince a vyráběla součástky pro iPhony firmy Apple a pro iPady. V továrně firmy Foxconn Longhua to dělá 400 000 zaměstnanců. Vyrábějí tam chytré telefony a tablety, které pak prodávají firmy Samsung, Sony a Dell a končí v domácnostech v Americe a v Evropě.

Základní odbornost potřebná při práci pro veřejnost je znalost ničemností

6. 8. 2013 / Josef Mrázek

čas čtení 2 minuty

Stále více občanů už má víc než dost nepravostí, kterými jsme dosud byli častováni, a jde jim hlavně o to, aby to co nejdříve přestalo. Nechtějí čekat, až pachatelé špatného stavu věcí dokončí ještě další zlé záměry a potom, jestli vůbec někdy, dovolí pracovat na nápravě. Občanům je přitom jedno, jak se napravující vláda jmenuje, ale protože začala hned dělat, co je k nápravě třeba, má jejich důvěru. Přístup, který zvolil ministr dopravy, je ten správný, a doufali jsme, že všichni další ministři budou postupovat podobně. Ale ministr kultury neosvědčil potřebnou pevnost a také premiér dopustil, aby se začalo pojednávat o jakési kulturní frontě, ačkoliv problém byl v charakteru akcí připravovaných kolem Národního divadla, které aspirují na označení "lumpárna ve stadiu přípravy".

Pravicoví maloměšťáci 2013

6. 8. 2013 / Marek Adam

čas čtení 3 minuty

Právě v těchto měsících můžeme pozorovat, jak se v české společnosti cosi láme. Vypadá to trochu jako pokračování někdejšího třídního boje. Jen s tím rozdílem, že ti, kteří se dnes tváří jako zdravé jádro společnosti, představují ve skutečnosti pravý opak.

V každé době, jež je poznamenaná vleklou ekonomickou krizí, vystupuje do popředí vrstva lidí, kteří útočí na výrazné a morálně pevné osobnosti. Tito lidé nikdy sami nic významného neučinili, z čehož pramení jejich osobní pocit frustrace. Nemluví za ně výsledky jejich vlastní práce. Svůj komplex méněcennosti a strachu ze své vlastní duchovní prázdnoty se snaží kompenzovat identifikací s "elitou" soudobého diskursu, tedy prestiží pramenící z feudálního fundamentu.

CO PŘIJDE DO ČR:

Soud v Pennsylvánii zakázal dvěma dětem doživotně mluvit o fracking

6. 8. 2013

čas čtení 3 minuty

V Británii sílí kontroverze ohledně tzv. "fracking", získávání ropy a zemního plynu novou metodologií z velkých hloubek tlakovými metodami. První pokusy s fracking v severozápadní Anglii vyvolaly několik menších zemětřesení. Občané z jihoanglických vesnic nyní houfně protestují proti zavádění nové technologie a britská vláda přiznala, že má problém: proti nové technologii se postaví především nejtypičtější voliči Konzervativní strany: zazobaní obyvatelé malebných a bohatých jihoanglických vesnic.

BRITÁNIE:

90 procent zaměstnanců firmy McDonalds je nuceno pracovat na základě pracovní smlouvy s nulovým počtem hodin

6. 8. 2013

čas čtení 1 minuta

Firma McDonald přiznala, že nutí devadesát procent svých zaměstnanců, aby pracovali na základě tzv. "zero-hours contracts", tedy na základě pracovních smluv, které nezaručují zaměstnancům žádný pracovní úvazek.

Politikové konstatovali, že McDonalds musí svým zaměstnancům nabídnout minimum garantovaných pracovních hodin. Zjištěními posledních dní, že totiž v Británii zřejmě je nuceno pracovat na základě "zero-hours contracts" více než milion pracovních sil, sílí nátlak na politiky, aby oblast pracovního práva zreformovali.

Pracovní smlouvy s nulovým počtem hodin neposkytují zaměstnancům záruku pravidelné práce a pravidelného příjmu.

Avšak Institut ředitelů podnikatelských firem ostře protestoval proti požadavkům, aby byly "zero-hours contracts" zakázány, a poukázal na to, že pokud se tak stane, Británie dopadne jako Řecko či Španělsko a bez "pružného" pracovního trhu bude trpět vysokou nezaměstnaností.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Více než milion Britů "pracuje na základě pracovních smluv nezaručujících práci"

5. 8. 2013

čas čtení 1 minuta

Z průzkumu, který provedl britských Chartered Institute of Personnel and Developent, vyplývá, že v Británii je nucen pravděpodobně až milion lidí pracovat na základě tzv. "zero-hours contracts" - pracovních smluv s nulovým počtem zaručených pracovních hodin, které nezaručují práci ani plat. "Zero-hours contract" znamená, že zaměstnanec je sice formálně zaměstnán u firmy, avšak firma nemá povinnost mu dávat práci a platit mu plat, když ho nepotřebuje. "Zero-hours contract" zaměstnavatelům umožňuje, aby zaměstnance svévolně krátkodobě propouštěli bez práce a bez platu.

Parlamentní hlasování o důvěře Rusnokové vládě je fraška

5. 8. 2013 / Veronika Sušová-Salminen

čas čtení < 1 minuta

Podle toho, co víme o zákulisní praxi v tomto parlamentu (případ Bárta a případ ODS a projev Nečase a dalších o tom jaké "dealy" jsou "normální", a tedy zřejmě běžné) mám osobně pochybnosti o legitimnosti jakéhokoliv rozhodnutí, které tito lidé udělají.

Mám pochybnosti o tom, zda hlasy proti budou opravdu výsledkem zastupování zájmů občanů, stejně tak i hlasy pro.

Vláda si jde pro důvěru lidí, kteří důvěru nemají.

Nevěřím tomu, že nyní budou hlasovat podle svého nejlepšího svědomí a ve veřejném zájmu.

Jak věřit tomu, že i v případě podpory/nepodpory Rusnoka nejde o další politický deal stejného typu (tedy postavení na kupčení s lidovým mandátem)? ptá se Veronika Sušová-Salminen.

O (ne)jednotě levice a demokracii na křižovatce

5. 8. 2013 / Marek Řezanka

čas čtení 10 minut

Ve středu 7. 8. se rozhodne, zda Rusnokův kabinet získá důvěru potřebné většiny přítomných poslanců, či nikoli.

Ve spojitosti s tímto hlasováním slyšíme řadu "zásadních" prohlášení. TOP09 burcuje do zbraně k "obraně demokracie", někteří čeští herci a jiní umělci, kteří se pasují do role politických arbitrů, které nijak netrápilo odvolání ředitele Ondřeje Černého (který vládní počin vnímal doslova a do písmene jako "aroganci moci") či šéfa Opery, Roka Rapla, a které hlavně netrápí dlouhodobý trend, kdy kulturou hýbe osudová ruka trhu (a již snad ani není neviditelná), nás varují před apokalypsou v podobě Rusnokova kabinetu (odejdeme, pokud taková vláda dostane důvěru), část ČSSD potom vykládá o "zásadním politickém zápase".

Michnik: "Jsme bastardi komunismu"

5. 8. 2013

čas čtení 2 minuty

"Nemáme politickou kulturu, kulturu kompromisu," charakterizoval bývalý polský disident a šéfredaktor listu Gazeta wyborcza Adam Michnik nynější situaci ve středovýchodní Evropě v rozhovoru s časopisem Der Spiegel. "I když je v zemích východní Evropy silná touha po svobodě, neexistuje tam demokratická tradice, a tak trvá riziko anarchie a chaosu. Převládá demagogie a populismus. Jsme nemanželské děti, bastardi komunismu. Utvářelo to naši mentalitu."

Zakladatel internetového knihkupectví Amazon Jeff Bezos ovládl americký deník Washington Post

6. 8. 2013

čas čtení < 1 minuta

Americký miliardář Jeff Bezos, zakladatel internetového knikupectí Amazon, které bylo v minulých dnech kritizováno v britské televizi, že terorizuje své britské zaměstnance a nutí mnoho z nich pracovat na základě tzv. pracovních smluv s nulovým počtem garantovaných pracovních hodin, ovládl čelný americký deník Washington Post. Koupil ho za čtvrt miliardy dolarů. Firma Amazon se na transakci nepodílí.

Bezos přebírá deník Washington Post od rodiny Grahamů, která ho vlastnila po dobu osmdesáti let.

Za posledních šest let poklesl příjem Washington Post Company o 44 procent. Rodina Grahamů dospěla k závěru, že pro budoucnost listu může být lepší, pokud deník získá nového majitele s novými nápady. Bezof v otevřeném dopise zaměstnancům listu varoval, že má-li deník přežít, bude nutno experimentovat s novými podnikatelskými metodami, především v digitální sféře.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Deník Mladá fronta Dnes asi zmizí z trhu

5. 8. 2013

čas čtení 1 minuta

Tisková zpráva Donath Business & Media

Praha 5. srpna 2013 -- Ve sporu o práva k ochranné známce "Mladá fronta" uspělo stejnojmenné nakladatelství a vydavatelství, akciová společnost Mladá fronta. Vydavatel deníku Mladá fronta DNES, společnost MAFRA, tedy užívala ochrannou známku "Mladá fronta Dnes" neoprávněně.

MAFRA neuznává rozhodnutí Úřadu průmyslového vlastnictví o ochranné známce Mladá fronta

5. 8. 2013

čas čtení < 1 minuta

"Předmětné rozhodnutí se nijak nedotýká práva naší společnosti k užívání názvu deníku Mladá fronta Dnes, jak vyplývá z předchozích soudních rozhodnutí, včetně rozhodnutí Nejvyššího soudu České republiky," konstatuje Mafra. "Rozhodnutí [...] překrucuje relevantní zákonná ustanovení a zároveň nerespektuje předchozí pravomocná soudní rozhodnutí," uvádí. MAFRA chce podat žalobu u Městského soudu v Praze.

Nový sarkofág v Černobylu: Drahý, ale ne poslední

5. 8. 2013

čas čtení 1 minuta

Začal vznikat nový ochranný obal poškozené ukrajinské elektrárny v Černobylu. Ovšem ani ten není zamýšlen jako poslední, definitivní opatření zabezpečující elektrárnu. Má odhadovanou životnost sto let, bude stát miliardy eur a ukrajinská vláda na něj zoufale shání finanční prostředky.

Hollande sází na státní tvorbu pracovních míst

5. 8. 2013

čas čtení 2 minuty

Přestože Francie nezaznamenává růst, který by generoval pracovní místa, a navzdory predikcím Mezinárodního měnového fondu, Evropské komise i řady soukromých ekonomů, prezident Francois Hollande chce do konce roku vytvořit pracovní místa a snížit tak nezaměstnanost. Dokonce z této otázky udělal prioritu své administrativy.

Důvěrou pro Rusnoka může skončit Zemanova politická role

5. 8. 2013 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Myslím, že v případě, že Rusnokova vláda nezíská důvěru, zvolí ODS rétoriku čekání na svůj pokus, kritizování prezidenta za jeho váhání, ale zejména se bude modlit, aby Rusnokova vláda vládla v demisi co nejdéle, protože nová politická realita dá zapomenout na Nečasovu vládu a příští volby by mohly být pro mnohé voliče otázkou volby pravice proti Zemanovi a Rusnokovi, kteří jim splynou s levicí. Otázku, jak by se zachovala TOP09, jsem se pokusil si zodpovědět na konci tohoto textu.

Nově zvolený íránský prezident požaduje umírněnost a respekt

5. 8. 2013

čas čtení 2 minuty

Nový íránský prezident Hassan Rouhani pronesl inaugurační řeč, v níž hovořil o potřebě transparentnosti, rovných práv pro ženy a o potřebě dialogu namísto sankcí.

Naléhal ale také, že ti v zahraničí, kdo chtějí vyvolat od jeho země "správnou reakci", musejí používat "jazyka respektu" a nikoliv sankcí. Ve svém projevu v íránském parlamentě zdůraznil, že občané hlasovali pro umírněnost a že jeho vláda "naděje a moudrosti" bude bojovat proti chudobě, korupci a diskriminaci.

Jak Rada ČT nezastupuje veřejnost v rámci kontroly činnosti České televize

5. 8. 2013 / Radim Hreha

čas čtení 6 minut

V září loňského roku jsem Radě České televize zaslal stížnost, jejíž text jsem zároveň zveřejnil. Rada odpověděla po několika dnech, že se stížností bude zabývat. I tento jednořádkový dokument Rady byl formálně vadný, neboť byl doručen dříve, než byl datován... Letos v květnu jsem obdržel definitiví rozhodnutí Rady ČT o stížnosti, podepsané jejím předsedou Milanem Uhdem. Naprosto diletantské, naprosto nekvalifikované.

Milan Uhde porušil zákon o České televizi. Odstoupí sám, nebo ho budou muset odvolat?

5. 8. 2013 / Štěpán Kotrba

čas čtení 2 minuty

Zákon o České televizi zakazuje členům Rady ČT působit v jakékoliv funkcí ve veřejné správě. Funkcí se rozumí i funkce v poradním orgánu veřejné správy a součástí veřejné správy je dle právní teorie i státní správa. Tedy i Ministerstvo kultury. Nedávno vyšlo najevo, že předseda Milan Uhde byl členem poradního orgánu ministryně kultury Aleny Hanákové pro řešení problematiky Národního divadla a pro návrh nové koncepce činnosti Národního divadla.

Páni herci, popletli jste si dobu

3. 8. 2013 / Štěpán Kotrba

čas čtení 17 minut

"Umělec mluví v roli moudře, proto je automaticky hlupákem považován za moudrého."

Národní divadlo nemá dost herců, aby dokončilo sezónu, odchází 24 lidí, píše zděšená kulturní rubrika Bakalových Hospodářských novin. Balvín odvolal šéfa Národního divadla. Do nebe volající, reaguje šéf činohry , zní další titulek. No to je tragédie! Co si počneme? Nepíše se rok 1989. Tehdá dělali herci tzv. revoluci, dnes je to šaškárna. Ministr kultury, který rozhoduje o tom, kolik stát zaplatí na podpoře umění, které se neuživí samo, chtěl holt jen vyhlásit konkurs s jinými pravidly, než jeho předchůdkyně, a dotovaným „celebritám“ se to nelíbí. Ale vy, páni herci, stát opravdu už nikdy řídit nebudete.

Kdo byl kdy populární

3. 8. 2013

čas čtení < 1 minuta

K článku Štěpána Kotrby bych rád poznamenal, že František Filipovský byl díky filmům Voskovce a Wericha populární už za 1. republiky (a pak dále za okupace) a Lukavský s Jiráskovou díky filmům a televizi už v 60. letech (především ze seriálu Sňatky z rozumu, 1968). Nikdo z nich se nestal hvězdou za normalizace. Jirásková jakožto moderátorka obrodného pořadu Jizvy, jiskry, jistoty pak měla během normalizace omezené pole působnosti, píše Tomáš Koloc.

DOKUMENT

Programové prohlášení vlády, které Rusnok bude ve středu přednášet poslancům

3. 8. 2013

čas čtení 32 minut

Nejen proto, aby čtenáři nehodnotili Rusnokovu vládu dle mediálních výkřiků a bulvárních titulků, ale podle toho, co je odhodlána učinit, Britské listy svým čtenářům, a to i z řad poslanců a senátorů, přinášejí plné znění vládního programového prohlášení tak, jak ho jeho předkladatel, premiér Rusnok, bude ve středu v parlamentu přednášet . Všichni, tedy i poslanci, mají několik dnů čas, aby se s textem seznámili a nemohli říkat, že ho před hlasováním neměli kdy prostudovat... │ŠOK

V důsledku astronomického univerzitního školného klesá v Anglii počet vysokoškolských studentů

3. 8. 2013

čas čtení 1 minuta

Navzdory ujišťování britského konzervativního premiéra Camerona, že žádného mladého člověka by nemělo od univerzitního studia odradit horentní vysokoškolské školné, které je nyní v Anglii 9000 liber (270 000 Kč) ročně, došlo v důsledku jeho zavedení na anglických vysokých školách o pokles studentů ve školním roce 2013-14 o 6 procent a mnohé anglické univerzity stále ještě inzerují prázdná místa.

Komunismus či kapitalismus, v Čechách se všichni pořád bojí

3. 8. 2013

čas čtení 2 minuty

Nagyové se podřídil dokonce i šéf Úřadu vlády Lubomír Poul, ačkoliv byl formálně její nadřízený. Tiše souhlasil s vyhazovy jiných a svým mlčením kryl i ředitelčiny excesy. Zpětně to vysvětluje tím, že se bál jejích kontaktů v nejvyšších politických kruzích. "Kvůli hypotéce" na nový dům si prý nemohl dovolit riskovat ztrátu zaměstnání tím, že by na Nagyovou upozornil.

Já se bojím, ty se bojíš, on se bojí

Podle odborníků je mlčení v práci kvůli obavám z vyhazovu běžné, a to zvlášť mezi úředníky.

Zdroj: ZDE

K tomu poznamenává Jan Čulík: Podle mé - malé - zkušenosti z občasného jednání s ministerskými úředníky je tato analýza přesná. Při jakémkoliv kontaktu s ministerskými či vládními úředníky jsem vždy vnímal jejich naprostý děs, aby na sebe neupozornili a nevystrčili hlavu nad parapet. Usuzuji z toho, že atmosféra v českých vládních úřadech je naplněná absolutním děsem úředníků, kteří zůstávají v postavení pasivní ostražitosti. Zásadně nic nedělají, aby se nepřišlo na to, že by třeba mohli mít originální myšlenku, a jejich strategií je být co nejnenápadnější a dělat co nejméně. Hájí jedině své postavení. (Velmi výstižně to zaznamenal Havlův film "Odcházení", který ovšem pražští kritici odmítli.) Jak katastrofální dopad má tato naprostá likvidace jakéhokoliv svobodnějšího uvažování a myšlení na vládní politické procesy, není nutno rozbírat. Jak vidno, Česko nemá žádnou vnitřní ekonomickou ani vnější promyšlenou strategickou zahraniční politiku. V zahraniční politice by se Češi báli udělat jakýkoliv nezávislý krok k vlastnímu prospěchu a ve vlastním zájmu. Jak mi kdosi sdělil nedávno v českém parlamentu, naposledy, kdy česká politika byla trochu nezávislá, to bylo koncem osmdesátých let, kdy si Československo dovolilo mírně nezávislou ekonomickou politiku. Od té doby se neodvážilo chovat se samostatně na mezinárodní scéně NIKDY.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červen 2013

12. 7. 2013

čas čtení 2 minuty

V červnu 2013 přispělo finančně na Britské listy 164 osob bankovním příkazem celkovou částkou 29 120,45 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v březnu 2013 částkou 2414,16 Kč.

Zůstatek byl koncem června 2013 87 108,19 Kč, z toho má být částka v rezervě na exekutorský projekt 166 375,59 Kč, takže výdaje na provoz Britských listů do ní zasáhly a Britské listy dlužily exekutorskému projektu 79 267,40 Kč. (Tento dluh, který vznikl exekutorskému projektu provozními náklady Britských listů, uhradil dne 12. července 2013 šéfredaktor BL Jan Čulík z vlastní kapsy.)

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

40765