Nevinní v táboře v zálivu Guantánamo: Spojené státy to nepřiznají

13. 8. 2013

čas čtení 4 minuty

Asi před dvěma měsíci jsem se dozvěděl, že jsou mé knihy v táboře v zálivu Guantánamo zakázány, píše americký spisovatel John Grisham v New York Times a v deníku Guardian. Seznámil jsem se s tamějším vězněm, který měl rád mé knihy. Jmenuje se Nabil Hadjarab a je to čtyřiatřicetiletý Alžířan, který vyrostl ve Francii. Mluví francouzsky a má příbuzné a přátele ve Francii, ne v Alžírsku. Vyrostl nedaleko Lyonu. Už 11 let ho Američané bez soudu a bez jakéhokoliv obvinění vězní a mučí v táboře v zálivu Guantánamo.

Začíná Amerika stíhat novináře?

13. 8. 2013

čas čtení 2 minuty

Lze důvěřovat politikovi, když na tom závisí vaše svoboda? Americký generální prokurátor Eric Holder přislíbil Kongresu:

"Pokud jsem generálním prokurátorem, ministerstvo spravedlnosti nebude stíhat žádného reportéra, který dělá svou práci."

Reportér serveru Slate Ryan Gallagher publikoval článek o Sigurduru Thordarsonovi, který ve věku pouhých 17 let pracoval pro WikiLeaks a byl seznámen s podrobnými informacemi o chodu redakce. Pak se dobrovolně stal o WikiLeaks informátorem FBI.

Nikdo se nebude zajímat o české zájmy

13. 8. 2013 / Uwe Ladwig

čas čtení < 1 minuta

Dokud čeští voliči a čeští politikové nepochopí, že jsou Evropané a že z toho důvodu by měl být jejich hlas slyšen v Evropě, nikdo se nebude starat o jejich zájmy, varuje z Hamburku Uwe Ladwig. Mám dojem, že i němečtí regionální politikové vystupují více v Evropě a jsou tam známější než celostátní politikové z ČR. Kdo ale chce být provincionální a jedná podle toho, ten se nemůže divit, že je pak jako takový viděn...

PŘEČETLI JSME:

Zmařený brigádnický sny o práci ve Spojeným království

13. 8. 2013

čas čtení 5 minut

Češi si pořád namlouvají, že do Anglie jezdí rozvíjet svý lengvič skilz, místo aby si konečně přiznali, že jsou stejnýma námezdnýma dělníkama jako Poláci a zbytek východního bloku.

Aby z toho sedřenejm východním proletářům nejeblo, vytváří si sofistikovaný adaptační strategie. To, co jim bylo doma nejdražší, přetavují do mentálního survival systému kombinujícího předsudky, potlačený úzkosti a kariérní ambice.

Kultura agresivní šikany v letecké společnosti Ryanair

13. 8. 2013

čas čtení 1 minuta

"Levná" letecká společnost Ryanair je nyní největší leteckou společností v Evropě. Investigativní pořad televize Channel Four "Secrets from the Cockpit (Tajemství z pilotní kabiny)", který se vysílal v pondělí 12. 8., argumentoval, že na údajný nátlak manažerů společnosti jsou piloti Ryanairu nuceni létat jen s minimální zálohou leteckého paliva, což prý znamená, že letadlo není připraveno na mimořádné události.

Čínu ohrožuje obrovská realitní bublina

13. 8. 2013

čas čtení < 1 minuta

Komunistická Čína vybudovala obrovským nákladem celá nová, hypermoderní města, v nichž však nikdo nebydlí, i když si byty v nich nakoupila nová čínská střední třída jako investice. Při stavbě měst byli ze stavebních oblastí vyhnáni původní místní, venkovští obyvatelé, kteří si samozřejmě nikdy nebudou moci dovolit příbytek ve středostavovských městech. Tato "města duchů" vznikla na mnoha místech v dnešní Číně. Je to obrovská realitní bublina, která hrozí prasknout a vyvolat katastrofu v čínském hospodářství.

Problému se věnuje dokument vysílaný v pořadu 60 minutes americké televize CBS ZDE

Předsmrtné mystické zážitky jsou možná způsobeny omezením průtoku krve do mozku

13. 8. 2013

čas čtení < 1 minuta

Zjistili to vědci na univerzitě v Michiganu, kteří navodili infarkty u laboratorních krys. V důsledku infarktu u nich došlo k výrazně zvýšené mozkové aktivitě. Usoudili, že mozek je těsně před klinickou smrtí "schopen vysoce organizované elektrické činnosti". Britští experti k tomu poznamenávají, že i když jsou tato zjištění zajímavá, nedá se nijak zjistit, zda mozková činnost, zaznamenaná před smrtí u krys, je tatáž jako předsmrtné mystické zážitky u lidí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Má policie lidem, kteří kradou v obchodem základní potraviny, dávat zdarma poukázky na jídlo?

13. 8. 2013

čas čtení < 1 minuta

Když v anglickém městě Stoke on Trent chytí policie lidi, kteří v supermarketech kradou základní potraviny, vydá jim po zatčení vážné varování a propustí je poté, co jim dá zdarma poukázky na jídlo. V městě to vyvolalo kontroverzi, protože si někteří lidé myslí, že je to odměna za krádež, a šéf místní policie bude tuto praxi prověřovat, informovaly televizní zprávy Channel Four News. Jenže se ukazuje, že tuto praxi používá pravidelněji policie i v jiných anglických městech, protože to snižuje počet krádeží. Jde o lidi, kteří v obchodech kradou opravdu ty základní potraviny (chléb, mléko, vajíčka) a jsou to osoby, které se octly po nedávných drastických škrtech v sociální podpoře finančně na mizině.

Z analýzy 63 vědeckých studií vyplývá, že "nábožensky založení lidé jsou méně inteligentní než ateisté"

13. 8. 2013

čas čtení < 1 minuta

Analýza 63 vědeckých studií provedených během několika desetiletí dospěla k závěru, že nábožensky založení lidé jsou méně inteligentní než ateisté. Profesor Miron Zuckerman z University v Rochesteru nalezl "spolehlivý negativní vztah mezi náboženským založením a inteligencí" ve 53 z 63 studií. Kritikové však poukazují na to, že se studie zabývá pouze tzv. analytickou inteligencí a pomíjí nedávno zjištěné koncepty kreativní a emocionální inteligence.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Vzhůru do nového a promyšlenějšího kroužkování!

13. 8. 2013 / František Hezoučký

čas čtení 2 minuty

Na blogu idnes napsal Michal Šárka názor "Nerušte mé kruhy, Janouchu, Janoušku", kterým se pustil do prof. Janoucha za jeho nápad dát hlasy těm nevolitelným na konci kandidátek, pokud volič přece jen chce vybrat politický program. Pan Šárka se domnívá, že díky tomu volič volil hloupě a nápad nazval "kardinální pitomostí", píše František Hezoučký.

Doufám, že se pan Šárka ńebude zlobit, že s ním jeho názor nesdílím.

Jaký je nejlepší volební systém

13. 8. 2013

čas čtení 1 minuta

Přečetl jsem si v BL názory na kroužkování u voleb, píše Jaroslav Obermajer. Myslím si, že daleko lepší je finský volební systém, kdy každý volič zaškrtává jen jednoho jediného kandidáta, čímž dává hlas straně, na jejíž kandidátce byl tento člověk uveden. Křesla, která na základě takto získaných hlasů neobsazují ale ti, které strana dala na prvá místa, ale ti, kteří byli nejčastěji zakroužkováni. Tento systém považuji za mnohem dokonalejší než kroužkovat ty z posledních míst.

Kroužkování je nutno soustředit

13. 8. 2013

čas čtení 1 minuta

František Hezoučký ve svém článku o kroužkování přesvědčivě ukázal, že vůbec nic nepochopil, míní Miroslav Tejkl.

Kroužkování na konci kandidátky je základem úspěchu kroužkování, protože jinak se prostě "kroužky" rozptýlí, pokud je volič vyzýván, aby "volil kvalitní lidi". O tom, kdo je kvalitní má každý jiné mínění - výsledkem by byla zase frustrace a neúspěch.

Minulý relativní úspěch "kroužkovačů" byl založen na tom, že pravidlo jaderného fyzika, tedy přírodovědce profesora Janoucha bylo pravidlem, umožňujícím kroužkování soustředit. Třebaže byl Janouch určitě sám motivován MORÁLNĚ, do techniky svého návrhu nezapojoval žádné vágní výzvy o volbě "kvalitních a morálních lidí". Věděl, že malý otřást arogancí stranických špiček, nezbývá mu nic jiného. Proto jeho rada relativně uspěla - na rozdíl od předchozích pokusů.

Pan Hezoučký se ve svých radách vrací před Janoucha - řídit se jim znamená proto návrat neúspěchu a frustraci voliče, který chtěl aktivně zasáhnout.

K základnímu nepodmíněnému příjmu

13. 8. 2013

čas čtení 2 minuty

V závěru svého článku "Jak dál?" se pan Kyslinger zmiňuje o tom, že základní nepodmíněný příjem znamená osvobození lidí od například setrvávání v nevýhodném zaměstnaneckém poměru, a tedy demokratizaci. Myslím, že přesnější by byl pojem dekomodifikace (odzbožnění, odtržnění), který poprvé uvedl německý sociolog Claus Offe, píše Alena Šustrová.

Zachraňme manažery

13. 8. 2013 / Michal Rubáš

čas čtení 9 minut

Václav Moravec si poslední červencovou neděli pozval do svého pořadu tři renomované ekonomy, aby se vyslovili k otázce konkurenceschopnosti. Protože se v České republice obecně málo naslouchá odborníkům, nepřekvapuje, že i tentokrát zůstaly jejich názory bez odezvy. Troufám si říci, že je to v tomto případě škoda. Bankéř Tomáš Sedláček, automobilista Martin Jahn i Zdeněk Kudrna z vysoké školy totiž celou řadou svých vyjádření zcela revolučně otřásali stávajícím ekonomickým systémem a mainstreamovou hospodářskou teorií, jež po dvě dlouhá desetiletí mobilizovala tolik pravicových voličů k urnám.

Vystupme už, proboha, z ghetta

12. 8. 2013 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Motto:
"Česko je v EU neaktivní, nepodílí se nijak na tamním dění a nesnaží se věci ovlivňovat při jejich vzniku, ale jen trapně protestuje při schvalování. Nemá v EU žádné stabilní spojence a navíc se ukazuje, že je zcela nekompetentní při využívání evropských peněz."

Veronika Sušová-Salminen ZDE

Čeští politikové a vlastně i veřejnost jsou zabředlí v českém Kocourkově. Řeší krátkodobé místní problémy a absolutně nepomýšlejí na dlouhodobější strategii přežití a rozvoje české společnosti v evropském a globálním kontextu. Typickým příkladem byla i taková "maličkost", že bývalý premiér ČR Petr Nečas v podstatě nikdy neposkytoval rozhovory zahraničním televizím. Žádost o rozhovor od amerických televizí čekala na odpověď na Nečasově Úřadě vlády mnoho dní. Reakce nepřišla žádná.

Je šílené, že se v ČR na kulturní diplomacii programově kašle...

12. 8. 2013

čas čtení 4 minuty

Z diskuse na Facebooku k článku Jana Čulíka "Vystupme už, proboha, z ghetta"

Zdeněk Kropáček: Problém bude v tom, že naši politici se na něco takového necítí. Mluví jenom ke svému předem mediálně zpracovanému publiku. Jestliže nehájí národní zájmy v politice, nebudou je hájit ani mediálně, kde jim hrozí, že je nějaký necvičený cizí novinář zesměšní. Nemáme politiky vzdělané na evropské úrovni, jsou to jen partajní funkcionáři, kteří nic v životě nedělali. Zdá se, že je zajímá jen to, na čem se dá zbohatnout, nebo kde se dá něco ukrást.

Veronika Sušová-Salminen: Jen bych k tomu dodala Janu Čulíkovi, že kulturní diplomacie byla za Masarykova Československa poměrně hodně prosazovaná ze strany Zamini a Beneše, ale nebylo to nic platné. Otázka je, jakou kulturní diplomacii - vyprávění o tom, že "my taky", zřejmě nestačí, musela by obsahem jít proti západním stereotypům resp. Euro-orientalismu a být kombinovaná s aktivním přístupem v EU.

Rozpor mezi realitou a mediální fikcí už připomíná stav z dob "reálného socialismu"

12. 8. 2013 / Radim Hreha

čas čtení 10 minut

Poslední průzkumy veřejného mínění dokumentují prohlubování propasti mezi realitou života společnosti a jejím mediálním zprostředkováním. Potvrzují to i výsledky průzkumů veřejného mínění, uskutečněné po zvolení Miloše Zemana prezidentem ČR. Ve sféře privátních médií, jejichž hlavním cílem je prosazování vlivu a cílů svého majitele, i za cenu fikce, manipulace či dokonce ztrapnění autora, potažmo redakce příslušného média, to už jaksi patří ke smutným ,,standardům" žurnalistiky. Normální to však není a nemá být ve veřejnoprávních médiích.

ČEZ odmítá sdělit, proč zákazníkovi neposkytne splátkový kalendář

11. 8. 2013

čas čtení 5 minut

Poté, co byl zákazník ČEZU konfrontován s náhlým nedoplatkem ve výši 12 463 Kč, v důsledku chybně nastavené měsíční zálohy, skončil v nemocnici. Dnes nám napsal:

Nemocnice se mi dost podstatně protáhla, bohužel. K tomu přispěla otřesná rekonvalescence. Za tu dobu jsem se ještě několikrát spojil s ČEZem a oddálil datum splatnosti na 13.8. Další odklad termínu už odmítají poskytnout. Vysvětlení, proč mi nepovolí splátkový kalendář, odmítají sdělit také.

DALŠÍ DRASTICKÝ PŘÍKLAD NESPRAVEDLNOSTI Z DNEŠNÍ ČESKÉ REPUBLIKY

Proč ČEZ likviduje své zákazníky neposkytnutím splátkového kalendáře?

11. 8. 2013 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Se splátkovým kalendářem bychom se oboustranně dostali ke zdárnému řešení. Na to mi, pro tentokrát e-mailový operátor, odpověděl, že pokud nebudu platit, tak mi půjdou procenta, penále, pokuty, předpokládám, že na konci by se z toho všeho jistě vykutálel i exekutor a jeho parazitická dáseň. Komunikací jsem došel k dalšímu odkladu o měsíc, zaplatil dalších 1500,- a teď stojím před jasným stanoviskem. 13.8. je poslední možný den, kdy mohu zaplatit zbytek, tedy 9 463,- nebo budu odpojen.

Obrátil se na nás čtenář, jehož bez vlastní viny uvrhl ČEZ do katastrofální situace. Čtenář se s rodinou před rokem nastěhoval do nemovitosti. Platil pravidelné měsíční platby za elektřinu, ovšem, jak se později ukázalo, odhad spotřeby v novém bytě byl příliš nízký. Po roce přišlo vyúčtování: nedoplatek ve výši 12 463 Kč, částka pro čtenáře jednorázově nesplatitelná. ČEZ odmítl poskytnout splátkový kalendář, přestože čtenář hned začal nedoplatek splácet měsíčními částkami 1500 Kč. Čtenáři hrozí do dvou dnů odpojení elektřiny, a tím pádem i ztráta možnosti obživy a splacení dluhu. Proč o tom píšeme až teď? Čtenář se nás obrátil už před měsícem, než však stihl poslat dokumentaci, skončil v důsledku této krize v nemocnici. Propuštěn byl teprve teď.

Čtenář z dobrých důvodů prosí o zachování anonymity, avšak Britské listy znají jeho totožnost a mají k dispozici i dokumentaci k tomuto případu. Pokud můžete, prosím, pomozte finančně na účet č. (...) . Chybějící částka je nyní 9463 Kč.

Není zbytí, ale musíme požádat čtenáře Britských listů opět o pomoc. I když daleko efektivnější by bylo, kdyby ČEZ zákazníkům, kteří se dostali do dluhu, byl podle zákona nucen poskytnout splátkový kalendář. Např. ve Velké Británii existuje zákon, že každý dlužník má právo na splátkový kalendář a na dohodu dluh splácet podle svých finančních možností. Pokud dluh podle splátkového kalendáře splácí, nemůže se stát obětí exekutorů. Kteří politikové se v ČR zasadí o schválení obdobného zákona?

Mimochodem, v Británii také platí zákon, že od dodávky elektřiny a plynu nesmí být odpojeni

  • důchodci
  • dlouhodobě nemocné osoby
  • invalidé
  • a osoby, které mají vážné finanční problémy.

Tolik britský kapitalismus ve srovnání s českým.

Demokracii je potřebné budovat trvale - jen chtít

12. 8. 2013 / Josef Ludvík

čas čtení 17 minut

Skutečná demokracie má podle teoretiků stát na třech samostatných pilířích. Demokratické jsou v tom případě společnosti s vyváženými a nezávislými orgány moci zákonodárné, soudní a výkonné. V našich českých podmínkách zastupuje moc zákonodárnou Parlament, moc soudní soudy všech stupňů a moc výkonnou prezident a vláda. Parlament má zákony vydávat. Vláda a prezident mají podle těchto zákonů vládnout. A soudy mají řešit nejasnosti, porušení zákona a dbát na dodržování demokratických principů.

Mám však pocit, že o vyváženosti a vzájemné nezávislosti se nedá ani spekulovat. Je-li to pravda, neměla by se Česká republika zatím považovat za demokratickou. Posuďte sami.

Alternativní fórum v Pardubicích

12. 8. 2013 / Milan Daniel

čas čtení 1 minuta

Média soudí, že příští volby budou voliči volit mezi Kalouskem organizovanými sirotky a Zemanem rozpolcenou levicí.

Dvě strany téže mince, řekl bych. Systém se nezmění a nemohu než zopakovat citaci Václava Bělohradského z článku Leopolda Kyslingera, ve kterém autor zmiňuje, že všem profesionálním politikům jde o to, aby moc zůstala zachována jako jejich výhradní vlastnictví, kteří je využívají ke svému prospěchu: "Funkcionáři všech stran si rozumějí."

Případ zrady elit

12. 8. 2013

čas čtení 4 minuty

Selhávají elity? Každá demokratická země má takové politiky, jaké si zaslouží.

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble nedávno v eseji s prosebným nadpisem "Žádnou německou Evropu!" zveřejněném současně ve Velké Británii, Francii, Polsku, Itálii a Španělsku popřel, že by Německo v Evropské unii usilovalo o roli politického lídra (Süddeutsche Zeitung, 20. července 2013). Schäuble, který je spolu s ministryní práce Ursulou von der Leyen jediným zbývajícím členem kabinetu Merkelové, jejž lze charakterizovat jako "Evropana" západoněmeckého střihu, hovoří z přesvědčení. Je vším jiným, jenom ne revizionistou usilujícím o zvrácení německé integrace do Evropy a tím o zničení základny poválečného řádu. Chápe problém, jehož návratu se Němci musejí obávat, napsal v eseji pro Spiegel Jürgen Habermas.

Veronika Sušová Salminen o české společnosti a o české politice

12. 8. 2013

čas čtení 3 minuty

Česko je v EU neaktivní, nepodílí se nijak na tamním dění a nesnaží se věci ovlivňovat při jejich vzniku, ale jen trapně protestuje při schvalování. Nemá v EU žádné stabilní spojence a navíc se ukazuje, že je zcela nekompetentní při využívání evropských peněz. V případě NATO sice aktivně sponzorujeme vojenské akce bývalých koloniálních velmocí (např. v Mali), ale evidentně nikdo z ČR nevěří tomu, že by nás NATO před "Východem" ochránilo.

Nečasova vláda nepochopila svůj hlavní úkol, kterým mělo být zmírňování dopadů pokračující hospodářské krize a ne prostoduché realizování neoliberálních formulek a vzorečků. Naopak, vláda dopady svými "reformami" programově zhoršovala a podílela se na zhoršování životní úrovně v ČR, včetně pauperizace těch nejslabších. Zeman se proto logicky jevil jako určitá ad hoc alternativa a hlas pro Schwarzenberga jako projev souhlasu s touto vládou.

Princip kartelové strany, který jsem použila, je termín amerických politologů Richarda Katze a Petera Maira a popisuje situaci faktické spolupráce etablovaných politických stran v parlamentu na základě jejich společného zájmu o to rozdělit si mezi sebou veřejné zdroje a veřejné funkce (či zjednodušeně stát). Tento zájem nahradil skutečnou zájmovou politiku, tedy reprezentování společenských zájmů a obranu veřejného zájmu. Důsledkem je fingovaná opozice a využívaní ideologické konfrontace tak říkajíc na oko k maskování kartelu.

Levicovost není vnímána jako něco zcela normálního a legitimního a odsud plyne asymetrický postoj mnoha médií k Zemanovým chybám. Je to otázka postkomunistického dědictví a ideologie antikomunismu, která z levice udělala v podstatě totalitní politickou orientaci a tváří se, že skutečná demokracie je pravicová.

Českým médiím chybí jim názorová různost a snaha o objektivní a kompetentní informování čtenářů bez toho, aby očividně až hloupě nestranila jednomu politickému názoru. Dokonce mám někdy dojem, že v nich pracují lidé, kteří nemají potuchy o tom, co je to politika a nebo jak funguje společnost.

Zjednodušené kontrastování buď a nebo, černý a bílý nikdy nemůže pojmout realitu jako celek. Voliči bych doporučila zostřit pozornost právě v momentě, kdy se mu v rámci volební kampaně nějaká strana nebo politik bude snažit vnucovat takové vidění věcí, protože ho tak chtějí velmi lacině manipulovat. Triky jako "pokud budeš volit nás, budeš volit proti Kalouskovi" jsou opravdu jen průhledné manipulace. Dále bych mu doporučila se zaměřit na to jaké kandidáty strany do voleb nasazují. Voliče by mělo zajímat, aby se do sněmovny a k moci nedostávali opakovaně lidé, kteří zklamali, prokázali, že jsou nekompetentní a neschopní a navíc nedůvěryhodní. Nejde jenom o ideologickou afilaci, tedy to, že někdo má nějaké hodnoty (pravicové a levicové) a tedy, že mu dám automaticky hlas. Teď by byl nejvyšší čas začít na strany vytvářet veřejný tlak tímto směrem -- pokud strany nasadí do voleb zase nedůvěryhodné kandidáty a politiky, co zklamali, potom zcela jasně nemají kompetence k tomu vládnout a nejsou schopny sebereflexe. Osobně bych zvláště velkou personální obrodu očekávala od české pravice.

Kompletní rozhovor ZDE

Na Sicílii se utopilo dalších šest přistěhovalců

12. 8. 2013

čas čtení 1 minuta

Itálie byla o víkendu otřesena úmrtím šesti mladých Egypťanů, kteří se utopili, když se snažili doplavat 20 metrů na břeh z dřevěného rybářského člunu s přibližně stovkou egyptských imigrantů. Člun najel na písečnou mělčinu nedaleko letoviska Lido Verde. Ostatních 98 lidí na člunu přežilo, z nich bylo asi 50 dětí. Předpokládá se, že šest mladých mužů, kteří utonuli, ve věku 17-27 let, neumělo plavat.

Podle OSN přistálo na pobřeží Itálie a Malty během prvního půlroku letošního roku asi 8400 přistěhovalců z Egypta, ze Sýrie a ze zemí na Blízkém východě.

Ruský antihomosexuální aktivista zaútočil v britském rozhlase na britskou celebritu

12. 8. 2013

čas čtení 1 minuta

Vitalij Milonov, jeden z autorů ruských zákonů potlačujících homosexualitu, drsně zaútočil v rozhlase BBC na známého britského spisovatele, komika a televizní celebritu Stephena Frye. Obvinil ho, že je "nemocný", protože se v roce 2012 pokusil o sebevraždu. Stephen Fry je nepraktikující homosexuál. Apeloval na premiéra Camerona, aby britští sportovci kvůli útlaku homosexuálů bojkotovali zimní Olympijské hry v Soči, avšak Cameron to odmítl a zdůraznil, že je lepší bojovat proti předsudkům přítomností v Soči.

V Rusku je nyní podle nových zákonů trestným činem poskytovat informace o homosexualitě osobám mladších 18 let. Cizinci podporující homosexualitu budou vězněni, Rusové pokutováni.

Británie se hašteří se Španělskem ohledně Gibraltaru

12. 8. 2013

čas čtení 1 minuta

Británie vyslala válečné lodě k pobřeží Španělska nedaleko Gibraltaru v absurdním, ale zuřivém sporu mezi dvěma členskými zeměmi EU. David Cameron zvažuje žalobu u vrcholných orgánů Evropské unie proti Španělsku ohledně Gibraltaru kvůli "politicky motivovaným a nepřiměřeným pohraničním kontrolám" na hranici mezi Španělskem a britskou kolonií Gibraltar.

Vlivný republikánský senátor obvinil Obamu ze slabosti vůči Rusku

11. 8. 2013

čas čtení < 1 minuta

John McCain, republikánský senátor za Arizonu a bývalý prezidentský kandidát, obvinil prezidenta Baracka Obamu, že se chová vůči Rusku slabě. Podle McCaina Obama "neví, kdo je Vladimir Putin. Je to starý plukovník z KGB, který nemá žádné iluze o našich vztazích, vztah se Spojenými státy ho nezajímá, dál utlačuje svůj lid, dál utlačuje média a dál jedná autokratickým a nekonstruktivním způsobem."

Britský politik chce prostřednictvím "crowdfunding" financovat film kritizující Tonyho Blaira

12. 8. 2013

čas čtení < 1 minuta

Vzdorný britský politik George Galloway se rozhodl napodobit filmaře Charlieho Kaufmana, Spike Leea a Zacha Braffa a obrátit se prostřednictvím serveru Kickstarter, na veřejnost se žádostí o financování filmu s názvem "The Killing of Tony Blair". Film by měl režírovat dokumentarista Greg Ward. Podle Gallowayových slov by film měl ukázat, "jak Blair zlikvidoval Labouristickou stranu, jak usmrtil statisíce lidí v Iráku a jak na tom vydělal miliony".

Štěkna - aneb jak se ptát a nechtít se nic dozvědět

12. 8. 2013 / Marta Nachtmann Josephsen

čas čtení 2 minuty

Přemýšlela jsem o Daniele Drtinové a mnoha jejích kolezích a kolegyních nejen na ČT. Myslím, že to, co dělá jejich moderátorský styl tak "angažovaný" a útočný, je nadužívání uzavřených otázek, tedy způsob ptaní, který od dotazovaného vyžaduje odpověď typu ANO-NE. Takový styl snadno a rychle posouvá debatu do osobního střetu. Moderátor/ka nadnese nějakou hypotézu. Dotazovaný/á má možnost souhlasit nebo nesouhlasit. Když začne věc vysvětlovat nad rámec binárního, černobílého ANO-NE, je utnut/a s tím, že "na to nebyl/a tázán/a".

A z potenciální věcné diskuse se stává osobní přetahovaná mezi moderátorem a hostem.

Jak dál?

12. 8. 2013 / Leopold Kyslinger

čas čtení 8 minut

Následující článek pojednává o prvcích přímé demokracie. O tom, že nedostatky demokracie se neléčí jejím odstraněním, ale jejím naplněním. Neúnavným propagátorem prvků přímé demokracie byl Milan Valach (| 18. května 2013). Dovolte, abych mu svůj příspěvek, který čerpá z jeho myšlenek, věnoval.

Současné články napříč spektrem medií nás přesvědčují, že přišel čas standardní levice. A že ta levice není žádným samospasným činitelem, protože je provázaná s byznysem stejně, nebo jenom o poznání méně, než jsou provázány pravicové strany. Jako většina zpráv má i tato své racionální jádro.

OSN obviňuje Izrael z mučení palestinských dětí

12. 8. 2013

čas čtení 6 minut

Výbor OSN za práva dětí uveřejnil letos v červnu zprávu (PDF), ve které obviňuje izraelské ozbrojené síly z mučení palestinských dětí a jejich zneužívání jako lidských štítů a informátorů. Shir Hever, výzkumný pracovník palestinsko-izraelského Alternativního informačního centra, mluví o tom, co této zprávě předcházelo, ale i o pravidelnosti porušování práv děti a beztrestnosti vojáků.

Co je v této zprávě nového?
V mnoha ohledech zpráva nepřináší vůbec nic nového. Izraelské ozbrojené síly tyranizovaly palestinské děti od začátku okupace a zvláště od roku 1987 při první intifádě. Izrael uvěznil tisíce nezletilých, včetně sedmiletých dětí, a občas je držel v samovazbě. Některé děti byly vězněny v administrativní vazbě, tedy bez jakéhokoli formálního obvinění. Takové zacházení není zcela nic nového, ale čas od času se na něj zaměří některé mezinárodní organizace.

Nové je to, že izraelská organizace B'Tselem vydala v roce 2011 zprávu No Minor Matter (PDF). OSN pak potřebovalo trochu času tuto zprávu zpracovat a poté -- na základě zmíněné zprávy -- našlo skutečné důvody ke znepokojení, že izraelská armáda a policie pravidelně porušují lidská práva palestinských dětí. A nyní, o dva roky později, vydala Rada OSN pro lidská práva svou zprávu.

Americkou tajnou službu NSA Česko nezajímá

11. 8. 2013

čas čtení 1 minuta

Mezi hlavní cíle americké tajné služby patří Čína, Rusko, Írán, Pákistán, Severní Korea a Afghánistán. Naopak většina evropských zemí jako Česko, Finsko, Dánsko nebo Chorvatsko je z hlediska špionážních aktivit nedůležitá. Vyplývá to z dokumentu z archivu někdejšího bezpečnostního technika Edwarda Snowdena, který má k dispozici německý časopis Der Spiegel.

Zdroj: ZDE

Jan Čulík poznamenává: Říkám to dlouhodobě, že "Čečensko", ahem, Českou republiku nikdo v zahraničí nezná a vůbec se o ni nezajímá; nejméně se o ni zajímají Spojené státy.

Ovšem co se stane, až vznikne vážná mezinárodní krize? Česká republika nemá ve strategicky důležitém zahraničí informované a sympatizující spojence. Měla by si je dlouhodobými investicemi do českých studií a takovýmto pěstováním kulturní diplomacie alespoň na některých západních univerzitách vychovávat. Je to v destabilizující se Evropě ve vlastním zájmu politiků. Dovedl si někdo r. 1932 představit, že o deset let později budou v civilizované Evropě továrny na smrt? Co když Kalousek či Sobotka za deset let skončí zase v nějakém koncentráku?

Pro obyvatele Jemenu, postižené strachem, jsou Spojené státy a al Kajda totéž

11. 8. 2013

čas čtení 3 minuty

Setkala jsem se v minulém týdnu s dvěma druhy Jemenců: jednak s těmi, které líčí západní média, a pak skutečné lidi, kteří žijí v realitě v městě Sana'a, píše v deníku Independent Farea al-Muslimi, jemenská mládežnická aktivistka.

Obyvatelé města Sana'a byli šokováni a zděšení podivným vrčením, které doprovázalo nezvyklý letoun, který se objevil nad jemenským hlavní městem po americkém úderu bezpilotním letadlem v regionu Hadramaut.

Pořád bojujeme v minulých válkách

11. 8. 2013 / Josef Praks

čas čtení 2 minuty

Blížící se volby sleduji s mimořádně smíšenými pocity. Je jistě dobře, že volby (vůbec) budou. V demokracii nelze jinak řešit politickou krizi, než novým rozdáním karet. Leč může rozdáváním stále stejných karet vzniknout nová hra? Česko má velkou zkušenost v tom, že ve volbách se bojují minulé války. Bojuje se, aby se něco, někdo - nevrátilo, aby se zamezilo návratu: pravice, levice, řemdihu, Říma, sudlice (dle naturelu "kluka z plakátu").

Kdy budeme řešit problémy, jimž čelíme už teď a které na nás čekají za týden, rok, deset či padesát let?

Zásadní ideový střet v sociální demokracii?

11. 8. 2013 / Václav Adam

čas čtení 10 minut

V souvislosti s hlasováním o "úřednické" Rusnokově vládě probíhal velký boj uvnitř naší nejsilnější levicové strany o to, jak se má zachovat. Většina médií radila ČSSD, aby odmítla "diktát Hradu", zachovala si "nezávislost na Hradu", někteří autoři dokonce psali o "novém únoru 1948", pokud sociální demokraté podpoří "Zemanem vnucenou" Rusnokovu vládu. Autoři okolo Deníku Referendum, politologové Jiří Pehe či Lukáš Jelínek a další hovoří o "zemanizaci ČSSD", protože sociální demokraté se nakonec rozhodli podpořit vládu pana Rusnoka. A že prý je to cesta zpátky a odklon od cesty k moderní levici.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2013

9. 8. 2013

čas čtení 2 minuty

V červenci 2013 přispělo finančně na Britské listy 774 osob bankovním příkazem celkovou částkou 405 442,98 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v dubnu 2013 částkou 2282,51 Kč. (Finanční příspěvky poukázané Britským listům v červenci prostřednictvím mobilu budou zprostředkovatelskou firmou Airtoy poskytnuty až za dva měsíce, částka za červenec byla 77662.82 Kč.)

Zůstatek byl koncem července 2013 437 922,03 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

39543