Ficovo vítězství může posílit českou pravici

11. 3. 2012 / Roman Kanda

čas čtení 3 minuty

Jak ovlivní drtivé vítězství Roberta Fica v letošních parlamentních volbách českou politickou a mediální scénu?

Domnívám se, že nadpoloviční většina Smeru-SD ve slovenském parlamentu, by mohla působit mobilizujícím způsobem na českou levici. Mohla by -- ale nejspíš nebude. Česká levice totiž nadále zůstává rozdělena na tzv. demokratickou a komunistickou. Pasivní ČSSD ani nevyužila faktu, že Nečasova vláda přestala usilovat o zákaz KSČM, čímž vlastně komunisty s konečnou platností legitimizovala jako pevnou součást stranického systému. ČSSD událost ani nekomentovala, o zrušení bohumínského usnesení neuvažuje, čímž nadále zůstává dobrovolně ve vleku dominantního postkomunistického diskursu.

Na Slovensku v předčasných volbách zvítězil Fico

11. 3. 2012

čas čtení 1 minuta

Strana Smer - sociální demokracie získala v sobotních parlamentních volbách na Slovensku 45 procent hlasů a ve 150 členném parlamentu bude mít 84 křesel. Šéf strany Robert Fico tak bude moci sestavit vládu bez účasti jiných stran. Účast ve volbách byla 58,8 procent.

Na druhém místě skončilo Křesťanskodemokratické hnutí, dostalo 8,8 procenta hlasů a obsadí 16 křesel. Nová strana Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igora Matoviče získala 8,4 procenta hlasů a obsadí rovněž 16 křesel.

Slovensko-maďarskou stranu Most - Híd volilo 6,9 procenta voličů a bude mít 13 křesel. Slovenskou demokratickou a křesťanskou unii Mikuláše Dzurindy podpořilo 5,7% Slováků a dostane 11 křesel. Strana Svoboda a Solidarita dostala 5,4% hlasů a obsadí 10 křesel v parlamentu.

Do parlamentu se nedostala Slovenská národní strana Jána Sloty (4,6%) ani Strana maďarské koalice (4,5%). Lidová strana Vladimíra Mečiara získala 0,95% hlasů.

Zdroj: ZDE

Vítejte na planetě opic

10. 3. 2012 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

"Planeta, kde se opice vyvinuly z člověka? To musí mít nějakou příčinu."

Přicházejí zprávy z Bratislavy, kde policie při protestech vyvolaných kauzou Gorila nasadila proti demonstrantům, z nichž některým bylo méně než patnáct let, obušky a slzný plyn. Podle některých protestujících byly použity i plastové projektily; policie to popírá.

Informace České televize na webu: ZDE

Associated Press (informace v angličtině): ZDE

Nejméně 90 teenagerů v Iráku bylo ukamenováno za účesy emo

10. 3. 2012

čas čtení 1 minuta

< Jeden z mladíků, zavražděných za účes

Aktivisté sdělili káhirskému deníku al-Akbar, že irácká morální policie ukamenovala nejméně 90 iráckých teenagarů za to, že měli účesy emo. Mladí lidé byli vyvražděni poté, co irácké ministerstvo vnitra oznámilo, že osoby, které mají účes emo, "uctívají ďábla".

"Takové osoby mají podivné, těsné oděvy a na nich mají kresby jako lebky a používají grafiku ve tvaru lebek. Nosí také kruhy v nose a na jazyku a dělají jiné podivné věci," praví se v oficiálním prohlášení. Aktivisté sdělili listu Al-Akbar, že skupina vojáků v civilu odvedla před několika dny teenagery za město, ukamenovala je tam a pak rozvezla jejich mrtvoly do kontejnerů na odpadky rozmístěných v Bagdádu.

Vraždění se provádí házením betonových bloků na končetiny a na hlavu oběti. Opakuje se to tak dlouho, dokud oběť není mrtvá.

Zdroj v angličtině ZDE

Assad Annanovi: Politické řešení je nemožné, dokud vzbouřenci "šíří chaos"

10. 3. 2012

čas čtení 1 minuta

Syrský prezident Bashar al Assad jednal s generálním tajemníkem OSN Kofi Annanem a sdělil mu, že politické řešení situace v Sýrii není možné, dokud "teroristické" skupiny destabilizují zemi. Šéfové syrské opozice rozhovory odsoudili a zdůraznili, že dohoda s Assadem není možná, zatímco vládní jednotky vraždí civilisty.

Opoziční aktivisté uvedli, že v pátek bylo v Sýrii usmrceno nejméně 26 osob. Objevují se však také trhliny v Assadově režimu. Jeden turecký činitel oznámil, že dva syrští generálové, plukovník a dva seržanti uprchli ve čtvrtek do Turecka poté, co náměstek syrského ministra pro ropu Abdo Hussameldin a jeden generálbrigadýr oznámilui na YouTube, že s Assadovým režimem nadále nebudou spolupracovat.

Ivan Wilhelm kolaboruje s nedemokratickou mocí. Měl by odstoupit

9. 3. 2012 / Martin Škabraha

čas čtení 2 minuty

Nevím, co drží renomovaného vědce, jako je Ivan Wilhelm, na Dobešově ministerstvu školství, ale po svévolném prodloužení akreditace plzeňským právům navzdory stanovisku akreditační komise by mu snad konečně mohlo dojít, že je pouze fíkovým listem velmi obnažené moci. Lze hledat různé právnické kličky, zdůvodňující, proč je Dobešovo jednání legální. Je to ale bezpředmětné, protože zde se nejedná o pouhou literu zákona, jedná se o otázku nelegitimity daného rozhodnutí -- a tato nelegitimita vyplývá ze zásadních principů, nikoli jen z konkrétních ustanovení nepřehledných zákonů.

O korupci a technokracii pod záminkou Ivana Wilhelma

10. 3. 2012 / Jiří Guth

čas čtení 5 minut

Filozof Martin Škabraha ve svém článku připomíná smutnou až ostudnou roli bývalého rektora Karlovy univerzity Ivana Wilhelma na jeho současném působišti, "Dobešově" ministerstvu školství. Středoškolská učitelka Dagmar Daňková se na Facebooku vyjádřila ke konkrétnímu meritu věci docela lapidárně a přitom humánně:

Minulý týden jsem sledovala debatu na FF v Olomouci, jíž se účastnil právě i Ivan Wilhelm. Sevřelo se mi srdce nad člověkem, který ze zcela nepochopitelných důvodů vyměnil své nesporné renomé za loajalitu ministru Dobešovi, do něhož vkládají naději už snad opravdu jen v té Plzni :-(.

I půjčka může být úplatek

10. 3. 2012 / Čestmír Kubát

čas čtení 4 minuty

Vít Bárta řídil stranu jako firmu a jako podnikatel přitom zřejmě také počítal s nutnou překlenovací investicí do doby, než se Věci veřejné (VV) samy stanou zavedenou parlamentní politickou stranou a začnou čerpat prostředky z veřejného sektoru tak jako ostatní "demokratické" politické strany. Podle mediálních zpráv o řízení se jeví jako rozhodující otázka, zda Bárta dával úplatky, anebo jen poskytoval půjčky. Jenže výhoda spočívající v poskytnutí půjčky, na kterou není právní nárok, může být také úplatkem.

Přímočarý Vít Bárta přišel s novinkou spojení podnikání s politikou a svůj vstup do politiky otevřeně pojal jako podnikatelský záměr. Vyvolalo to vlnu mediálního pobouření. Podle věčně spícího ministra pouze začal mluvit o tom, co ostatní dělají.

Končíme...

9. 3. 2012 / Jakub Rolčík

čas čtení 5 minut

Rozhodnutí ministra Dobeše prodloužit -- proti vůli Akreditační komise - akreditaci pro Fakultu právnickou Západočeské univerzity v Plzni (FPR) představuje políček do tváře všem akademickým pracovníkům, kteří se -- mnohdy s mimořádným nasazením a na úkor svého volného času -- snaží již několik let o pozvednutí pedagogické a vědeckovýzkumné činnosti na českých vysokých školách. Nebude-li zvráceno, zakonzervuje na FPR poměry, jež charakterizuje nedostatečné personální zabezpečení výuky, nedostatečná publikační a vědecká odborná činnost a podezření z klientelismu a vazeb na korupční politické prostředí.

Před 64 lety byl zavražděn Jan Masaryk

10. 3. 2012 / Tomáš Koloc

čas čtení < 1 minuta

Myslím na něho každého desátého března, protože -- jak politiky nesnáším -- tento je mi nesmírně blízký, patří přibližně mezi deset historických osobností, které leží nejblíž mému srdci. Byl nesmírně talentovaný diplomat a hudebník, byl ale velice nejistý, s oblibou se přiznával ke svým dětinským neřestem, dá se říct, že měl až do smrti dětské srdce, které bylo empatické, ale železně věrné (jako důstojník c. a k. armády, který přísahal, bojoval ještě 4. listopadu 1918 za monarchii, jako jediný demokratický ministr byl v úřadu po 25. únoru 1948, protože slíbil otci, že nezradí Beneše). Na pozvání jeho tajemníka docenta Suma jsem si kdysi, v den Masarykovy smrti, mohl prohlédnout byt JM v Černínském paláci. Viděl jsem i okno z něhož skočil.

Prosím věřící o tichou modlitbu, nevěřící pak o tichou vzpomínku na Jana Masaryka.

Vyjádření Akreditační komise k rozhodnutí MŠMT

9. 3. 2012

čas čtení 5 minut

Rozhodnutí ministra Dobeše, oznámené na tiskové konferenci dne 9. března 2012, prodloužit platnost akreditace magisterského studijního programu uskutečňovaného na Fakultě právnické Západočeské univerzity v Plzni navzdory nesouhlasnému stanovisku Akreditační komise bylo vydáno nezákonně, v rozporu s veškerou dosavadní praxí a veřejným zájmem.

Tímto aktem vyvrcholilo dlouhodobé úsilí současného vedení MŠMT rozmělnit akreditační proces, a vytvořit si tak prostor pro vlastní arbitrární rozhodování.

Ministr porušil zákon, studentům je však třeba pomoci

9. 3. 2012

čas čtení 1 minuta

Tisková zpráva Ondřeje Lišky

Podal jsem trestní oznámení na ministra školství, mládeže a tělovýchovy pana Josefa Dobeše, který podle mého názoru spáchal trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele. K porušení zákona podle mého názoru došlo tím, že rozhodl o prodloužení akreditace Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni, čímž umožnil studium na PF do 31.7. 2016, což je v rozporu se stanoviskem Akreditační komise ČR. Dle mého názoru je stanovisko Akreditační komise ze zákona závazné a ministr není oprávněn svévolně rozhodnout v rozporu s ním.

Výmluvné svědectví o stavu právního vědomí v Česku

9. 3. 2012 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Ministr školství Josef Dobeš udělal Akreditační komisi zbytečnou, ba vůbec udělal z vysokoškolského vzdělání frašku, kde nezáleží vůbec na kvalitě. A studenti práv z Plzně mu za toto nejspíše protiprávní a protizákonné rozhodnutí zatleskali. Proč? Protože jim jde o to, jak snadno získat tituly, nikoli o to, kde je právo a pravda.

Je to velice výmluvné svědectví o stavu právního povědomí u nás v Česku, o vysokoškolských studentech manipulovaných pedagogy (myslím, že ti, demonstrující proti Dobešovi, jsou často také zmanipulovaní svými pedagogy, jenom zde jde o protidobešovské zájmy) a vysokoškolských pedagozích samotných.

Zajímalo by mne, jak by to probíhalo na jiných školách, kdyby se proti nim oprávněně postavila Akreditační komise -- zda by vůbec někde studenti a pedagogové dokázali přemýšlet nad tím, jestli nedělají oni něco špatně, nebo zda pro ně stále dělá něco špatně někdo jiný: pro jedny Dobeš, pro druhé Akreditační komise.

Dobeš prodloužil život plzeňských práv o čtyři roky, bude čelit žalobám ZDE

Získej diplom v Plzni

9. 3. 2012 / Petr Wagner

čas čtení 2 minuty

Pan ministr Dobeš se postavil proti rozhodnutí akreditační komise a obnovil akreditaci Právnické fakulty v Plzni. Z hlediska moci se takové rozhodnutí dalo očekávat. Těžko by se našemu nejlepšímu ministru školství naskytla lepší příležitost vrazit klín do poměrně sjednocené akademické sféry - sjednocené proti němu než v této příležitosti.

Přesto se zdá takový manévr příliš. Nicméně se silnou podporou Hradu se manévr uskutečnil a zcela úspěšně.

Monitor Jana Paula:

Monitor Jana Paula : Svoboda a Týc, aneb Když dva dělají totéž, není to vždy totéž

9. 3. 2012 / Jan Paul

čas čtení 3 minuty

Roman Smetana dostal 100 dnů vězení za to, že trochu poopravil a jaksi srozumitelněji konkretizoval plakáty politiků, naproti tomu Romana Týce poslal stát na 30 dnů do vězení kvůli tomu, že na některých místech v Praze trochu změnil panáčky na semaforech. Za tyhle věci by se zavírat nemělo, proč je ale čin (ve smyslu akce, nikoliv ve smyslu trestního zákona) Romana Smetany posuzován jako čin politický, vyjadřující občanský protest, zatímco čin Romana Týce pouze jako čin umělecký, ba dokonce tvůrčí? Protože upravené semafory nevlastnila žádná politická strana?

Řecko zajistilo podporu soukromého sektoru pro klíčovou výměnu dluhů

9. 3. 2012

čas čtení < 1 minuta

85,8 procent držitelů řeckých obligací souhlasilo s odpisem většiny svých finančních nároků, takže Řecko dostane další peníze.

Držitelé řeckých vládních obligací odepsali až 74 procent řeckého dluhu, ale evropští politikové tvrdí, že je to relativně malá cena za to, že by se tak mělo podařit ukončit dluhovou krizi eurozóny.

Dohoda znemaná, že Řecko výrazně sníží svou zadluženost a bude mít nárok na další dotace v rámci záchranného balíčku eurozóny. Analytikové dohodu víceméně přivítali, i když poukázali na to, že velké problémy stále přetrvávají.

Zpráva, že velká část držitelů řeckých obligací byla ochotna většinu řeckých dluhů odepsat, vyvolala výrazný pozitivní vývoj na globálních trzích.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Ideologie a energie, aneb Až my jim to nandáme

11. 3. 2012 / Karel Dolejší

čas čtení 8 minut

Základním rysem veškerého antropologizujícího/ideologizujícího "marxování" od 1. světové války až dodnes (v době, kdy vyjma nečetných výjimek přestal být kladen vážný důraz na ekonomické analýzy a převážilo pouhé rozebírání "nadstavby") je nereflektované přebírání zastaralé koncepce společnosti coby národního státu s agrárně-řemeslnickou ekonomikou, tak jak se vytvořila ještě v zakladatelské době sekulárně levicového mýtu, tj. za Francouzské revoluce. Zásadně protiindustriální a atechnický přístup dával ve své vlastní době ještě celkem dobrý smysl, posléze se však fakticky stal nástrojem programového vytěsňování některých "nepříjemných" témat - s cílem konzervovat tradiční humanistickou ideologii bez ohledu na faktický stav světa.

Lobbisté všeho druhu nemohou strpět, aby si šéf strany poslance uplácel sám

9. 3. 2012 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Boris Cvek napsal moralizující článek o probíhajícím soudním procesu se stranou Věci veřejné. Hlavním předpokladem jeho textu je představa, že VV reprezentují jakýsi exces na české politické scéně, která je jinak přes všechny nedostatky v zásadě v pořádku, a tak lze také uvažovat o věcech jako "důvěryhodná vláda". Žádný předpoklad nemůže být naivnější.

...v příběhu Kurdů chybí zlý Žid

9. 3. 2012 / Alex Koenigsmark

čas čtení 2 minuty

"Palestinský příběh je pro západní levici už dlouho modelovým příběhem, ikonickým modelem. Má k politickému kýči, jak o něm mluví Kundera, všechny předpoklady, takřka hotovou pohádku o chudém a statečném, který bojuje proti bohatému draku, a další atributy: máme zde národ (poznámka níže), toužící po svobodě, dále velmi chudý, utlačovaný lid (všichni bohatí utekli do Libanonu, Rijádu, Káhiry), rasistický aspekt (co na tom, že Arabové i Židé jsou téhož semitského původu, ani jedni to moc na vědomí neberou), nezbytný anti-imperialistický úhel pohledu (židy přece podporuje světový americký Satan), fotogenické pak nabízí přímo pastviny -- zřícené ubohé domy, k nebi lající matky, čtrnáctileté bojovníky s infantilními tvářičkami pod kostkovanými šátky s kalašnikovy v prackách, bezzubé staříky se slzami v očích, půvabné snědé děti na smetištích, temnooké krasavice, kráčející na smrt ovinuty bombičkami -- a na druhé straně mediálně dobře napadatelného protivníka (ohyzdní bankéři s nezbytnými doutníky, výtečně využitelná skupina bigotních židovských fanatiků, ukázněná a vycvičená armáda, která je vždycky na pohled nesympatická a další modely).

Vajíčkový test tržní ekonomiky

9. 3. 2012 / Stanislav A. Hošek

čas čtení 1 minuta

Pro pořádek uvádím, že zásadně rozlišuji mezi trhem a tržní ekonomikou. První je nejen hospodářským, ale i společenským jevem, jehož různé varianty existují v lidské civilizaci již od prvních kroků dělby práce. Zatímco tržní ekonomika je fenomén velmi mladý, charakterizovaný minimálně podnikáním pro maximální zisk, všeobsáhlou konkurencí, nutností zvyšováním produktivity a minimálními zásahy neekonomických institucí.

Proč nemáme kolonie

9. 3. 2012 / Jan Kadubec

čas čtení 16 minut

Častokrát jsem si kladl otázku, proč my Češi a Moravané nemáme, a ani jsme nikdy neměli, žádné kolonie. Čechy sice kdysi dávno bývaly moravskou kolonií, to přece nikdo nemůže popřít, až snad na Kosmu. Kosmas to sice nepopírá, ale vůbec se o tomto faktu a o této pro Čechy nepříliš lichotivé skutečnosti nezmínil, ale to už je moc dávno, je to už za námi a mírovou cestou vyřešeno. Kosmas si asi myslel, že když o tom nic nenapíše, že to nebude existovat. Jak velice se mýlil, fakta nelze zamlčet, vždycky vyjdou na povrch! Jenomže každé "Byro pro řízení dějin" je přesvědčeno o opaku, což v současnosti vidíme a slyšíme dnes a denně.

P.S. k MDŽ

9. 3. 2012 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Jeden pán mi v souvislosti s mým článkem k MDŽ napsal, že jednou z nejdůležitějších úloh ženy je mateřství. Je zajímavé, že o mužích se to už tolik neříká, že by smyslem jejich života mělo být otcovství, čeká se od nich uplatnění v práci, kariéra, společenská role.

FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY BRITSKÝM LISTŮM MOBILEM

Hodně klesající tendence

2. 4. 2012

čas čtení < 1 minuta

V červnu 2011 jsme zprovoznili pro vaše pohodlí možnost přispívat na provoz Britských listů dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu. Informace o tom, jak to dělat, jsou ZDE. Zároveň je samozřejmě možné přispět finančně na provoz BL na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Zdá se však, že možnosti a ochota čtenářů finančně přispívat na provoz deníku, který každodenně čtou (čtenářů je měsíčně cca 350 000) prokazuje silně klesající tendenci. Jenže provoz listu z něčeho uhradit musíme. Nepodporují nás ani velcí kapitalisté, ani velcí antikapitalisté. Nezávislost a existenci si uchováme pouze, pokud si udržíme podporu čtenářské obce.

Začíná mezinárodní měnová válka

9. 3. 2012

čas čtení 1 minuta

Brazilská centrální banka vypálila další výstřel v mezinárodní měnové válce, když ve středu v noci provedla nečekaně velké snížení úroků, jež stlačilo dolů kurz realu.

Jak dál po ropném zlomu? Aneb právo na vlastní, na ropě nezávislý příběh

9. 3. 2012 / Karel Dolejší

čas čtení 15 minut

Prominentní vědecký časopis Nature v lednu v článku Jamese Murraye (University of Washington) a Davida Kinga (University of Oxford) konstatoval, že světová produkce konvenční ropy je od roku 2005 relativně stabilní -- ačkoliv průměrná cena roste přibližně o 15% za rok -- a kulminovala v roce 2008 na úrovni 75 milionů barelů denně; od té doby již dále neroste. Ekonomické potíže spojené se stagnující nabídkou budou nyní při omezování spotřeby fosilních paliv hrát větší roli než ochrana prostředí, konstatují Murray s Kingem. Už tedy nepůjde tolik o aktivity uvědomělých jednotlivců a ochranu klimatu jako o docela obyčejnou ekonomickou nutnost, tvrdí text, jenž nese poněkud matoucí název Climate policy: Oil's tipping point has passed (Klimatická politika: Za ropným bodem obratu).

Dochází tak k oficiálnímu potvrzení toho, co někteří experti na poněkud méně prominentních fórech tvrdili již dva nebo tři roky.

Kongo zasáhla epidemie cholery

9. 3. 2012

čas čtení < 1 minuta

Měsíc trvající sucho v Gomě vedlo k epidemii cholery. Chudinské čtvrti v tomto městě na východě Demokratické republiky Kongo trpí kvůli nedostatku čisté vody.

Hledají se kandidáti na Ropáka a Zelenou perlu

9. 3. 2012

čas čtení 3 minuty

Tisková zpráva Dětí Země

Děti Země Brno vyhlašují jubilejní 20. ročník ankety o antiekologický čin Ropák roku a 17. ročník ankety o antiekologický výrok Zelená perla roku. Kandidáty může do 26. března 2012 na jejich adresu či e-mail dz.brno@ecn.cz posílat kdokoliv, pokud uvede jejich jména a důvod navržení, resp. citaci výroku. Formuláře pro vyplnění jsou i na http://www.detizeme.cz/ropak. Ropáka 2011 a Zelenou perlu 2011 jako první osoba ve stejném roce získal bývalý ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS). Výsledky obou anket budou zveřejněny 27. dubna v 11 hodin na tiskové konferenci v Brně. Anketa Ropák je nejstarší novodobou anketou o nějakou významnou a mediálně známou anticenu!

Spojené státy dnes válčí ve více než stovce zemí světa

8. 3. 2012 / Daniel Veselý

čas čtení 3 minuty

Zpráva o tom, že americký ministr spravedlnosti Eric Holder veřejně obhajuje legitimitu zabíjení Američanů v zámoří Obamovou administrativou ZDE, nevyvolala zdaleka takový rozruch jako průběh voleb v Rusku a probuzená kritika staronového prezidenta Putina, ač jde o skutečnost naprosto zásadního významu. Netáhne také zpráva o tom, že americký bezpilotní letoun rozséval smrt na Filipínách ani fakt, že vojenské aktivity Pentagonu zapouštějí kořeny na půdě Jemenu ZDE. Nechci nijak snižovat oprávněnou kritiku ruského establišmentu, ale dlouhodobě mám za to, že je o realitě západního světa, k němuž se Česká republika pyšně hlásí, nutno zpravovat především. Zabíjení nepohodlných osob do civilizace, jež si sama vetkla nedotknutelnou svobodu jednotlivce, jeho práva a povinnosti do svého štítu, přece patřit nemůže.

Mezinárodní den žen

8. 3. 2012 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Byl jsem vychováván v prostředí, které pohrdá ženami a ženu vnímá jako méněcennou. Myslím, že to je většinový postoj v České republice, a dnešní Mezinárodní den žen jsem vždycky vnímal ze strany mužů kolem mne jako akt povýšenosti nad ženami, že tedy aspoň jednou v roce se povinně zahraje divadlo nějaké úcty (v tom ohledu je "Den matek" ještě horší, protože ženu hodnotí pouze jako matku, nikoli jako člověka).

Jistěže jsem v životě potkal mnoho hloupých a zlých žen, ale i mnoho hloupých a zlých mužů.

Důvěryhodná vláda musí přerušit všechny styky s Věcmi veřejnými

8. 3. 2012 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Dlouho jsem přemýšlel, jak okomentovat právě probíhající a ostře sledovaný soudní proces, který se vyklubal z poměrů ve Věcech veřejných a ukazuje jejich vnitřnosti. Na rozdíl od prezidenta Klause, který tuto stranu podporuje, kde může, a jehož hodnoty tato strana zjevně reprezentuje, jsem rád, že k soudnímu procesu nakonec došlo a že je veřejně sledovaný. Je to obrovský pokrok ve srovnání s případem současného senátora za KDU-ČSL Jiřího Čunka, který byl řešen za doby vesecké.

Jsou ekonomové klimaskeptiky?

8. 3. 2012 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

V českém prostředí infikovaném klausismem může člověk snadno získat dojem, že existuje jakýsi zásadní spor mezi "tvrdou" ekonomickou vědou a "měkkou" klimatologií. Jakoby "skuteční" vědci, tj. ekonomové, svými analýzami vyvraceli tvrzení klimatologů.

I kdybychom pominuli proslulou Sternovu zprávu, můžeme si snadno ilustrovat, nakolik je tento dojem vytvořený ideologicky zaujatými publicisty mylný. Spoluautor nejrozšířenější učebnice ekonomie William Nordhaus se aktuálně vyjadřuje k lednovému článku klimaskeptiků dezinterpretujícímu jednu z jeho studií. Při této příležitosti důkladně rozebírá celou jejich argumentaci, takže z ní ve výsledku nezůstane kámen na kameni.

Britští poslanci se obávají, že Amerika už nebude hájit bezpečnost Evropy

8. 3. 2012

čas čtení 1 minuta

Názor britské vlády, že vznik nových globálních mocností a přesun ohnisek hospodářské činnosti do Asie žádným způsobem neohrozí vliv Británie ve světě je naprosto nerealistický, upozorňuje ostře kritická zpráva významných poslanců a členů Horní sněmovny.

Zpráva, kterou vydal spojený parlamentní výbor pro strategii národní bezpečnosti, charakterizuje jako neuvěřitelnou neschopnost britské Národní bezpečnostní rady uvažovat o důsledcích rozpadu eurozóny a možnosti skotské nezávislosti.

Národní bezpečnostní rada nevypracovala řádné hodnocení, do jaké míry se Británie může v budoucích konfliktech spoléhat na své spojence. Poslanci a členové Horní sněmovny se obávají, že Spojené státy se odvracejí od Evropy a soustřeďují se na obranu svých zájmů v Asii.

"Apelujeme na vládu, aby vážně uvažovala o dlouhodobých dopadech zeměpisných a funkčních změn v americké politice, které nyní probíhají. Vyvolává to zásadní otázky, vzhledem k tomu, že náš základní obranný a bezpečnostní vztah je se spojencem, která má zájmy, stále více se odlišujících od našich," varuje zpráva a pokračuje:

"Vláda musí rozhodnout, zda se Británie bude i nadále podílet na amerických vojenských akcích tak, jako v minulosti, pokud se Spojené státy soustředí na asijskou a tichomořskou oblast. Pokud přecházejí Spojené státy k představě, že Evropa se musí postarat o svou vlastní bezpečnost, vyvolává to další otázky ohledně toho, co můžeme očekávat od USA a co USA očekává od Británie."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Anatomie královéhradeckého studentského hnutí -- podhled z druhé strany

8. 3. 2012 / Marek Franěk

čas čtení 12 minut

Daniel Veselý v článku "Anatomie královéhradeckého studentského hnutí na pozadí Týdne neklidu" předkládá svůj pohled na nedávné dění na Univerzitě Hradec Králové. Jak je zjevné, Hradecké studentské hnutí prošlo za poslední dva týdny jistým vývojem, který je pro někoho nadějný, který znamená zlepšení, zprůhlednění, zdůvěryhodnění, pro jiné je to ale prohra, manipulace, zrada revolučních ideálů spojená s rozpliznutím do trapné konformity. Ti první, realisté, mlčí, ti druzí, "tvrdé jádro", nyní zahájili mediální válku. Dovolte mi tedy za ty první, abych napsal svůj pohled na celou věc.

Přijďte na přednášku profesora Kellera

7. 3. 2012

čas čtení < 1 minuta

Zveme Vás jménem iniciativy ProAlt na přednášku prof. Kellera ve středu 14. 3. od 17,00 hod. v Městské knihovně Praha, píše Jiří Šteg, mluvčí ProAlt.

Přednáška profesora Kellera ve čtvrtek 15. března

8. 3. 2012

čas čtení < 1 minuta

Spojenectví práce a solidarity zve na přednášku

Prof. PhDr. Jan Keller, PhD.:

Společnost nesouměřitelnosti

(Jak čelit rizikům sociálního vývoje)

Jak svět hodil zpátečku

Znejistění středních vrstev

Hrozba refeudalizace a jak jí čelit

15. března 2012 od 17 hodin v Domě odborových svazů, Praha 3 Sál Přítomnost- vchod ze Siwiecovy ulice (zadní vchod)

Skutečné věci veřejné a neveřejné

7. 3. 2012 / Pavel Táborský

čas čtení 5 minut

"Stát jsem já," říkával svého času jeden potentát. Z historického pohledu uplynulo něco málo vody a jeho tvrzení bylo vývojem poněkud upraveno. Podle novější varianty prý "stát jsme my". A říkáme mu "res publica" často s různými přívlastky. Snad i u vědomí této skutečnosti se proto většina občanů chová ukázněně, reptá vcelku umírněně, plní vesměs své povinnosti a je tudíž v tomto smyslu státotvorná.

O vyprázdněném vzdělávání

7. 3. 2012 / Michal Pavlásek

čas čtení 14 minut

Co přinesl Týden neklidu

Týden neklidu proběhl s cílem seznámit širší veřejnost s námitkami vůči připraveným věcným záměrům zákona o vysokých školách pod patronací iniciativy Za svobodné vysoké školy (ZSVŠ), které povedou k ekonomizaci dosud autonomního prostoru vysokých škol. Tyto snahy aktivizovat veřejnost a samotné aktéry (studenty, akademiky) lze hodnotit jako úspěšné už pro potvrzení faktu, že se ukázalo, kterak Josef Dobeš s jednotlivými reformními plány nakládá podle toho, jak se vyspí. O jejich "koncepčnosti" to vypovídá mnohé. Zda to ale bude znamenat i stáhnutí věcných návrhů, ukáže čas.

Jeden velký důvod, proč by měl pan Lieberman mlčet k Sýrii

7. 3. 2012 / Radek Mokrý

čas čtení 1 minuta

Norský film Tears of Gaza představuje strohým způsobem, prostřednictvím unikátních záběrů obyvatele pásma Gazy, kteří jsou vystaveni brutálním důsledkům vojenské okupace palestinského území. Záběry dopadajících bomb se střídají se zobrazeními jejich následků v ulicích, v nemocnicích i v ruinách zasažených domů. Film také zachycuje schopnost žen a dětí řešit jejich každodenní život po dramatických zkušenostech z války. Mnozí z nich žijí ve stanech nebo v troskách bez stěn a střech. Všichni jsou v nouzi, bez peněz, jídla, vody a elektřiny. Vše, co se podaří propašovat tunely, je velmi drahé. Mnozí přišli o rodinné příslušníky, nebo jsou ponecháni s těžce zraněnými dětmi. Může taková válka řešit konflikty, či dokonce vytvořit mír? Film sleduje tři děti v době války a v období po příměří. (oficiální text distributora).

Nerovnost pohlaví přetrvává, Česko je na úrovni Botswany a Mongolska

7. 3. 2012

čas čtení 4 minuty

Organizace Social Watch vydává u příležitosti oslav Mezinárodního dne žen aktuální výpočty indexu genderové spravedlnosti. Ten porovnává relativní postavení žen v oblastech vzdělání, socioekonomických podmínek i podílu na moci ve 154 zemích světa. I když se Česko pohybuje v evropském průměru, s hodnotou indexu 73 bodů dosahuje podobné úrovně jako Botswana, Kyrgyzstán nebo Mongolsko.

Roste napětí mezi ECB a Bundesbankou

7. 3. 2012

čas čtení 1 minuta

Ve vedení Evropské centrální banky se rozhořívá spor o to, jak si počínat v krizi - nemluvě ani o sporu mezi ECB a německou Bundesbankou. Zatímco šéf ECB mario Draghi je potěšen nedávným rozhodnutím zaplavit trh levnými penězi, prezident Bundesbanky Jens Weidmann varuje před riziky.

Brazilská prezidentka kritizuje úvěry ECB

7. 3. 2012

čas čtení < 1 minuta

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová opakovaně kritizovala rozhodnutí Evropské centrální banky poskytnout evropským bankám nízko úročené úvěry v hodnotě více než bilionu eur. Podle ní tato "finanční tsunami" Brazílii škodí.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za leden 2012

18. 2. 2012

čas čtení 1 minuta

V prosinci 2011 přispělo finančně na Britské listy 256 osob bankovním příkazem celkovou částkou 92 904.72 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v listopadu 2011 částkou 10 938 Kč, příjem z reklamy byl 9000 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 31. 1. 2012 částku 135 736.21 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní

72219