Obama redukuje americkou armádu a přesunuje americký strategický zájem do Tichomoří

5. 1. 2012

čas čtení 2 minuty

Prezident Barack Obama zveřejnil plány na budoucnost americké armády. Dojde k její historické restrukturalizaci. Menší armáda se soustředí na Čínu a nebude se podílet na velkých pozemních válkách, které dominovaly období po 11. září 2001. Očekává se, že Spojené státy odejdou z mnoha základen v Evropě. Od nynějška se bude strategický zájem americké armády soustřeďovat na Tichomoří, i když si Spojené státy chtějí uchovat určitý zájem o Blízký východ, zejména v souvislosti s arabským jarem. Podrobnosti škrtů budou teprve oznámeny. Televizní zprávy Channel Four News ve čtvrtek večer varovaly, že Obamovy škrty ohrozí strategii britské armády, v jejímž rozpočtu se také škrtá a britská vláda chtěla spoléhat na Američany. Není zatím jasné, do jaké míry se Spojené státy napříště budou angažovat v NATO. Podle britského ministra obrany Philipa Hammonda by však evropské země na americké rozhodnutí snížit svou vojenskou angažovanost v Evropě neměly reagovat naštvaně.

Současná evropská mytologie a realita, aneb Kokain, kokain über alles

5. 1. 2012 / Karel Dolejší

čas čtení 8 minut

Mezinárodní vydání Spiegelu přineslo rozsáhlý článek o působení kalábrijské mafie ('Ndranghety) na německém území. Vzhledem k masivní přítomnosti a rozsahu aktivit zmíněné zločinecké organizace u našich sousedů to není vůbec článek první a patrně ani poslední. Novinku ovšem představuje přístup samotné 'Ndranghety, která se zjevně rozhodla pro coming-out a někteří její čelní představitelé usilovně kultivují vlastní mediální obraz - obraz tvrdě disciplinované organizace založené na rodinných vazbách, která žije z obchodu s kokainem, nespolehlivé dodavatele bez milosti vraždí - a postupně prorůstá za italské hranice i do vrcholné politiky.

Maďarská krize může připravit EU o důvěryhodnost daleko snadněji než finanční krize v eurozóně

5. 1. 2012

čas čtení 1 minuta

To píše v deníku Guardian Esther Kinsky. Upozorňuje, že se demonstrace dne 2. ledna 2012 proti nové, "protiústavní" ústavě účastnilo v Budapešti na Andrássy utca možná až 100 000 občanů, z nejrůznějších vrstev společnosti. Demonstranti vyšli do ulic na podporu občanských práv a svobod, demokratických hodnot a tolerance a nikoliv primárně kvůli hmotným starostem - přestože v Maďarsku dnes žije vzrůstající počet ožebračených a marginalizovaných lidí.

Vítání reforem

5. 1. 2012

čas čtení 3 minuty

Tisková zpráva

Happening brněnské skupiny iniciativy ProAlt - "Vítání reforem"

V sobotu 7.1. bude ve 14:00 na Moravském náměstí v Brně, vedle kostela sv. Tomáše, zahájen happening "Vítání reforem", který má formou recese upozornit na negativní dopady vládních reforem, které s počátkem roku 2012 vcházejí v platnost. Protestní akt má také představit činnost vznikající brněnské skupiny iniciativy ProAlt, která si klade za cíl kritiku reforem a podporu alternativ.

Dopis Petru Mrzenovi z ČT:

Klasická ukázka "nestrannosti" České televize

5. 1. 2012

čas čtení < 1 minuta

Pane šéfredaktore,

Včera večer jsem shlédl Váš pořad Události, komentáře, ve kterém předvedl klasickou ukázku "nestrannosti" České televize moderátor Jakub Železný.

Způsob, jakým se snažil donutit předsedu Národní rady zdravotně postižených Václava Krásu, aby připustil, že je "agentem" sociální demokracie, mi připomněl scénu z filmu Norimberský proces, kde takto vyslýchal svědkyni jeden z obhájců v podání Maxmiliana Schella. Pokud jste tento film neviděl, vřele Vám jej doporučuji, abyste v ČT poučil své kolegy, co je to demagogie.

Vzhledem k tomu, že se na Vaše zpravodajské pořady musím dívat, už proto, že jiný a vyvážený zdroj informací u nás nexistuje, mohu Vás ujistit, že hledání nestrannosti ve vyslání veřejnoprávní ČT rovná se hledání jehly v kupce sena.

S pozdravem

Petr Březina

ETIKA:

Vždyť on taky krade, tak proč bych nemoh já?

5. 1. 2012

čas čtení < 1 minuta

Všimli jste si dnešního článku na webu Novinky.cz, ptá se Jirka Nermut.

Někdo má byznys z drahých dálnic, my z nezaplacených složenek, hájí se advokát.

"To, že si překupníci udělali z nakoupených pohledávek byznys, je normální stejně tak, jako jiní si udělali byznys ze stovek kilometrů nejdražších dálnic v Evropě, z těžby uhlí, výroby energií z obnovitelných zdrojů, dodávek vody, likvidace odpadu -- takový už nynější svět je," tvrdí ve svém dopise tajemník ČAK Ladislav Krym.

Nepřipadá Vám tato argumentace jako když malé dítě, překvapené trestem, říká na svou obranu: Vždyť on taky krade, tak proč bych nemoh já?

Evropská unie schválila embargo na dovoz íránské ropy

5. 1. 2012

čas čtení 1 minuta

Evropské vlády se v zásadě shodly, že uvalí embargo na dovoz ropy z Íránu. Je to potenciálně vážná rána už tak nepevné ekonomice Íránu a podstatné zesílení mezinárodního tlaku na vládu v Teheránu. Ve středu večer oznámil jeden evropský diplomat, že nyní vznikl konsensus, že zákaz dovozu íránské ropy bude zaveden, ale stále se ještě o tom jedná od kdy a na jak dlouhou dobu. Oficiální dohoda o tomto opatření má být finalizována na příští schůzce ministrů zahraničí EU dne 30. ledna, ale sankce nebudou zřejmě zavedeny hned.

BBC: K bezpečnostní kontrole evropských měst se stále intenzivnějí využívá technologie a praxe vyvinutá ve válečných zónách

5. 1. 2012

čas čtení 8 minut

Zabýval se tím pořad rozhlasu BBC "Thinking Allowed", z něhož citujeme:

(Zvuk vrtulníku v pozadí)

Moderátor Laurie Taylor: Na Silvestra jsem s přítelem stál v Londýně na střeše jednoho domu. Čekali jsme na začátek půlnočního ohňostroje. Město bylo tišší než normálně. Polovina obyvatelstva zřejmě odjela na dovolenou. Ale jeden hluk přerušoval náš rozhovor, jak jsme tak čekali na půlnoční zvonění z Big Benu. Tak trochu zlověstný, rozzuřenou vážku připomínající zvuk vrtule vrtulníku. Nějak nám připadalo, že nás vrtulník sleduje. Protože i když občas odlétal do města, několikrát se vrátil a stál nám skoro těsně nad hlavou. Sledují nás? Fotografují nás? Kontrolují si nás na počítači? Zkoumají, jestli nejsme pod vlivem alkoholu? Můj kamarád si povšiml, že se má paranoia zintenzivňuje. "Přestaň!" vykřikl! "Přestaň! Nejsme v Bagdádu!"

(Náhle vrtulník umlkne. Pauza)

No, o pouhé dva dny později jsem začal číst knížku, z níž vyplynulo, že přítelovo ujišťování bylo poněkud nepřesvědčivé.

Nemá cenu spekulovat bez informací

5. 1. 2012 / Daniel Strož

čas čtení 1 minuta

Ke svému rozhovoru o Václavu Havlovi jsem obdržel desítky přípisů -- a jak vidím, také do redakce BL nepřestávají docházet. Odečtu-li tu řadu sprostot od lidí, které kdysi už T. G. Masaryk nazval "patologickou sedlinou", zbývají takové, v nichž se pisatelé vyjadřují porůznu, prostě ze svého osobního pohledu. Mají na to právo. Jenomže bohužel zjišťuji, že žádný z nich nemá dostatek informací, a kupříkladu knihu korespondence V. Havla s V. Prečanem neměli vůbec v rukou, natož aby ji tedy dokonce četli. Přitom jde o publikaci -- nejen k této diskusi -- zcela zásadní, čítající přes osm set stran a naplněnou nezvratitelnými fakty.

Protože v ČR (v distribučním nepořádku, který v této zemi panuje), není jednoduché si knihu opatřit, odkazuji tímto veškeré případné zájemce, aby se obrátili přímo na vydavatele. Je jím Československé dokumentační středisko, Josefská 34/6, 110 00 Praha 1. Odtud lze tuto rozlehlou a velmi cennou publikaci získat přímo, a to za pouhých 360.- Kč, jelikož její vydání bylo dotováno Nadací Fritze Thyssena. Takže vzhůru, vy všichni, ať už máte k nedávno zesnulému V. Havlovi jakýkoli postoj, objednávejte a dejte se co nejdříve do čtení!

Co Klaus ze svého novoročního projevu vynechal

5. 1. 2012 / Marek Řezanka

čas čtení 10 minut

Po novoročním projevu prezidenta V. Klause se vyrojila různá hodnocení jeho slov od spokojenosti až po silnou kritiku. Rozebíralo se, co hlava republiky řekla a jak to řekla. Méně se již mluvilo o tom, co všechno ve svém projevu neřekla.

Prezident republiky považuje situaci v zemi za dobrou, protože nevidí zapalování aut, vytlučené výlohy a stotisícové davy v ulicích. Již ale nedodal, že hlavní město republiky Praha, kde se zatím podobné "nepěknosti" nedějí, je šestým nejbohatším regionem v Evropské unii. Zato značná část republiky začíná sociální napětí pociťovat, a to nebezpečně silně.

Ironie jako nástroj autorovy sebeobrany

5. 1. 2012 / Jiří Jírovec

čas čtení 3 minuty

Jste jednoduchej a primitivní chudák

Z dopisu čtenáře

Díky článku Silvestrovské varování před komunisty jsem se na stará kolena stal primitivním chudákem. Přestože jsem současně "jednoduchej", tak místo zloby namítám, že každá nadávka odráží do značné míry i primitivnost jejího autora.

Zmíněný článek není dokonalý a dokonce obsahuje jednu závažnou chybu, na niž mě upozornila jedna čtenářka: "Asi vás nepotěším, ale musím upozornit, že v dětské říkance má být správně nikoli hračka ale značka."

Žižek zahlcený akademickým teoretizováním

4. 1. 2012 / Zdeněk Trinkewitz

čas čtení 7 minut

Slavoj Žižek, slovinský filosof a psychoanalytik je známým kritikem dnešního světa pod vládou kapitálu. U nás nebyl dosud příliš publikován, protože jeho bezohledná kritika neoliberalismu se naším jeho apologetům "nehodí do krámu". Česká socialistická levice, jejíž aktivita stoupá s již čtvrtým rokem trvajícími potížemi ekonomické krize Západu, nyní Žižeka "objevila". Byl pozván do Prahy k několika přednáškám a v nakladatelství Rybka Publishers vyšla jeho kniha: Jednou jako tragedie, podruhé jako fraška aneb proč musela utopie liberalismu zemřít dvakrát.

Mateřská centra jsou v ohrožení:

Dřív, než vypukne požár

5. 1. 2012

čas čtení 2 minuty

Tisková zpráva Mateřských center.

Síť mateřských center zahajuje rok oslav 20. výročí vzniku mateřských center v ČR a 10. výročí založení Sítě mateřských center o.s. 9.1.2012 proběhnou dvě ze série připravených akcí na celý rok 2012:

ANALÝZA: Kolik stojí energetická nezávislost

3. 1. 2012 / Jaroslav Ungerman

čas čtení 31 minut

Státní energetickou koncepci (SEK) připravuje vláda na základě zákona o hospodaření energií (zákon č. 406/2000). Dokument připravený v roce 2011 a rozdaný k diskusi je tedy již v pořadí druhým dokumentem, který by měl navazovat na Státní energetickou koncepci schválenou vládou v roce 2004. Proto se současný dokument také označuje jako aktualizace Státní energetické koncepce.

Zákon hovoří o tom, že SEK "je strategickým dokumentem s výhledem na 30 let vyjadřujícím cíle státu v energetickém hospodářství v souladu s potřebami hospodářského a společenského rozvoje, včetně ochrany životního prostředí, sloužícím i pro vypracování územních energetických koncepcí."

Tvůrci současné aktualizace SEK se ovšem rozmáchli podstatně dál a chtějí formulovat cíle energetické politiky na období až do roku 2060. Jen by neměli zapomínat, že také platí, že čím delší je období předpovědi, tím větší je také chybovost takových předpovědí.

Kdo měl autorská práva na Havlovo Largo desolato

5. 1. 2012

čas čtení 1 minuta

V Britských listech vyšel 3.1.2012 článek "Hrst osobních vzpomínek na Václava Havla, ale nejenom na něho, Daniel Strož". Čtu tam kromě jiného, píše Jiří Mráček:

"..., věřil jsem Havlovi i Prečanovi, kteří se dušovali, že s tím nemají nic společného. Že se Tigrid nějakým jim neznámým způsobem neautorizovaného opisu Larga zmocnil, čili zcizil jej a autor nestačil dost rychle zareagovat.

..." a o kousek dál:

"... Zatímco Tigridovi tenkrát jeho pirátský kousek, kterým mně coby vydavateli hry uškodil, prošel zcela hladce, na mne se obrátil jistý pan Klaus Juncker, který byl Havlovým literárním agentem v nakladatelství Rowohlt Verlag v Hamburku. Nějak se nemohl smířit s tím, že Largo desolato vydávám a dodnes mám pocit, že ze mne chtěl vytřískat nějaké peníze. ..."

Jako bývalý pravidelný odběratel Svědectví Svedectvi jsem vyhledal ve svém archivu následující: Largo desolato vyšlo ve Svědectví, ročník XIX, číslo 74, 1985, na stránkách 385-418. Tam je u jména autora "Václav Havel (Praha) +" poznámka pod čarou:

"Vyšlo v roce 1984 v Praze v samizdatové Edici Expedice jako její 195. svazek. Všechna práva vyhrazena nakladatelství Rowohlt v Hamburku, s jehož svolením je zde hra otištěna. (c) Václav Havel a Rowohlt Verlag, 1984"

K tomu dodává Daniel Strož: To přece na celé věci nic nemění. Pouze mi Klaus Juncker nic neřekl a neřekl to asi ani Havlovi a Prečanovi. Říkám přece v rozhovoru, že se oba "dušovali, že s tím nemají nic společného".

Omilostněný býk "Arrojado"

5. 1. 2012 / Lubomír Molnár

čas čtení 4 minuty

I ve Španělsku je zvykem vracet se před Silvestrem k významným událostem končícího roku. V přehledu víkendové přílohy deníku El País mne zaujala informace o býčích zápasech v Seville dne 30. dubna, kdy se konal týden býčích zápasů při příležitosti slavné sevillské "Feria de Abril".

UNIVERZITNÍ ŠKOLNÉ:

Počet žadatelů o studium na anglických univerzitách poklesl po zavedení vysokého školného o 8 procent

4. 1. 2012

čas čtení < 1 minuta

Od letošního podzimu budou platit studenti za studium na anglických univerzitách až 9000 liber (cca 270 000 Kč) ročně, a to ze studentské půjčky, kterou budou hradit až po absolutoriu, jakmile jejich příjem dosáhne 21 000 liber ročně (52 500 Kč měsíčně). Počet žadatelů o studium starších než 40 let poklesl o 15,4 procent. Tito žadatelé jsou obyčejně z chudších vrstev. Počet žadatelů o studium ve věku 20 let poklesl o 15 procent. Počet žadatelů o studium ze Skotska poklesl jen o 0,8 procent, protože skotská vláda skotským studentům studium na anglických univerzitách uhradí.

V důsledku komercionalizace anglických univerzit se studenti zajímají především o studium podnikatelských oborů, práva a oborů v oblasti lékařství a zdravotnictví.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Proč posiluje Británie sankce proti Íránu?

4. 1. 2012

čas čtení 5 minut

Řinčení šavlí na pokyn Washingtonu je idiotské a povede to k eskalaci konfliktu

Británie je ráda, že měla možnost odejít z Iráku, a zoufale se snaží odejít z Afghánistánu. Proč se tedy připravuje na konflikt s Íránem, hrdou zemí se 75 miliony obyvatel, s níž jít do války znamená chovat se jako naprostí idioti? ptá se v deníku Guardian konzervativní komentátor Simon Jenkins.

Oni si britští politikové skutečně myslí, že další hospodářské sankce zastaví íránský jaderný program? Je to neuvěřitelné. Sankce nesvrhly Saddáma Husejna, Slobodana Miloševiče ani Muammara Kaddáfího; jenom vedly k válce. Sankce byly uvaleny na Írán po dobu 33 let, protože se nedalo nic jiného dělat. K ničemu nevedly a jen posílily autokracii.

Vzpomínka na Josefa Škvoreckého

4. 1. 2012 / Jiří Jírovec

čas čtení 2 minuty

V listopadu 1989 jsem byl na služební cestě v Torontu a navštívil malý domek nepříliš daleko od centra. Byla tam prodejna či, přesněji řečeno, skladiště knih nakladatelství 68 Publishers, které se svou ženou, Zdenou Salivarovou, Josef Škvorecký založil. Úměrně svému tehdejšímu příjmu jsem si vybral několik knih a mezi nimi i Tankový prapor s ilustracemi Jana Brychty a cenným úvodem Jiřího Voskovce.

Josef Škvorecký mi do té knihy vepsal věnování a tak vím, že to bylo 29. listopadu. Během asi hodinového rozhovoru jsem se dozvěděl, že si nakladatelé počínali jako greenhorni, protože až teď, tedy v roce 1989, přišli na to, že měli nakladatelství registrovat jako neziskovou organizaci a tudíž neplatit daně. To snad, kdyby historiky zajímalo, proč měli finanční potíže.

EU požaduje zachování nezávislosti maďarské centrální banky

4. 1. 2012

čas čtení < 1 minuta

EU vystupňovala tlak na Maďarsko a včera oznámila, že bude podrobně zkoumat kontroverzní nový zákon o centrální bance ještě před tím, než se rozhodne ve věci případných rozhovorů ohledně žádosti Budapešti o finanční pomoc. Brusel požaduje, aby maďarská centrální banka zůstala spolehlivě nezávislá a nový zákon nebyl v rozporu s unijními standardy. Sdělil to mluvčí EU Olivier Bailly.

Německý prezident vyhrožoval šéfredaktorovi, bude zřejmě muset odstoupit

4. 1. 2012

čas čtení 1 minuta

Německý prezident Christian Wullf se octl pod rostoucím tlakem aby odstoupil. Vyšlo totiž najevo, že se pokusil zastrašit Kaie Diekmanna, šéfredaktora bulvárního deníku Bild, aby netiskl o něm kritický článek. Německý tisk se sjednotil v odsouzení prezidenta Wullfa.

Wullf nechal Diekmannovi zuřivou hlasovou zprávu na záznamníku. Řekl mu, že pokud nepotlačí článek o jeho osobních financích "bude válka".

K ironii

4. 1. 2012

čas čtení 3 minuty

1) Neschopnost rozpoznat ironii není jen výsadou českých čtenářů, Vás nejlépe přesvědčí tento článek George Monbiota z minulého roku.

2) Hovořit o " Češích, kteří už nepoznají, co je ironie", je silně zavádějící, ne-li manipulativní. Na základě několika čtenářských reakcí činíte obecný závěr, který navíc nezobecňujete na patřičnou výchozí populaci (tedy "čtenáře deníku BL"), ale na českou populaci jako takovou. Článek pana Jírovce si k dnešnímu dni přečetlo více než 5900 čtenářů, pročež nevím, co Vás opravňuje k tomu z několika nechápajících čtenářských reakcí tak dalekosáhlý závěr, že "Češi už nechápou ironii"?

Národní fronta

4. 1. 2012 / František Řezáč

čas čtení 3 minuty

Je podivuhodné, jak někteří nostalgici pořád opakují tytéž iluze o Občanském fóru a navrhují stále nové formy jakýchsi občanských politických hnutí. Mám podobné zkušenosti, jako pan Urban. Měl jsem možnost se zúčastnit několika málo jednání při ustavování OF v Plzni a v podniku, kde jsem pracoval. Když jsem viděl, kdo se zde ujímá vedoucí role, věnoval jsem se od prosince 1989 obnovování ČSSD a dodnes toho nelituji. Tehdy byl činěn řízený pokus zahrnout i tuto stranu pod deštník (viz volební plakát) OF, podporovaný německou SPD v osobě Rudolfa Battěka. Kdyby se to bylo podařilo, skončila by ČSSD podobně, jako ona dobře míněná Liberálně demokratická strana pana Mandlera -- v nicotě.

Josef Škvorecký (1924 - 2012)

3. 1. 2012 / Jan Čulík

čas čtení 28 minut

JOSEF ŠKVORECKÝ vystudoval náchodské reálné gymnázium a od roku 1943 do konce války byl totálně nasazen v místní továrně. Po válce absolvoval filozofickou fakultu Univerzity Karlovy a pak učil na středních školách v Polici nad Metují a v Hořicích v Podkrkonoší. Po vojenské službě v letech 1951 - 1953 se stal nakladatelským redaktorem, v letech 1956 - 1958 působil jako redaktor týdeníku Světová literatura. Od r. 1963 byl ve svobodném povolání, r. 1969 odešel se svou ženou Zdenou Salivarovou do exilu. Od téhož roku vyučoval na torontské univerzitě anglickou literaturu.

Vybráno z monografie Jana Čulíka Knihy za ohradou, Česká literatura v exilových nakladatelstvích, Praha 1991ZDE

Zemřel Josef Škvorecký

3. 1. 2012 / Jan Čulík

čas čtení 11 minut

V úterý ráno 3. ledna 2012 zemřel ve věku 87 let v torontské nemocnici spisovatel Josef Škvorecký. Uvedl to v krátké zprávě kanadský deník Globe and Mail.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Josef Škvorecký patřil k nejvýznamnějším českým spisovatelům druhé poloviny dvacátého století, byl členem plejády velkých spisovatelských hvězd, které vytvořila v Československu zlatá šedesátá léta, jako byli Bohumil Hrabal, Arnošt Lustig, Milan Kundera, Václav Havel, Ludvík Vaculík.

Škvoreckého jméno je především spojeno se skandálem kolem jeho románu Zbabělci (byl napsán r. 1948, poprvé vydán až r. 1958, kdy jeho vydání využil slábnoucí komunistický režim jako provokace ve snaze zastavit ofenzívu kulturně liberální obce, což se nepodařilo. Román byl sice zakázán a různí kulturní pracovníci byli povyhazováni ze zaměstnání, liberalizace Československa však pokračovala nezadržitelně a Zbabělci pak vyšli r. 1964.)

Zbabělci jsou považováni za základní kulturní a literární mezník. Je to neformální, vysoce subjektivní výpověď teenagera z posledních sedmi dnů druhé světové války na malém českém městě. Svou neformálností, subjektivitou a autentičností román rozdrtil principy socialistického realismu v Československu - po vydání Zbabělců už se nedalo použít této literární "metody". Jenže Škvorecký Zbabělce nepsal proto, aby zničil socialistický realismus. Napsal je v létě 1948, kdy ještě v Československu nikdo moc neměl potuchy o tom, jaké požadavky bude mít stalinský režim na literaturu.

Sbohem, "Errole" -- a díky za Tvůj podíl na české literatuře!

3. 1. 2012 / Daniel Strož

čas čtení 3 minuty

Zrovna se dozvídám, že 3. ledna zemřel v torontské nemocnici spisovatel Josef Škvorecký. Vzalo mě to u srdce. Když jsem totiž v rozhovoru o Václavu Havlovi (vyšel ve stejný den v BL) citoval z jednoho jeho dopisu, tak mi jenom tak maně v mysli vytanulo, že už o něm dlouho nebylo slyšet. A teď se utěšuji tím, že se dožil alespoň požehnaného věku sedmaosmdesáti let. Ačkoli právě tohleto pro jeho manželku, dlouholetou duši nakladatelství 68 Publishers Zdenu Salivarovou, taktéž spisovatelku, žádnou útěchou být nemůže.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za prosinec 2011

5. 1. 2012

čas čtení 1 minuta

V prosinci 2011 přispělo finančně na Britské listy 253 osob bankovním příkazem celkovou částkou 92 904.72 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v říjnu 2011 částkou 13 487 Kč, příjem z reklamy byl 6000 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 31. 12. 2011 částku 132 801.51 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní

34121