Sociální bezradnost vlád

1. 9. 2010 / Martin Martínek

Úvahy, které uvádí slovenské SLOVO, se možná mnohému čtenáři BL zdály poněkud vzdálené a jakoby se nás netýkaly. Je to však velmi inspirující čtení a to v několika směrech. Minimálně proto, že také naše současná pravicová vláda hledá inspiraci ve slovenských „reformách“ a dokonce to ani neskrývá. Proto je možná dobré se zamyslet nad tím, co tento článek zatím jen naznačuje. V prvé řadě jde o důchody.

Jak zabít sociální demokracii

1. 9. 2010 / Martin Pleva

polemická reakce na text Lukáše Rázla "Stručně: cesta k renesanci sociální demokracie"

Jsem velmi rád, že byl zveřejněn článek Lukáše Rázla, protože v našem veřejném prostoru zatím nikdo nepřišel s tak jednoznačnou a ucelenou koncepcí proměny české sociální demokracie podle receptu A. Giddense a T. Blaira (tzv. třetí cesta - viz A. Giddens, Třetí cesta a její kritici, Praha 2004; Třetí cesta: obnova sociální demokracie, Praha 2001) o jehož aplikaci se pokoušeli i jinde, mj. také Schröderova SPD. Rázlův text je tak možné považovat za jakýsi "manifest blairizace" -- v ní vidí budoucnost naší ČSSD. Protože jsem se tímto tématem nedávno zabýval, dovolím si na navrhovanou "cestu k renesanci sociální demokracie" polemicky reagovat. Především je třeba říci, že ve shora zmíněné koncepci se nejedná o žádnou modernizaci, nýbrž "postmodernizaci" nejen strany, ale politiky vůbec.

Rudimenty Římanova rozhodování

1. 9. 2010 / Miroslav Prokeš

Souhlasím s Janem Potměšilem (článek "Liberálové s modrými brožurkami"), že šéfporadcovo modré svazáctví je pro občany ještě nebezpečnější než neudržitelné názory jím navrženého "lidskoprávního kozla-zahradníka" Jocha, jehož si premiér nebude moci dovolit držet na Úřadě vlády kvůli tlakům ze zahraničí, které očekávám poté, co je média rozkřiknou i tam. Z tlaků našich občanů premiéra zjevně hlava nebolí.

Stát nebo nestát

1. 9. 2010 / Jan Smolák

Když z dílny ctihodného Hegela vyšla protoidea evoluční levice, zdálo se, že společnost má funkční vizi procesu, jímž by mohla vědomě formovat svůj budoucí vývoj; ku pomoci jí měl být nástroj nadevše vhodný - stát. Představme si: moudří páni reprezentanti - požívající všeobecného respektu -- družným dialogem tříbí své názory o funkci společnosti a neomylně ji vedou cestou stále dokonalejších forem směrem k "ideálnímu". S tak ostrou municí jakou je rozmysl v akci tomu nemůže být jinak, vždyť sám "živoucí duch" tímto nekompromisně dochází k (sebe)poznání. Dvoutaktní dialektický motor libozvučně vrní a žene vše vpřed.

Iniciativa ProAlt chce zodpovědnou energetickou politiku zahrnující úspory a decentralizovanou výrobu

1. 9. 2010

Michael Kroh ve svém příspěvku polemizuje pouze s tiskovou zprávou, která uvádí a shrnuje stanovisko iniciativy ProAlt k programovému prohlášení vlády v oblasti životního prostředí. I tak jsme ale rádi za reakci, která nám dovoluje naše stanovisko dovysvětlit.

Především kdyby ProAlt cokoliv od kohokoliv přebrala, pečlivě a jasně by to vyznačila. Zveřejněné stanovisko je původní a vlastní, vzniklo v široké a demokratické diskusi.

Podivné zranění starosty Vodrážky

1. 9. 2010 / Petr Jánský

24. srpna měl David Vodrážka (starosta Prahy 13) údajně pád na kole. Řada věcí kolem této nehody nesedí.

1.Vodrážka si nepamatuje, kde a jak k nehodě došlo. Není schopen určit místo nehody.

An English version of this article is in CLICK HERE

Ministr Bárta vydírá stavební firmy

1. 9. 2010

Včera vysílal radiožurnál ČR zprávu o nové taktice ministra dopravy Bárty vůči stavebním firmám. Aby je donutil snížit ceny zakázek, přestal jim proplácet faktury.

Podle Radiožurnálu tak stát dluží firmám po lhůtě splatnosti přes 2 miliardy Kč, domnívá se čtenář Josef Vančura.

Bobošíková je česká Sarah Palinová

1. 9. 2010 / Fabiano Golgo

V tradici nacionalistických politiků (kteří jsou populární u méně vzdělaného obyvatelstva), jako Jean-Marie Le Pen, Jorg Haider, Franjo Tudjman, Vladimír Mečiar či George W. Bush zneužívá v České republice Jana Bobošíková nejhorší lidské pudy, které u svých spoluobčanů dokáže najít. V pondělí se podepsala pod konzervativní a zpátečnický dokument nazvaný Manifest D.O.S.T. Její politická mytologie líčí současnost jako vyvrcholení období úpadku, proti němuž Bobošíková nabízí jako spásu záchranu starého a odmítání nového, jinak nás totiž všechny čeká katastrofa v podobě rozkladu a zmizení ve "velkém evropském moři".

Tiskový stratég Tonyho Blaira Alistair Campbell "jednal někdy jako šílenec se sekyrou"

1. 9. 2010

Tony Blair ve svých pamětech přiznává, že i jeho vztahy s jeho tiskovým stratégem, šéfem pro komunikace Alistairem Campbellem, byly složité.

Bývalý editor levicového lidového deníku Daily Mirror byl vždycky Blairovým výběrem pro funkci šéfa pro komunikace. Podle Blaira měl Campbell "opravdu velký koule" (=odvahu). Ale Campbell dokázal taky dělat katastrofální chyby.

Blair: Věděl jsem, že Gordon Brown bude katastrofou

1. 9. 2010

Tony Blair píše ve svých memoárech, které vycházejí dnes, že dospěl k názoru, že Gordon Brown bude jako britský premiér katastrofou a že labouristé volby r. 2010 nevyhrají. Blair usoudil, že Gordon Brown má "minimum emocionální inteligence" a že fatálním způsobem opustil ideologii "New Labour".

Blairovy memoáry obsahují vášnivou obhajobu války v Iráku a reformních plánů sociálních a veřejných služeb Labouristické strany, které podle Blaira Gordon Brown opustil.

Kam z kampusu?

1. 9. 2010 / Pavel Pečínka

Studentské hemžení v Brně bylo a ještě pořád je především záležitostí centra, kde se rozkládá většina škol a kolejí. Tento "brnocentrismus" zatím trochu narušoval hlavně areál VUT pod Palackého vrchem, naprosto autonomní území se školou, kolejemi, kinem, kluby, hospodami i kopcem s hustými keři, odkud po dobu studia nemusel a nemusí budoucí inženýr vystrčit směrem do centra nos a měl zde zajištěny všechny odpovídající požitky studentského života. Snad jen těch strojních inženýrek tam vždy bývalo poskrovnu, to revoluce nezměnila...

Trhejte trávu zubama!

1. 9. 2010 / Štěpán Kotrba

reakce na článek Borise Cveka "Sekejte trávu kosou, ne sekačkou!"

Pod heslem "Návrat ke kořenům" si Boris Cvek koupil kosu a radí všem, aby sekali své trávníky jako zastara a u Mountfieldu nenakupovali... Cílem je s trávou neposekat šnečky, pavouky křižáky na pcháči a ani mraveniště nerozmetat... Kdyby řekl, mohl jsem mu jednu třicet let nepoužívanou kosu jako majitel velké zahrady dát. A k ní pravou selskou kozu s kovadlinkou na naklepání. I kladívko bych přidal. Nu, dost legrace. Některé romantizující pokusy městských mudrlantů a jiných idealistů jsou ale k popukání...

Policejní stát

31. 8. 2010 / Petr Jánský

O míře svobody občanů vypovídají zdánlivé maličkosti. Zkuste třeba nevhodit do parkovacího automatu 5.-Kč. Městská policie, která má na stanovišti kameru, vám do 5 minut nasadí botičku. Zdá se vám 300.- za sundání moc? Ve správním řízení zaplatíte 2600.- Kč. Jo, "mít tak v rukou justici a malou policejní stanici," jak zpívá Pavel Dobeš.

An English version of this article is in CLICK HERE

Liberálové s modrými brožurkami

31. 8. 2010 / Jan Potměšil

Na zajímavý a podnětný text "Čtverce, probuďte se: Krychle existují" politologa Pavla Barši reagoval dne 30.8.2010 V Britských listech ekonom Matěj Šuster článkem "Neoliberalismus a neúprosná logika trhu: odpověď Pavlu Baršovi". Pavel Barša (velmi zjednodušeně řečeno) varuje před tendencí vnímat veškeré oblasti života pouze ekonomickou optikou a před snahou podřizovat vše "ekonomické racionalitě", vedoucí k pohlcení politiky i dalších sfér života ekonomikou -- (mými slovy) dle imperativu "vše vyřeší trh a vše je třeba trhu podřídit", a to i tam, kde "trh" nemá či nikdy neměl co dělat.

Česká republika na cestě k řízené demokracii?

31. 8. 2010 / Jan Prokeš

Vývoj politické situace v ČR v několika posledních letech umocněný současnou povolební situací směřuje k zásadnímu okleštění parlamentní demokracie. Již předchozí politické garnitury bez ohledu na pravolevé dělení nebyly ochotny řešit zásadní společenské problémy jak uvnitř země, tak i pokud jde o klíčové otázky mezinárodní politiky.

Neklid v justici

31. 8. 2010 / Zdeněk Jemelík

Mediální aktivity staronového ministra nespravedlnosti Jiřího Pospíšila jsou zcela mimořádné. Není téměř dne, aby nevystoupil před novináři a neseznámil veřejnost jejich prostřednictvím se stále dalšími dobrými skutky, jimiž chce vylepšit stav součástí svého resortu. Ve všech jeho projevech je slyšet slovní obraty, jež lid obecný rád slyší: finanční úspory, zrychlení soudního řízení, generační obměna soudců, zvýšení výkonnosti soudů, odchod soudců, kteří studovali za totalitního režimu, odvolání Renaty Vesecké, vydání nových zákonů, úplný přechod exekucí ze soudů na soukromé exekutory, zrychlení pozůstalostního řízení a jiné. Není divu, že v anketách oblíbenosti se drží na výsluní přízně lidu.

Iráčané chtějí, aby americká vojska neodcházela

31. 8. 2010

Před šesti lety vedl šejk Mohammed Naji svůj kmen v Iráku do velké bitvy proti Američanům. Nyní z Iráku odcházejí a on by chtěl, aby raději zůstali.

"Bojoval jsem proti Američanům a považuju to za věc cti," zdůraznil.

"Ale teď chci, aby tu zůstali."

O historickém smyslu českého nesmyslu

31. 8. 2010 / Karel Dolejší

Ale povedzte mi, prečo má súdruh Žižka v ruke hen takú onú vyrezávanú halúzku? Veď to nebol voľaký kapelmajster alebo farár. Dajte mu do ruky aspoň ľahký guľomet! Výzvu majora Terazkyho k inovaci Vločkova obrazu Jana Žižky si možná vybavil kdekterý čtenář zprávy o tom, že v Ústí nad Orlicí nechal starosta Pešek kvůli Klausově návštěvě přemalovat rudý prapor mozaiky starého kulturáku namodro. Logika je věru táž: Přesvědčivosti propagandy má pokaždé napomoci ahistorické "vylepšení". Jen v jednom případě byl výsledkem bratr Žižka se sovětským kulometem, zatímco ve druhém nevěřícně zíráme na čerstvý skvost kapitalistického realismu oslavující radostné budování společnosti rozpočtové odpovědnosti pod praporem modré, nikoliv zelené planety - skvost, před jakým není hanba vyfotografovat ani samotného prezidenta.

Vojenská základna na Islandu se stane soukromou školou pro boje se sovětskými stihačkami

31. 8. 2010

Islandská základna v Keflaviku, která bývala za studené války nesmírně důležitým článkem západní vojenské obrany proti Sovětskému svazu, se zřejmě stane domovem pro dvě skupiny v Rusku vyrobených stihaček. Islandská vláda chce leteckou základnu v Keflaviku pronajmout soukromé společnosti, která kupuje za 1,2 miliardy euro z Běloruska stihačky typu Suchoj. Bude je používat jako umělého nepřítele při vojenských cvičeních.

"Skeptický ekolog" Bjørn Lomborg: Na boj proti globálnímu oteplování je zapotřebí 100 miliard dolarů ročně

31. 8. 2010

Nejznámější světový klimaskeptik Bjørn Lomborg píše ve své nové knize, že je globální oteplování "bezpochyby jedním z největších problémů, jemuž svět dnes čelí". V knize, která vyjde v září, požaduje Lomborg, aby se do boje proti globálnímu oteplování investovaly desítky miliard dolarů ročně. "Pokud by se investovalo 100 miliard dolarů ročně, znamenalo by to, že by do konce století byl problém globálního oteplování vyřešen, píše Bjørn Lomborg ve své knize.

Sekejte trávu kosou, ne sekačkou!

30. 8. 2010 / Boris Cvek

Už delší dobu se znepokojením pozoruji rostoucí módu všechnu trávu všude kolem sekat pomocí elektrických nebo benzínových sekaček místo klasické kosy. Zatímco kosou stačí zahradu posekat dvakrát do roka, a to bez hluku, zplodin a značně šetrně, takže téměř všichni živočichové stihnou včas utéci nebo se prostě skryjí do zbylé trávy, sekačky po sobě zanechávají poušť, kterou je třeba i několikrát týdně sekat znovu a znovu, aby si zachovala svou mrtvolnou tvářnost. Sekačka rozdrtí a rozmetá všechno živé, co jí přijde do cesty, takže několik milimetrů vysoký "trávník" zůstává zcela mrtvý.

Čím vyšší školné, tím lepší univerzita?

30. 8. 2010 / Jan Čulík

Tak mi argumentoval kdosi v emailu v reakci na můj nedávný článek, varující, že zavedením školného se kvalita českých univerzit nezlepší, ale školy se promění v banky. Dověděl jsem se, že čím je školné vyšší, tím je škola lepší a americké a britské univerzity jsou světově nejlepší právě proto, že se na nich platí vysoké školné.

Obávám se, že ta úměra není zdaleka tak jednoduchá. Prostě, praktické zkušenosti této přímočarosti protiřečí - a přece jenom pracuji v britském univerzitním systému už dvacet let.

Jak podojit Vietnamce

30. 8. 2010 / Pavel Pečínka

Porazili v močálech a pralesích pod rudou vlajkou japonskou, pak francouzskou a americkou armádu. Potom pod komunistickým praporem vtrhli do Kambodže, kde zlikvidovali taktéž komunistický, ale pročínský režim "Rudých Khmerů", jednu z nejhorších tyranií na světě. Vyvolává to údiv, protože v zahraničí válečníky nepřipomínají. Češi dnes znají Vietnamce jako maličké, tiché, úslužné, stále se usmívající, makající od rána do noci u stánků s botami, žijící v uzavřených komunitách. Dojem "snadné kořisti" z nich nejspíš nabyli i dva čeští gangsteři, kteří drobnou Vietnamku hodlali využít jako dojnou krávu a vydělat na jejím únosu. Její příbuzní sice peníze obstarali, za únosci z Třebíčska však díky brněnské policii před pár dny zaklapla mříž.

An English version of this article is in CLICK HERE

Vojská Varšavskej zmluvy v roku 1968...

V ČSSR nezavraždili ani jedného jediného človeka...!!!

30. 8. 2010

Pan Pečínka v BL píše:

Kdyby Josef Žemlička a Viliam Debnár nestáli v srpnu roku 1968 na místech, kde stáli, měl by dnes opodál pamětní desku v Brně někdo jiný. Oběti prvních dnů sovětské okupace se dost podobají: mladí, v davu stojící, zvědaví, okounějící. I jejich vrazi se podobají: mladí, v davu stojící, zmatení, vyplašeně se rozhlížející. Náhodné střely zmanipulovaných vyjevenců, náhodné zásahy těch, kteří na rozdíl od starých nezůstali v ty dny "prozíravě" za pecí.

Prepitujem (česky "sprominutím") politológovia, ľudia čo nevedia o čom hovoria a zapadné goebbelsovské koloniálne média na Slovensku i v Čechách, hovoria v súvislosti s rokom 1968 o "ruskom vraždení či zavraždených..."!!!, upozorňuje Tibor Ivan.

Keď v roku 1968 k nám vtrhli vojská Varšavskej zmluvy..., na čele s CCCP, napriek negatívnemu stanovisku Vlády ČSSR, dostali vojaci prísny rozkaz - nestrieľať do civilného obyvateľstva..., tento rozkaz nebol zmenený napriek tomu, že odpor civilného obyvateľstva (zapaľovanie tankov, rozbíjanie okien vozidiel a pod.) doslovne škandálne zosmiešňoval túto obrovskú vojenskú silu (viac ako 700 tisíc vojakov) nasadenú nie na cvičenie, ale s cieľom okupácie... Počas vstupu a pohybu vojsk zahynulo niečo okolo STO občanov ČSSR... Stalo sa tak pri dopravných nehodách, pri psychických zlyhaniach jednotlivých vojakov a pri nutnej osobnej obrane vojakov...

Individuální práva lůzy

30. 8. 2010 / Martin Profant

Pronesl prý Roman Joch v Hyde Parku na ČT 24 větu: "Práva mám jako jednotlivec, jako lidská bytost. Nemám práva jako běloch nebo černoch, muž nebo žena, homosexuál nebo heterosexuál..." Ten pořad jsem sice neviděl, neboť s potěšením využívám svého lidského práva na svobodu slova a zvláště jeho nezbytné součásti, totiž že nemusím poslouchat nudné televizní diskuse; ale asi ta slova opravdu pronesl, tvrdí to Miroslav Polreich a původní Hegelův výrok pronikl do amerického konzervativního myšlení - oné studnice, z níž čerpá Joch své postoje nejčastěji a téměř výhradně -- již v devadesátých letech předminulého století a ve dvacátém století mutoval právě do té podoby, kterou Polreich cituje. Ostatně o původu výroku svědčí i ten černoch v opozici k bělochovi, u nás by tam člověk čekal spíše Roma nebo Vietnamce.

Jak Gorbačov obětoval britské horníky

30. 8. 2010

Premiérka Margaret Thatcherová vyvinula tlak na Michaila Gorbačova a tak se jí úspěšně podařilo zabránit tomu, aby Sovětský svaz poslal stávkujícím britským horníkům pomoc ve výši milionu dolarů. Zjistil to deník Guardian, po pětiletém úsilí o zveřejnění relavantních britských vládních dokumentů.

BRITÁNIE:

Chce se někdo ještě učit cizí jazyky?

30. 8. 2010

"Je to selhání trhu," konstatuje Kelly. "Studium jazyků je dlouhodobější záležitost, není to záležitostí vrtkavosti trhů. Takže vzhledem k tomu, že jsme vytvořili trh se vzděláním, studium jazyků to zlikviduje."

Z výsledků letošních britských maturit (zveřejněných koncem srpna, pozn. red.) vyplývá, že studium cizích jazyků je v Británii v hlubokém úpadku. Dramaticky poklesl počet studentů, kteří studují francouzštinu a němčinu. Deník Guardian zkoumal, co to znamená pro britské univerzity, pro britskou ekonomiku a pro budoucnost Británie vůbec.

Memorandum, rozeslané loni všem zaměstnancům mělo - pro kohokoliv, kdo je dnes v placeném zaměstnání - známou strukturu a známý tón. Začalo obligátní sebechválou. Univerzita v Belfastu je, a nadále bude "jednou z nejlepších univerzit na těchto ostrovech". Vlastně má najednou nový cíl: patřit k nejlepším univerzitám na světě. Bohužel to znamená, že bylo nutno učinit některá "tvrdá rozhodnutí". A proto bude propuštěno 103 zaměstnanců - a katedra germanistiky přestane existovat.

Kurzarbeit, "oživlý mrtvý" kapitalismus a budoucnost levice

30. 8. 2010 / Greg Evans

Loňské prohlášení ČSSD, že bude-li zvolena, bude jako jedno z opatření v boji proti dopadům krize prosazovat kurzarbeit , je vzácný případ, kdy česká socialistická strana viditelně podpořila myšlenku kratšího pracovního týdne, ačkoliv v západní Evropě je tato myšlenka už dlouho diskutována a někde, např. ve Francii, také realizována. Podle ČSSD se nicméně mělo jednat o pouze dočasné řešení (podle úspěšného německého vzoru) pro dobu hospodářské krize. Jak vysvětlil místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach: "Kurzarbeit je zkrácení pracovního týdne na čtyři nebo tři dny, jakožto opatření proti dopadům hospodářské krize. Zaměstnanci pak mohou volný čas využít k dalšímu vzdělávání, čímž budou mít nárok na sto procent mzdy a zvýší tak svoji kvalifikaci. Opatření by bylo plně hrazeno z Evropského sociálního fondu (ESF)."

An English version of this article is in CLICK HERE

Proti korupci lze bojovat jedině provokacemi

30. 8. 2010 / Jan Čulík

< Londýnského zprostředkovatele korupce nafilmovali skrytou kamerou novináři z bulvárního listu News of the World, tady zrovna přebírá peníze. Proč totéž nedělají čeští novináři?

Britský bulvární list News of the World nabídl údajné prostředníku pákistánského kriketového týmu, který hrál v Londýně proti Anglii - a Anglie vyhrála, částku 150 000 liber (4,5 milionů Kč), pokud během zápasu neuskuteční určité kroky. Účelem bylo mít jistotu, že zápas bude mít takový výsledek, aby se na něj daly vsadit velké finanční částky. Prostředník peníze přijal a - pákistánský tým hrál přesně tak, jak si reportéři z News of the World předplatili. Vyjednávání a celou transakci novináři natočili skrytou kamerou - a z celé věci vznikl obrovský skandál, který nyní vyšetřuje britská policie. Zkonfiskovala hlavním třem pákistánským hráčům mobilní telefony a alarmovala prokuraturu.

Dvojí zemědělství

30. 8. 2010 / John Michael Greer

Ve věku bez fosilních paliv velmi málo z toho, co může být pěstováno intenzivně, bude moci být přepravováno na jakoukoli vzdálenost, aniž by se to zkazilo, takže intenzivní pěstování se vždy bude odehrávat blízko místa, kde budou potraviny snězeny. To je důvod, proč každá farma v Americe měla před sto lety vlastní intenzivní zelinářskou zahradu, ovocný sad a hospodářská zvířata, a také důvod, proč každé americké město bylo před sto lety obklopeno zahradami, drůbežářskými farmami, mlékárnami a podobně, aby police městských obchodů s potravinami byly zaplněny i něčím jiným než obilím a sušenými luštěninami.

KD│ Hovořit o budoucnosti po ropném zlomu je náročná věc. Jednou z věcí, které tento podnik činí úplně nejnáročnějším, je, zdá se, míra neschopnosti tolika lidí představit si nějaký způsob, jak dělat věci, jež nejsou jen lehce upravenou podobou pokračování ve vyjetých kolejích. Minulý příspěvek obsahoval odkaz na toto zvláštní zúžení kolektivní představivosti v kontextu současných obav blogosféry ropného zlomu ze "zlomu fosforového".

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2010

3. 8. 2010

V červenci 2010 přispělo finančně na Britské listy 234 osob celkovou částkou 57307.45 Kč. Příjem z reklamy byl 4000 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 31.7. 2010 částku 324 934.53 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 2041,81 euro. Jsme plni uznání vůči čtenářům Britských listů, že na nedávno zveřejněnou prosbu o finanční podporu reagovali během několika týdnů darováním celkové částky více než půl milionu korun. Mnohokrát děkujeme a prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.